Skocz do zawartości

[budowa kół 29"] kilka pytań odnośnie budowy średnio-budżetowych kół do MTB


levisik

Rekomendowane odpowiedzi

370tki nie występują w wersji retail. Możesz kupić demobil albo jako część zamienna do kół mając wejscia u dystrybutora. Obecnie ceny piast to jest kosmos. Pól roku temu za 600-650 dało się kupić komplet nieużywanych 350tek.

Jaki masz priorytet (cwna, masa czy nośność) jesli chodzi o koła? Obręcze st-i23 są bardzo wąskie jak na dzisiejsze standardy i nowe wersje opon (które wymagają szerości) i w tej przyziemnej cenie sa tylko 28h.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W tej przyziemnej cenie są również 32H w ilości 20 sztuk na Allegro, a szerokość wewnętrzna obręczy 23mm w zupełności wystarcza na dzisiejsze standardy do opon maksymalnie 2,0". Z moich doświadczeń z tymi obręczami wynika że opony dość dobrze się zakłada jak i ściąga, przez ostatnie pół roku wyprodukowałem cztery koła na tych obręczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem do gum do 2.0 będą ok. Ja złożyłem komplet p+t i ze 3szt. p na tych 28h w rozmiarach 27,5 i 29 gdzie priorytrtem býła min cena. Sam ich nie użytkuję. Obręcz sprawia wrażenie marketowej tandety. Pamiętajcie o podkładkach pod nyple.

Tak spojrzałem na aledrogo i widzę, że 32h to 99zł. Taniej wychodzą ciut szersze i niewile cięższe rodi tryp 25 a biorąc pod uwagę podkładki to dużo taniej.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2022 o 21:34, Dokumosa napisał:

Jaki masz priorytet (cwna, masa czy nośność) jesli chodzi o koła?

Raczej nie nośność, 60kg nie ważę ale myślę że przeciętne koła wytrzymają. Masa - fajnie byłoby zejść poniżej dwóch kilogramów, ale bez większej napinki. Więc w sumie cena. No i zależy mi żeby obręcze były ładne - jakkolwiek to zabrzmi. 

Czytałem jakoś parę dni temu dyskusję nt. opon/obręczy (nie mogę znaleźć gdzie) i zapamiętałem to że trend poszerzania obręczy w stosunku do opony zaszedł za daleko, i jakoś mam to z tyłu głowy. 

Teraz mam oponę 2.1 na obręczy 533d - czyli 22mm w środku. Nie narzekam, stąd myślałem że 22,5-23mm w lżejszej obręczy starczy pod podobną oponę. Dlatego chyba pozostanę przy X412, bo wagowo wypada najlepiej a cena nie przeraża. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tak, ale tym osobom chodziło o to że zaszło to za daleko, i obręcze są przesadnie szerokie, co też nie jest bez wpływu na układanie się opon. 

Mnie niskie ciśnienia nie grożą, ot taki styl. Także te 22,5mm w DT starczy. 

Pozostało wybrać między D791/2 DT 370 (zamawiając koła u kogoś) albo 350tkami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MikeSkywalker jak zawsze, to zależy 😉

Jeśli koło będzie poprawnie skomponowane i zbudowane, możesz spróbować. Własna opinia lepsza niż inne. Osobiście brałbym 1.8 ale też jestem w stanie zaakceptować pewne niedoskonałości z tym związane. Przy wadze >90 kg chyba lepiej jednak 2.0. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tyle nawet w zimie nie przekraczam :P

Masz rację, spróbuję. Ale w ogóle to dobrze że na Twoje posty trafiłem, bo żyłem w przekonaniu że mocniej cieniowane szprychy to wyłącznie kwestia wagi i ceny, a na wytrzymałości aż tak się nie traci. A tu niespodzianka. 

Bo niestety, szprychy cieniowane w serwisie w którym pracowałem to była egzotyka. Pewnie w stolycy jest inaczej! 

Z tymi szprychami JB to się zgodzę, nie raz zdarzyło się ratować kogoś z pękniętą szprychą, dostawał Sapima 2.0 o właściwej długości i kontynuował wyprawę. A SP - no cóż, tutaj "pełna rozmiarówka" nie była dostępna i na bieżąco uzupełniana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W YT jeffsy 29 fabryka dawała koła dt m1900 które miały IW koło 22mm oraz opony onza ibex 2,4 ... byli tacy i to z krajów alpejskich którzy na tym cały pierwszy sezon przejeździli bez jakiegoś szczeg, narzekania. Kwestię iw współcześnie sprowadzono do absurdu - dziś jak nie masz 30mm to nie powinieneś się pchać w teren 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj produkowane opony trochę jednak różnią sie od standardów sprzed 7-8 lat. Dodatkowo powszechne jest użytkowanie bez dętek na ciśnieniu grubo poniżej 2 bar gdzie guma 2,2.na obręczy 22mm nie ma stabilnego podparcia bocznego i przy ostrzejszym zakręcie moze się zsunąć z obręczy. 

Co do szprych - dt w kołach AM/Trail ze średniej półki (XM1700) stosuje 28 szprych cieniowanych (2-1.8mm). Kola mają nośność 120kg. Sam waże w okolicach 100kg i użytkuję praktycznie wyłącznie kola z cieniowanymi szprychami SP. W kołach fabrycznych dt (kilka użytkowanych kompletów XM, XRC i XMC) oraz składanych własnoręcznie na kilkadziesiąt tys. przejechanych km miałem tylko jedną strzeloną szprychę ale 2-1,6mm w dodatku klasyczną J-b, która jak na klasykę przystało pękła na zgięciu. Żeby ciekaiwiej było bylo to staruteńkie koło 29" na obręczy dt 533d 28h. Kolo nawet się nie zdecenteowalo, pęknięta szprychę zauważyłem przypadkiem podczaas mycia roweru (trzymała się na innych szprychach w swoim miejscu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj produkowane opony trochę jednak różnią sie od standardów sprzed 7-8 lat. Dodatkowo powszechne jest użytkowanie bez dętek na ciśnieniu grubo poniżej 2 bar 

Możesz Zenek wyjaśnić tę różnicę w standardach opon sprzed 7-8 lat w stosunku do obecnie produkowanych? 

Z tą powszechnością użytkowania opon bez dętek to już bardzo pojechałeś do przodu. Kiedy mówię znajomym lub obcym mi osobom że jeżdżę na oponach bez dętek i w dodatku na ciśnieniu poniżej 2 bar to mam wrażenie że jakoś dziwnie na mnie patrzą, po chwili pada pytanie czy aby te 2 bar ciśnienia to nie jest za mało?

 Jeszcze coś na temat dawania podkładek pod nyple gdy obręcz nie jest oczkowana. Prawie dziewięćdziesiąt kilka procent obręczy nieoczkowanych w nowych rowerach nie ma podkładek pod nyplami, nawet w systemowych kołach to się zdarza. No i co się dzieje? Nic się nie dzieje, koła jeżdżą. Najszybciej obręcze zabija źle zrobiony naciąg, co z tego że koło równo się kręci skoro każda szprycha ma inną wartość naciągu. 

guma 2,2.na obręczy 22mm nie ma stabilnego podparcia bocznego i przy ostrzejszym zakręcie moze się zsunąć z obręczy. 

Obręcze pod systemy bezdętkowe obecnie mają taki profil wewnątrz że aby zdjąć oponę bez powietrza z obręczy to trzeba czasami najpierw oponę przydepnąć butem i oburącz chwycić obręcz i szarpnąć do siebie aby opona zlazała z profilu obręczy.

Przyznam Zenek że wiedzę na tym forum to masz największą ze wszystkich jak i też czasu masz sporo aby to wszystko napisać, ale czasami potrafisz odlecieć z tymi swoimi wywodami od panującej rzeczywistości w świecie rowerowym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi gumy to np. z tych wąskich obecne race king II czy cross king znacznie ładniej układają się na szerszej obręczy niż ich poprzednie gen (cross king "I" i x-king). 

Co do podparcia opony... jak zwykle pokazuję ten sam obrazek:

Comparison Test: Are Wider Rims Better? We Try 4 Different Widths - Pinkbike

W kwestii podkładek - masz rację - nawet polecani tu niektórzy kołodzieje robią bez tego. Nawet jeśli robią na obręczach DT gdzie podkładki (i nyple) są w komplecie z obręczą... i adnotacją, że bez podkładek = bez gwarancji. Zastanawia mnie motywacja tych ludzi, bo oszczędność żadna. Takie koło jest zrobione niezgodnie ze sztuką i jest to podstawa do ew. roszczeń. Również często spotykam tak zrobione koła, zwykle naciąg stosunkowo słaby. Swego czasu plagą były koła roval z wyższej półki gdzie obręcze rozłaziły się właśnie przy nieoczkowanych otworach. W treku też się to zdarzało.

W kwestii doświadczenia to przeszło 20 lat robiłem w branży wokółrowerowej. W międzyczasie był krótki epizod sportowy. Robiłem też wiele lat w serwisach poza granicami kraju dla rozpoznawalnych marek w tym serwis dla pro teamów. Obecnie interes (skrajnie nierowerowy) kręci się z delikatną tylko pomocą. Na "emeryturze" lubię sobie podłubać przy swoich rowerach. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja studząc emocje dopytam którzy polecani kołodzieje są sprawdzeni i dają podkładki :D

O swoje opony się nie obawiam, nie wiem czy będzie to RK 2.0, Mezcal G 2.1 czy SBE 1.9 na obręczy 22.5, ale z reguły jest tam 2-2,5 atmosfery. 

Edytowane przez MikeSkywalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie chcąc zakładać nowego tematu, i tak żeby potomnym zostało dopytam tutaj - jakieś większe różnice pomiędzy obręczami X412 a M442, poza tym że ta druga jest wyższa/wytrzymalsza kosztem 30g więcej są? Reszta parametrów, łącznie z ceną ta sama. 

Edytowane przez MikeSkywalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja jako autor tematu napiszę jakie w końcu złożyłem koła w serwisie Marceli w Warszawie.

szprychy poszły jakies francuskie, cieniowane do 1.9, czarne, anodowane

piasta tył Deore Xt

Piasta przód Novatec 15x100, którą aktualnie zmieniam na Deore XT 15x110, bo wymieniam amortyzator, który jest przeznaczony na boost.

Obręcze WTB i23, opony RaceKing RaceSport (nie są tubeless, ale zalałem mlekiem i trzymają).

Na zestawie jeździ się świetnie. Ważę 90kg i w marathonach MTB spisują się znakomicie.

Dlaczego wziałem piasty Deore XT, a nie DT czy Novatec - powiem tak - przez kilkanaście lat nigdy nie miałem problemów z piastami Deore LX i zakładam, że jak się odpowiednio zakontruje i raz na jakiś czas przeserwisuje piasty XT, to będą służyć latami.

Pozdrawiam.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...