Skocz do zawartości

[manetka] Manetka flatbar Shimano Tiagra 4700 a przerzutka Shimano 105 R7000 GS. Zadziała ten tandem?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pytanie mam jak w tytule.

Mam zestaw manetek Tiagra 4700 na płaską kierownicę (nie chcę baranka bo śmigam głównie po mieście i tylko okazjonalnie wjadę w jakiś lekki teren) i planuję zmianę przerzutki Tiagry 4700 GS na coś z technologią 'Shadow'.

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/tiagra-4700/SL-4700.html

Tak, wiem. Naturalnie należało by iść w model GRX 400, bo to ta sama rodzina - tj. 10-rzędowa.

Ale, że jako ponoć Tiagra 4700 ma ten sam ciąg linki co manetki 11-rzędowe, to współpracuje ona z przerzutką 105 R7000 (ogólnie z przerzutkami 11').

W sumie na YouTube są filmy że tak jest. Tyle że tu jest konkretnie mowa o szosowych klamkomanetkach, a nie wiem jak to wygląda w przypadku zwykłych manetek.

Myślę o tej 105 R700 bo można ją wyrwać z drugiej ręki sporo taniej od GRX 400 (mw. za 150 zł. maksymalnie już, gdzie taki GRX 400 to nadal 200/220 z drugiej ręki). A z racji tego, że ta 105 też ma technologię 'Shadow', to (tak myślę) będzie fajnie napinała łańcuch (na pewno dużo lepiej niż obecna Tiagra 4700).

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/shimano105-r7000/RD-R7000-GS.html

A jeśli nie ta 105, to co zatem innego kupić z 'Shadow' za rozsądne pieniądze (poza GRX 400)?

No i w sumie mam też drugie pytanie, bo to też ważny aspekt tego tematu - czy ta 105 R700 GS w ogóle obsłuży kasetę 11-36? Bo takową teraz mam. Obecna Tiagra 4700 ją obsługuje (nieoficjalnie) bez wielkich problemów. Shimano 105 R7000 GS oficjalnie obsługuje kasetę 11-34 (notabene tak samo jak Tiagra 4700 GS).

 

Edytowane przez adonim85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Najwyżej nową się kupi i  tyle.

Ogólnie chodziło mi o to, czy ten duet zadziała.

Te zakresy gdzie się ogranicza w tej 105 R7000?

W sumie to muszę teraz pomyśleć. Bo wychodzi na to, że nowe 105 R7000 i GRX 400 to podobny pułap cenowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Fikander napisał:

Możesz wsadzić rd-r7000 jest kompatybilna z Twoją manetką. Tyle że ona napina łańcuch dokładnie tak samo jak rd-4700

to po co tam technologia 'shadow'? skoro napina tak samo. Poza chowaniem się wózka nic nie daje ta technologia więcej?

czyli jak chcę mieć lepszy naciąg łańcucha (mocniejsza sprężyna), to muszę jednak iść w GRX-a 400?

Edytowane przez adonim85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o jakim ograniczeniu zakresów piszecie, skoro to manetka ciągnie linkę. Jeżeli manetka nie będzie w stanie wyciągnąć przerzutki poza kasetę, to przerzutka sama z siebie też tego nie zrobi.

Ograniczać zakres to sobie można, jak manetka ma Xs a kaseta X-1s, a ludzie robili takie rzeczy ze starszymi napędami.

Będzie to normalnie działało i trzeba ją po prostu wyregulować, tak jak każdą inną. Nie ma tu niczego szczególnego, bo manetka jest 10s a przerzutka 11s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, tylko to co pisaliście, brzmiało jakby w 105 trzeba to było zrobić, a w wspomnianym GRX/ Tiagra już nie lub w innym stopniu.

Po prostu. Są ze sobą kompatybilne i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Niemniej skoro 105 R7000 nie różni się ani trochę siłą napięcia łańcucha od Tiagry 4700, to w sumie nie widzę sensu jej nabycia tak naprawdę.

Bo mi na tym tu głównie zależało. Wychodzi więc na to, że albo po prostu dalej pozostanę na Tiagrze 4700, albo kupię GRX-a 400.

Bo np. taka Ultegra 10-11' z dobrym napinaniem łańcucha raczej już nie wchodzi w grę, skoro jej cena jest wyższa od GRX 400.  

Edytowane przez adonim85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, adonim85 napisał:

Bo np. taka Ultegra 10-11' z dobrym napinaniem łańcucha raczej już nie wchodzi w grę, skoro jej cena jest wyższa od GRX 400.  

Ale ona napina tak samo łańcuch jak Tiagra ;) chyba że myślisz o Ultegrze RX800 to wtedy tak, tyle że ona jest w cenie grx'a 810 tylko zdecydowanie trudniej dostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o tej myślałem, dokładnie.

A ciekawi mnie jeszcze jedno. Skoro 11-rzędowa 105 R7000 jest zgodna z manetkami Tiagra 4700 10', to czemu taki GRX 600 już nie jest? a też jest 11-rzędowy. To też jakby nie patrzeć, grupa szosowa, choć o zacięciu terenowym. Gdzie tu tkwi "problem" aby to zgrać?

Sumarycznie chyba mi zostaje kupno GRX-a 400. Bywa. Choć moje jazdy w terenie to maksimum z 20% całości. Ale lepiej mieć przerzutkę "na zapas" (mowa o tych 20% w terenie). Chyba.

Edytowane przez adonim85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie pytanie jeszcze mam. Czy GRX 400 ogarnie kasetę 11-40/42T?

Bo tak myślę sobie, że jak już bym poszedł w tą przerzutkę, to może zmieniłbym od razu kasetę z 11-36 na 11-40T.

Pytanie tylko czy ten GRX ją obsłuży, bo oficjalnie wsparcie kończy się na 11-36T. Aczkolwiek net pokazuje że raczej obsłuży (choć tu konkretnie jest mowa o GRX 800/810).

https://velonut.com/blog/shimano-grx-2x-drivetrain-with-11-40t-cassette

A w tym poście jest nawet mowa o obsłudze blatu 42T.

https://www.bikeforums.net/bicycle-mechanics/1204708-shimano-grx-rd-rx400-rd-w-11-42-cassette.html

Cytuję: "Zainstalowałem dzisiaj Shimano RD-RX400 z manetkami ST-6800 i 11-rzędową kasetą 11-42t (1x konfiguracja z przednią tarczą 42t). Przesuwa się przez całą kasetę ze śrubą b-napinającą prawie do maksimum. Z łatwością usuwa 42-tonowe koło zębate na kasecie."

Oraz: "Warto zwrócić uwagę na fakt, że w obrębie całej grupy GRX to właśnie przerzutka RX400 cechuje się największą pojemnością (41T), więc jeżeli chcemy myśleć o niestandardowych modyfikacjach, stanowi ona najbardziej obiecującą bazę."

Nie wiem czy to dodawałem wcześniej - z przodu mam korbę Shimano CX50 46-36 (korba zaprojektowana w zamyśle do rowerów przełajowych/cyclocross).

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/cyclocross-and-onroad-hydraulic-diskbrake/FC-CX50.html

 

 

Edytowane przez adonim85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie. Temat uważam za zakończony.

Odwiedziłem lokalny oddział sklepu GreenBike u siebie w mieście (Gniezno) z myślą kupna nowego GRX-a 400 a finalnie stanęło na kupnie mało używanej (coś koło 50-60 km przebiegu) przerzutki GRX 810 za 280 złotych.

Wydaje mi się, że zrobiłem dobry interes ;) Bo cena zakupu wyszła niewiele wyższa niż kupno nowego GRX 400.

Zblokuje się ją na wspomnianej wyżej manetce Tiagra 4700 do 10 biegów, ustawi prawidłowo i będzie git.

277339036_3050876195226663_46408071288301746_n.jpg

Edytowane przez adonim85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

https://allegro.pl/oferta/manetka-shimano-sl-rs700-prawa-11rz-11115234176  mam ja spiętą ze 105 R7000 na fitnesie

Nie wiem jak będzie z tiagrą ale na początku miałem korbę apexa 2x10 spiętą z kasetą i przerzutkami 105, przerzutki trzeba ustawić bardzo precyzyjnie bo to co przejdzie z korbą 2x11na "w mierę ok" nie przejdzie z 2x10. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kasetę 10' 11-36T w układzie 2x10, więc ta manetka mi nie podpasuje.

U mnie manetki Tiagra SL-4700 będą nadzorować całość. I powinny sobie poradzić na spokojnie. 

Jedynie trzeba będzie "zblokować" tego GRX-a 810 do typu 10'.

Edytowane przez adonim85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...