Skocz do zawartości

[Hamulce] Shimano Deore XT BR-M8120 - nie hamują


MichalKepa

Rekomendowane odpowiedzi

siemanooooo😎

Troche mnie nie było ale dopiero w weekand miałem okazję ruszyć na dłuższe jeżdzenie co pozwoliło mi przetestować sprawność hamulców.

Zgodnie z sugestiami oprócz klocków wymieniłem również płyn hamulcowył, tzn nie ja tylko chłopaki z serwisu. nie widziałem go osoboście ale podobno był "czarny", więc przepracowany.

Po wymianie hamulce działają dobrze, o ile nie bardzo dobrze! siła w porządku, nie mniej jednak sporadycznie zdarza się, szczególnie przy tylnym hamulcu, że tarcza się trochę "ślizgnie" w zacisku wydając haraktrystyczny dźwięk. Poza tym jest w porządku. 

Jednak jeśli chodzi o subiektywne odczucia, spodziewałem się bardziej radykalnego hamowania, tym bardziej, że z przodu jest tarcza 203 mm. Oczywiście moją ocenę opieram na porównaniu tego zestawu do wcześciej wspomnianego MT5/XT z dartmoora, w którym to wjechała na przód tarcza 203, więc po dotarciu będzie "grubo". 

i właśnie odnośnie dźięków dochodzących z układu hamulcowego mam pytanie.. w przypadku zestawu MT5/XT używam tarcz Magura storm HC 203/180 i zgodnie z opiniami, które krążą na temat klocków metalicznych, zestaw ten hałasuje. Sychać metaliczne tarcie od momentu styku klocka z tarczą co w połączeniu z natychmiastową reakcją hamulca, w sensie że działa, a nie że od razu zapodaje OTB, daje poczucie mocy. W przypadku M9120 i MT800 taka sytuacja nie występuje, jest cicho i "łagodnie". w necie znalazłem info, że te tarcze mają rdzeń aluminowy a na zewnątrz jest "nierdzewka", czyli "normalna" tarcza. skąd więć taka różnica? rzebyśmy się zrozumieli, nie przeszkadza mi ani ten hałas ani ta cisza, zastanawiam się czym jest ta różnica spowodowana.. 

Pierwsze hamowanie na "zimnych" też jest słabsze, czego w drugim rowerze nigdy nie dośwoiadczyłem.

co tym  sądzicie?  czepiam się?🤔

udanego dnia, Pozdro 👊😎

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tarcze magury są chu.   😁  kupilem mdr-p i z fabrycznymi klockami mt5tek było głośno. Więc nawet nie metaliczne,  zwykłe.  

Na dźwięki wydawane przez tarczę ma wpływ materiał,  jego obróbka,  to jakie i ile otworów wentylacyjnych jest w powierzchni hamującej. Oraz w którym miejscu powierzchni ciernej tarczy klocek jej dotyka. Jeśli okładzina jest ponad krawędzią tarczy to tez może generować hałas. Tarcza która powierzchnię cierną ma pożłobioną również może generować wibracje czy piski. 

Obecnie mam tarcze sram centerline,  używane z czterema różnymi hamulcami,  z fabrycznymi i zamiennymi klockami. W 100% cicho pracuje tylko jeden typ okładzin ze wszystkimi hamulcami. Po założeniu innego typu okładzin do wszystkich 4 hamulców 1 pracuje cicho,  pozostałe nie. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu jeździć i często hamować. Jak przegrzejesz tarczę lub zeszklisz klocki od zbyt długiego jednostajnego hamowania to wtedy śmietnik. Z doświadczenia wiem, że żywiczne klocki z badziewnymi tarczami (z prasy) dociera się najdłużej. Za to dosłownie po 30km delikatnej jazdy, na nowym rowerze z tarczami 200 i klockami metalicznymi miałem dotarte idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, MichalKepa napisał:

Ok, tylko na jakich częściach, skoro shimano  podobno nie wypuszcza zestawów naprawczych?🤔 

Ale, aleeeee.. okazało się, że hamulce są na gwarancji więc "jesteśmy urrratowani"😁

Ból dupy w przypadku shimano to gwarancyjna wymiana na produkt równoważnej jakości. Dla mnie shimano w kwestii hamulców to paskudne padło. Klientom proponuję inne heble w przypadku kupna nowych lub wymiany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2022 o 12:07, siejak1 napisał:

Dziwna teoria z tymi przegrzanymi tarczami :D Nie jedne przepaliłem że połowa pająka była aż przebarwiona a tarcze dalej nie straciły swoich właściwości.

Mam podobnie w Dartmoorze z tarczami magury.. na pająku ślady spalenizny a tarcza, i klocki, smigają aż miło😁

 

W dniu 2.04.2022 o 22:00, drajwer112 napisał:

 Tak sie wprosze w temat, nic nie wniose, ale jak juz na poczatku ktos wspomnial o docieraniu, jak to najlepiej robic? Zjazd z gorki na heblu pedalujac wlasnie czy naprawde warto zjezdzac 20 razy z gorki? :D

Polecam taki recept.. po zainstalowaniu klocków wsiadasz na rower i z delikatnie wciśniętym hamulcem, tak żeby klocki lekko tarły o tarczę, pedałujesz...  będziesz czuł,że coraz mocniej biorą.. przerywasz żeby zmniejszyć temperaturę i powtarzasz tą czynność kilkukrotnie aż do satyfakcjonującego Cię efektu. Ja robię to 3-4 razy sukcesywnie zwiększając siłę docisku, polecam zablokować zawieszenie ;)

raczej nie uzyskasz w ten sposób pełnego dotarcia ale zyskasz pewność, że nie zapierdzielisz barana jak nagle jakaś ściana Ci na drogę wyskoczy 🙃

tobo - Wiesz co, za wiele na shimano nie jeżdziłem, ale tak jak wspomniałem wcześniej, w Darmorze mam na tyle XT M8100 i musze przyznać, że jest naprawdę spoko.. gdyby tylko miał lepszą modulację.. ale z przodu MT5+klamka XT M8100 spisuje się meeeeega! dużo lepiej niż te M8120.. i właśnie się zastanawiam czy sobie takiego właśnie zestawu nie sprezentować..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co.. ponieważ hamulce są na reklamacji a jeździć trzeba, zrobiłem swap Magury z Dartmoor'a, a na tył wleciał sram Lewel T. Jak to zwykle bywa początki współpracy były kiepskie, Aż zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem te 800ki Nie są zwalone, ale.. trochę pojeździłem, klocki się dotarły i jestem mega zadowolony, z Magury oczywiście. Sram też daje rade ale jego miękkość jakoś mi nie pasuje. Także jak będę miał chwilę to przerzucę również XT'ka (z dartmoor'a) na tył a M8120, jeśli dostanę nowe, pewnie pójdą na handel.

Także dzieki za aktywność, sugestie, i diagnozę faktycznego problemu (TOBO 👊😎).

Swoją drogą ciekawe, że "serwisanci" ode mnie o tym nie wiedzieli.

Na tą chwilę temat chyba został wyczerpany. 

Pozdro🤜🤛

 

Edytowane przez MichalKepa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...