Skocz do zawartości

[Awaria] Głośne strzelanie podczas pedałowania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wiem że jest wiele innych tematów a przyczyn może być wiele, dlatego chciałbym się Was doradzić w celu pewniejszego zdiagnozowania usterki.

Od kilku dni zaczęły się pojawiać w moim rowerze podczas pedałowania ciche trzaski, stukania po pełnym obrocie korby (równomiernie po obu stronach), obecnie dźwięk nasilił się niemiłosiernie, piesi nie wiedzą co się dzieje jak jadę drogą.

Czy to może być suport? Dodam iż miesiąc temu konserwowałem rower, odkręcałem korbę, suportu nie ruszałem, po za nim wszystko ładnie wyczyściłem, nasmarowałem i zakręciłem.

Jeszcze jedna informacja strzelanie pojawia się przy normalnym ucisku na pedały występuje równomiernie po obu stronach ramion korby podczas pedałowania, przy lekkim ucisku raz na jakiś czas pojawia się strzelanie, przy jeździe na luzie wszystko cichutko chodzi.

Jeśli chodzi o suport to NECO na łożyskach maszynowych, uszczelnianych, rower Lazaro Aero V1.

Na rowerze mam przejechane już ponad 600km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie stukania napędu, mimo najbardziej prawdopodobnych wskazań na suport nigdy nie były spowodowane przez suport. Raz winnym był hak przerzutki, w którym puściły gwinty śrub mocujących. Drugi raz winna była sztyca siodła a raczej syf który się dostał między sztycę a rurę podsiodłową. Po wyczyszczeniu jak ręką odjął :) Za trzecim razem pęknięcie ramy na łączeniu górnej rury z rurą podsiodłową. Suport wymieniałem zawsze profilaktycznie bo od czegoś trzeba zacząć :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztycę i rurę podsiodłową łatwo wyeliminować kręcąc na stojąco.

Dźwięk niestety potrafi się nieść. Miałem kiedyś przypadek, że za pierwszym razem był niedokręcony suport, a po poprawce po pewnym czasie dźwięk powrócił, tylko tym razem winny okazał się wolnobieg z luzem na łożyskach.

W dniu 10.02.2022 o 11:10, pablo945 napisał:

Sprawdziłem, nie ma luzu.

To jeszcze sprawdziłbym w inny sposób. Przekręć korbę do tyłu tak, żeby jeden pedał był w dolnej pozycji, stań na nim całym ciężarem. Potem przekręć do tyłu, tak żeby drugi pedał był na dole i też stań. Można powtórzyć kilka razy i jak będzie za każdym stanięciem strzelać, to stawiałbym na suport, poluzowany lub syf wszedł pod gwint.

Tylko tutaj taka uwaga, że przy okazji sprawdziłbym też luzy na kierownicy i widelcu.

Jeżeli nie będzie strzelać przy takich obciążeniach, to trzeba przyjrzeć się co się z tyłu dzieje. Tak jak ktoś wspomniał luźny hak przerzutki, luźna kaseta, bębenek.
Mniej prawdopodobny jakiś luz na przednich zębatkach ale obstawiam, że hałas jest niezależnie od przełożenia.
Warto też popatrzeć czy rama nie poszła w okolicach suportu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...