Skocz do zawartości

[Rama] Triban RC500 jaki rozmiar wybrać?


keltu

Rekomendowane odpowiedzi

Pojeździłem dziś więcej i chyba rzeczywiście rozmiar jest ok plus znacznie poprawiłem sobie dziś parę rzeczy i jechało się znacznie lepiej, przedewszystkim miałem siodełko za bardzo do tyłu rzepka gdzieś z 2cm za osią pedałów (teraz rzeczywiście nie wiem czy przypadkiem nie zdałby się dłuższy mostek chociaż to już jest 100) do tego siodełko też pochyliłem w dół o ten 1*, na koniec za bardzo wykręcona kierownica do góry, się dziwiłem czemu klamek nie mogę złapać w dolnym chwycie dobrze że mi zwrócili uwagę w serwisie. 😁

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ustawieniu wysokości siodełka i wysunięciu go tak żeby przy wyprostowanym ramieniu korby mieć kolano w osi z pedałem muszę mieć siodełko wysunięte prawie że maksymalnie do przodu a skutkuje to tym że w górnym chwycie widzę nie tylko suport przedniego koła ale wzrokiem łapie niemal korpus tarczy hamulcowej, zupełnie nie zwróciłem na to uwagi wczoraj.

Czyli co wychodziło by na to że jednak jest zdecydowanie za krótki (?) i musiałbym kombinować z dłuższymi mostkami (obecnie jest 100), dobrze kombinuję?

Niech mnie ktoś wyprowadzi z błędu jeśli się mylę zawołam jeszcze raz @abdesign (słowo harcerza, ostatni raz więcej nie zawracam tyłka 😁)

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bike fiting niestety przy pierwszej szosie to nie jest temat na 5min i jeden dzień 😉  Rozmiar wybrałeś dobry bo daje Ci na przyszłość dużo więcej możliwości gdybyś jednak chciał być bardziej wyścigowy i szybszy,  jednak stack 570 nawet z podkładkami może być za agresywny na początek stąd ból pleców, mięśnie muszą się wzmocnić.  Widzę, że masz wszystkie podkładki pod mostkiem, po zdjęciu ciężko ocenić jaka jest różnica wysokości między siodełkiem a kierownicą, zaczął bym więc od odwrócenia mostka z -6st na 6st. Da ci to 2cm wyżej kierę i wtedy zacznij schodzić z podkładkami. Jedna podkładka 5mm może decydować czy plecy zaczną boleć po 1h czy po 5h :P.

  Fiting zaczynasz od siodełka. Skoro wysokość siodełka masz prawidłowo (dla nogi 84 około 74cm od osi korbi do szczytu siodełka wzdł. rury podsiodłowej) to potem lecisz przesunięcie przód/tył i tu też widzę że ogarniasz, że jako baza najlepiej kolano z osią pedałów.  Przy ustawianiu pozycji kiery tylko skup się na tym, żeby nie  rotować miednicy na siodełku, tyłek płasko dobre podparcie kości kulszowych i potem dopiero pochylaj się do kiery, z rękami na manetkach powinieneś być w stanie siedzieć wygodnie z lekko ugiętymi łokciami.  Tak jak wspomniałem wyżej skoro plecy bolą to na razie kiera za nisko, mostek dłuższy może byłby lepszy, za krótki mostek to nie jest taki problem jak za długi. Musisz kupić jakiś najtańszy 11cm i sam się przekonać.

Dla porównania ja mam 184cm, noga 88, też brałbym M-kę na endurance. Pierwszą szosę miałem za duża i stack podobny  575, reach 400 (mostek za długi), na początku nie mogłem jednej podkładki wyjąć, po roku wyleciały wszystkie 3,5cm, potem wleciał mostek -17st  a teraz mniejsza rama :P.

Najlepiej wrzuć zdjęcie pozycji na rowerze.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Podepnę się pod temat. Zamówiłem właśnie Tribana RC500 w rozmiarze L i zastanawiam się czy nie będzie na mnie za mały i na ile sugerowane na stronie rozmiary ramy względem wzrostu pokrywają się z rzeczywistością. 

Mam 186 cm i 88 przekrok. 

Wg tabeli powinienem brać L -  L: 180-188 cm, XL: 188-200 cm.

Tyle, że z miesiąc temu przysiadłem się do L i wydawała się mała. Nie patrzyłem z profilu jaką mam pozycję, no ale wydawało się to jakieś takie małe po prostu więc uznałem że dla mnie raczej XL, którego nie mieli na stanie do przymiarki. 

Czy ktoś, kto siedzi trochę w bike fittingu może powiedzieć mi na bazie 2 poniższych zdjęć, czy w takiej sytuacji uda się coś zrobić z Tribanem na ramie L, bez nadmiernego wydawania pieniędzy. Pierwszy obrazek dotyczy geometrii Ridleya Kanzo A, który w rozmiarze L pasował mi jak ulał, no i te wartości są znacznie wyższe aniżeli w L Tribana RC500 z drugiego obrazka. 

Tutaj jeszcze wkleję linka do ogłoszenia na Tribana RC500 w rozmiarze L, w którym sprzedawca pisze, że jest ustawiony pod 186 cm. Jeśli faktycznie do tej ramy na tym wzroście trzeba aż tak wysoko podnieść siodełko, no to trochę porażka. Z góry dzięki za rady. Rower ma dojść w poniedziałek do sklepu i dopiero wtedy się przysiądę jeszcze raz no ale chętnie wcześniej posłucham ludzi mądrzejszych od siebie.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/rower-szosowy-triban-rc500-rozmiar-l-gravel

kanzo fit.jpg

RC500 fit.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem teraz w Decathlonie. Przymierzyłem się jeszcze raz do L. Na początku było tak sobie, podniosłem siodełko (nie aż tak jak na wcześniej załączonym zdjęciu) - rower od razu stał się wygodniejszy i łatwo mi było nim manewrować. Stał się zwrotny porównywalnie do Kanzo, ale nadal czułem jakby kierownica delikatnie za nisko była. Rozumiem że wtedy można pokombinować z odwróceniem mostka i podniesieniem samej kierownicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jaakkow sumie przejechałem w 24h od zakupu 50km i jest ok. Jakby było źle, to na pewno bym to zauważył. No i patrzyłem w szyby witryn sklepowych jak przejeżdżałem czy sylwetka jest poprawna no i nie ma ani garba, ani nie jestem wyciągnięty także spoko. Noga też delikatnie zgięta w kolanie sięga do pedałów na odpowiedniej wysokości siodełka. To co dla mnie ważne, to to, że siodelko nie jest bardzo wysoko względem kierownicy. 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...