Skocz do zawartości

[Opony] Co wybrać najszybsze i najcieńsze do trekinga?


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałby założyć szybkie opony o bieżniku szosowym do roweru trekingowego którego odchudzam i jeżdżę asfalty.  Domyślnie były 700x35. Czy warto założyć 700x28? czy tylko 32 z najmniejszych? Mam trwałe i mocne koła na obręczach Vuelta Airline III podobno mają 19mm średnicy wewnętrznej, zgodnie z tabelką którą znalazłem powinny tam wejść 28. Co sądzicie?

tabela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opory toczenia zależą w głównej mierze od rodzaju opony (bieżnik, mieszanka) a niej jej szerokości. Tu masz przykładowe porównanie: https://www.bicyclerollingresistance.com/specials/grand-prix-5000-s-tr-comparison Warto więc skorzystać z tej strony i wybrać odpowiedni model bo przy tej samej szerokości opory toczenia w zależności od modelu różnią się miedzy sobą nawet o kilkadziesiąt procent.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w trekingu mam szerokość opony 38mm na bieżniku terenowym z wkładką antyprzebiciową jedna Victtoria druga Continenal. Dla mnie porażka takie opony na asfalt. Chcę osiągnąć odchudzenie trekinga, wyrzucam z niego rózne elementy, obecnie zdjąłem 3.5 kg, do wyrzucenia i zastąpienia jest jeszcze siodełko/sztyca na lżejsze, amortyzator na sztywny widelec, oświetlenie OEM na minimalne, koło przednie z dynamem na bez dynama.. Oprócz tego jeżdżę na szosie, 700x25C

Chcę na lekkich oponach szybciej jeździć.

 

Edytowane przez 88rowerow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powiem ci tak, że sam robiłem "bieda-gravela" i kupiłem 2x shwalbe Marathona 1,40'' i jest w miarę szybko na asfalcie i mogę spokojnie po lesie jeździć. Jeśli masz faktycznie coś z "bieżnikiem terenowym" (chociaż nadal nie wiem co to za opona) to idź w kierunku semi-slicków albo slicków a schodzenie poniżej 32mm nie ma sensu w przypadku trekinga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 mm to taka fajna szerokość, bo to opona dająca już całkiem dobry komfort, a opór toczenia i masa są też na dobrym poziomie. Mam w Damce jakiś stary model opon Corratec, zwijane, z paskiem odblaskowym (kupiłem na Allegro jako nowe, leżaki magazynowe) i jestem zadowolony. Prawie tak szybkie jak szosowe, prawie tak komfortowe jak trekkingowem, a przy tym ważą po około 300 g.

Z obecnie dostępnych może coś z Continentala?

https://allegro.pl/oferta/opona-continental-ultra-sport-iii-700x32-32-622-11429454790

Wersja zwijana też jest. 

Do takich opon można nawet zakładać lekkie dętki szosowe (takie o wadze 70-80 g) - zwykle wytrzymują to nieco większe rozciągnięcie, a spokojnie z 50-70 g na jednej można urwać w porównaniu do dętek trekkingowych.   

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w swoim trekingu szosowe opony Specialized Roubaix 700x28C, które zostały mi z jakiejś szosówki. Wcześniej miałem tam trekingowe Schwalbe Maraton 700x35C. Zaleta opony szosowej jest możliwość zastosowania wysokiego ciśnienia, co przełoży się na mniejsze opory toczenia. Do tego szosowe dętki i człowiek jeżdzi trochę szybciej. Oczywiście tak zmodyfikowany treking niespecjalnie będzie się nadawał na zjazd utwardzonych dróg. Jeśli już zdecydujesz się na szosowe ogumienie, to wywal amortyzator. Ja mam taki wynalazek do jeżdżenia "po bułki" i jako tako to jedzie. Oczywiście do prędkości i precyzji współczesnej szosy taki wynalazek ma daleką drogę, ale na 100% będzie jeżdził szybciej niż typowy treking.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...