Skocz do zawartości

[ostrzezenia] polskie znaki


Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym sie odniesc do ostrzezen za polskie znaki. Sytuacja wyglada tak ze bedac za granica uzywam klawiatury niepolskiej z niepolskimi znakami i wlasnie za brak polskich znakow otrzymalem ostrzezenie. Moim zdaniem jest to troche bezsensowne bo jesli ktos jest w takiej sytuacji jak ja to skad ma niby wziac polskie znaki jesli klawiatura nie jest do tego przystosowana? a do tego nauczylem sie uzywac klawiatury niepolskiej i probujac pisac "normalniej" bym sie calkowicie pogubil i robil jeszcze wiecej innych bledow. 

Jaki jest w tym cel ze mozna tylko pisac polskimi? jak sa niepolskie to juz sie nie da rozczytac czy jak? 

Uwazam te forum za dosyc pomocne a tu przez taka bzdure dostaje ostrzezenia. Ja rozumiem ze jakbym kogos obrazal, albo prowokowal do klotni albo cokolwiek gorszego ale zeby za samo pisanie? 

 

PS: post napisany wlasnie bez polskich znakow - moze za niego tez bedzie ostrzezenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jaki jest w tym cel ze mozna tylko pisac polskimi?

Może chodzi o regulamin...

Na rosyjskim forum również pisałbyś literami alfabetu łacińskiego? 

Cytat

skad ma niby wziac polskie znaki jesli klawiatura nie jest do tego przystosowana?

Z czeluści internetu. Na klawiaturze qwerty również nie ma polskich liter.

PS. Z wielkimi literami też widzę masz problem 🤣.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Dafor napisał:

Jaki jest w tym cel ze mozna tylko pisac polskimi? jak sa niepolskie to juz sie nie da rozczytac czy jak? 

Czytanie takich postów to istna droga przez mękę. Dlaczego chcesz dla swojej wygody zmuszać innych do takiej męczarni ?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Regulamin to jedno, druga sprawa to trudności z czytaniem takich postów. Tego zwyczajnie nie da się przeczytać.

Ponadto na każdym telefonie, urządzeniu typu komputer można zainstalować więcej niż jedną klawiaturę i się przełączać. Wystarczy chcieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szkoly sie chodzilo zeby sie nauczyc czytac. Albo i sie nie chodzilo 😕

W dniu 4.02.2022 o 20:26, chudzinki napisał:

PS. Z wielkimi literami też widzę masz problem 🤣.

nie uwazam to za problem, no ale jak tam uwazasz

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Panowie, posty bez polskich znaków są nieczytelne i nieprzejrzyste. Nie ma dyskusji.

@Dafor do szkoły się chodziło i uczyło stosować polskie znaki. Rozwiązanie dostałeś - zainstaluj dodatkową klawiaturę. Tylko tyle i aż tyle.

@Kaloryfer nie jest to przesadą. Przy niektórych postach nie da się połapać o co chodzi.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Panowie, posty bez polskich znaków są nieczytelne i nieprzejrzyste. Nie ma dyskusji.

@bogus92

No nie przesadzajmy. Problem może pojawić się jedynie w przypadku jak bez ogonka słowo zmieni znaczenie (łaska, laska) lub jak ktoś ma poważne problemy z czytaniem (dysleksja?).
Były nawet robione eksperymenty na ile czyta się po każdej literze, a na ile całymi słowami. Wyszło, że znaczenie ma początek i koniec wyrazu, a środek może być z błędami i nadal będzie się poprawnie czytało.

Powoływanie się na 3b z regulaminu względem braku polskich liter jest naciągane. Znacznie gorzej czyta się jak brakuje przecinków, kropek, wielkich liter, z błędami składni.

Zmienić klawiaturę nie zawsze się da. Trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze ma się swój prywatny komputer, czasami używa się jakiegoś publicznego czy firmowego, a wtedy najzwyczajniej w świecie nie będzie uprawnień do zainstalowania innego układu klawiatury.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na dostałem kilka ostrzeżeń za "niemanie" polskich znaków. Zainstalowanie polskiej klawiatury nie zawsze jest możliwe, jak ma się przewrażliwiony na punkcie bezpieczeństwa :D . Ja staram się już używać. Problem jest że używam trzech urzadzeń laptop z Windows 10, macbooka z OS i ipad z iOS. Na każdym polskie literki piszę się inaczej. Dodatkowo na maku nie mam tej litery między a i b. Na innych forach się przyzwyczaili i wszyscy toleruja moje posty bez pliterek, ale i tak staram się używać. Dobrze jak system podkreśla błędy, wtedy widać gdzie brakuje pliterek. Przyzwyczajenie jednak robi swoje. Kiedyś polskie litery miały różne kodowania i różnie się to na stronie wyświetlało. Był krzyk dlaczego sa krzaki w tekście :D  Wiec pisałem bez pliterek.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zekker napisał:

Znacznie gorzej czyta się jak brakuje przecinków, kropek, wielkich liter, z błędami składni.

To przeczytaj jeszcze raz pierwszy post i zastanów się czy brak polskich znaków to jedyny problem.

W dniu 6.02.2022 o 13:15, Dafor napisał:

nie uwazam to za problem, no ale jak tam uwazasz

Że Ty tak nie uważasz, to niczego nie zmienia. "Shift" też zabrali?

Wiecie dlaczego wszystkie zasady, bez wyjątków powinny być przestrzegane? Bo jeden nie użyje polskich znaków, drugi będzie zaczynał zdanie małą literą, trzeci zapomni o ortografii, a czwarty zacznie pisać połowę w obcym języku, bo tak mu łatwiej.

No i co, fajnie będzie czytać że "Jak zmieniam front gear, to słyszę creaking w bottom bracket, chociaż być może to bolts w cranksecie"? Uwierzcie, ludzie są w stanie tak pisać.

No i jak wtedy zdecydować kto zasługuje na ostrzeżenie lub ban? Spójrzcie sobie na grupy FB i zastanówcie się czy chcecie mieć taki obraz tutaj.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z forum mogą korzystać osoby, które nie mają zainstalowanych polskich znaków z przyczyn technicznych jak to już jest wspomniane, jak i również Polaków mieszkających za granicą ze słabą znajomością języka polskiego. I banowanie ich za to jest po prostu ich lekceważeniem i dyskryminacją. To nie jest forum poprawnej polszczyzny, forum tylko dla Polaków, prawdziwych Polaków, mieszkańców Polski itp. Lepiej skupić się na meteorytyce a nie czy dana osoba pisze "się" czy "sie", "reach" czy "Pozioma odległość od osi suportu do mostka". I tak każdy wie o co chodzi.

Niestety często widzę, że niektóre osoby z powodu braku wiedzy technicznej uwielbiają wręcz wskazywać innym "błędy" czy to językowe czy też przejęzyczenia.

Jeszcze trochę to aby nie zostać zbanowanym trzeba będzie udokumentować od pracodawcy brak możliwości instalowania języka polskiego w komputerze lub świadectwo ukończenia szkoły zagranicznej. A pozostali to świadectwo maturalne a jak nie ma to ban.

Takie jest moje zdanie i mam zamiar pisać z polskimi znakami jeśli będę pisać z prywatnego komputera lub bez polskich znaków jeśli ze służbowego. Można będzie mnie za to zbanować, nie będę żałować ale jedynie współczuć.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, jeśli ktoś pisze jakby był pijany lub używał wulgaryzmów, to jak najbardziej. Ale w jaki sposób można zweryfikować olewactwo czy też dysleksję, słabą znajomość języka, ograniczenia sprzętowe?

Szczerze mówiąc, też mnie denerwuje analfabetyzm ale niestety takie mamy społeczeństwo a walczyć z każdym nie ma sensu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, skom25 napisał:

To przeczytaj jeszcze raz pierwszy post i zastanów się czy brak polskich znaków to jedyny problem.

Nie jedyny ale dyskusja jest o polskich znakach. Wglądu w ostrzeżenie nie mamy ale jeżeli problemem jest nieczytelność, to ona powinna być piętnowana, a nie sam brak ogonków.

14 godzin temu, bogus92 napisał:

Panowie, wiecie dobrze, że nie tylko o polskie znaki tu chodzi, a o znaki interpunkcyjne również, pisanie z dużej litery itd.

Jw. Skoro chodzi o całokształt, to niech o tym będzie dyskusja, a nie o braku ogonków, które ponoć rozwalają całą czytelność.

Może jestem za stary i za dobrze pamiętam czasy, kiedy nie używało się polskich znaków, bo było to bardzo kłopotliwe (różne strony kodowe, brak wsparcia systemów, sms-y). Nawet dzisiaj miejscami są problemy z przenoszeniem pewnych dokumentów między Windows a Linux, bo Win siedzi na 1250, Linuxy na ISO 8859-2 i w tekście pojawiają się krzaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Uwazam ze Kaloryfer wyjasnil bardzo dokladnie ten problem. Albo to cos co sie bierze za jakis problem. Wystarczy ze napisze sie wyraz z "o" bez kreski i juz sa bezsensowne ostrzezenia . Uwazam ta strone za bardzo pomocna bo ludzie maja duza wiedze a i odpowiedz mozna szybko uzyskac. Ale niestety takie ostrzezenia "z dupy" sprawiaja ze sie nie chce wchodzic tu wiecej co uwazam za przykre. 

Szkoda ze ludzie sie nie skupiaja na samej tematyce dla ktorej zostala stworzona ta strona i do tego by coraz wiecej ludzi moglo z niej korzystac. 

Nie wiem tez czy to nie jest jakies widzimisie tych ktorzy rozdaja te ostrzezenia ale to jest naprawde dziwny przypadek...

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mnie to ciekawi, że autor sobie przypomniał o temacie po pół roku i nadal brnie w to samo.

Swoją drogą, jaki to problem włączyć Polską klawiaturę? Poprawa błędów by trwała krócej, niż pisanie tych wypocin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No właśnie... I ktoś tam wcześniej coś pisał o banowaniu?  Na bana trzeba sobie zasłużyć i nie jest to łatwe :D Ale czasem zdążają się talenty, którym się udaje. Np. tacy, co pomimo ostrzeżeń dalej lamią ten sam punkt regulaminu, tym samym dając do zrozumienia że nie zamierzają się dostosować, bo wiedzą lepiej i nie będą ulegać presji "głupiego moda".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mieciu

Czy z punktu 3. b.) wynika, że stosowanie polskich znaków jest nakazane i za ich brak należy się ostrzeżenie?
Czy nawet przy czytelności wypowiedzi, notoryczny brak ogonków będzie skutkował banem?

Moim zdaniem czepianie się samych ogonków jest przegięciem. Jeżeli posty są nieczytelne, napisane niedbale, to za to powinny być kary, no ale to dużo trudniej wykazać niż brak polskich znaków.

16 godzin temu, skom25 napisał:

Swoją drogą, jaki to problem włączyć Polską klawiaturę? Poprawa błędów by trwała krócej, niż pisanie tych wypocin.

Było już pisane, że nie zawsze się da, nie każdy potrafi.
Jeżeli piszesz tylko ze swoich urządzeń, to nie ma problemu ale czasami wykorzystuje się służbowy laptop, komputer publiczny, komputer u kogoś. Możesz mieć zablokowane możliwości doinstalowania innego układu klawiatury, możesz mieć zablokowaną możliwość doinstalowania słownika w przeglądarce, możesz komuś nie chcieć zmieniać ustawień komputera, żeby czegoś nie popsuć.

Większość pisze z Polski ale około 3% odwiedzających forum nie. Mają mieć zabronione pisanie, bo nie potrafią ogarnąć polskich znaków?
Cudzoziemców też należy wywalić, bo kaleczą nasz język i to nie przez brak ogonków, a składniowo, odmiana itp? A jak napisze po angielsku, to będzie ok, bo większość język zna? A po włosku już nie ok, bo prawie nikt nie zna?

Odwiedzam pewną galerię kolejową i tam nikt nie ma problemu nawet jak Czech kaleczy nasz język. Wpisy po angielsku się zdarzają i ludzie potrafią to ogarnąć.
Przypuszczam, że większość z nas mniej lub więcej kaleczy angielski na zagranicznych forach, mają nas banować?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kaleczenie czy słaba znajomość języka a lenistwo, bo się komuś nie chce pisać z ogonkami, dużymi literami, kropkami i przecinkami to co innego. Słaba znajomość języka polskiego przez cudzoziemca w żadnym razie nie objawia się niestosowaniem ogonków, a przecinki, duże litery i kropki obowiązują też w innych językach.Takie przypadki że ktoś nie może, bo akurat pisze z nie swojego urządzenia to jakiś mały odsetek, i wystarczy pod postem napisać coś w stylu "piszę z firmowego laptopa, sorry za brak polskich znaków" i warna nie będzie. Za to coraz więcej jest na forum postów pisanych jak wspomniałem na początku, ze zwykłego olewactwa i lenistwa. Co z tego że posty bez ogonków da się rozczytać? Bez znaków przystankowych i dużych liter niby też, choć przypomina to bełkot. Po to się uczyliśmy pisowni poprawnej w szkole by ją w życiu stosować.

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zabawa w "grammar nazi"?

W takim razie:
- brakuje u ciebie spacji po kropce
- jakiś przecinek pewnie też się zgubił (nie jestem w tym biegły)
- użyłeś słowa spoza języka polskiego: https://sjp.pwn.pl/szukaj/olewactwo.html
- ściana tekstu bez akapitów jest nieczytelna

To co dasz sobie ostrzeżenie z to lenistwo, czy jednak to nie jest aż tak wielki problem?
Jak się czepiać staranności pisania, to wypadałoby być w tym względzie przykładem.

Odnośnie kaleczenia przez obcokrajowców, próbka ze wspomnianej galerii kolejowej:

Cytat

Chwilwo - nie ma byc Chwilowo? Jednego dnia pociag nie jade a juz sie zabiora zdjecie z archiwu? Ma tu zdjecie tego samego pociagu z innego dnia za lepszej pogody a ono i tak tego tutaj zabrali, ciekawe

Tutaj próbka z forum gdzie gościa zbanowałem za nieczytelne wypowiedzi, był ostrzegany, niby obcokrajowiec ale od wielu lat u nas i szedł w zaparte, że nie poprawi:

Cytat

Od razu sprzedawca proponował tańszą FirePower a ja myślałem że chce w mnie konia zrobić no ale chciałem zobaczyć jak wygląda zasilacz na żywo - od razu to OCZ. Sprzedawca nie znał marki OCZ

-------------------------------------------------------------------

Dla mnie bardzo ważne żeby uratować wszystkie szpitale w Polsce [chodzi o państwowe]. Niewyobrażam sobie że w Polsce bez szpitali... jeszcze rewolucja/zmiana systemu z Ubezpieczeniami na życie.

Za dużo zmiany na raz i zrobią jeszcze większy bałagan. Jeśli nie rozwiążą problemy - to będą pozamiatać pod dywan...

-------------------------------------------------------------------------

Byłem kilka razy w Niemczech. Powiem że Turcy są naprawdę pracowici ludzie, nie siedzą/nie lenią w domu a normalnie pracują, małe dzieciaki chodzą do szkoły, uczą i mówią po Niemiecku. Ja mam dobre zdanie o Turków w Niemczech. Turcy przyjechali do Niemiec żeby pracować a nie pobierać zasiłki. Ja nie mam nic przeciwko do Turków w Niemczech.

Polskie znaki są, a czytelność wypowiedzi jest dyskusyjna.
Lepiej składnie i bez polskich liter, niż tak jak ten z przykładu.

 

A jaki % stanowi autor tematu? Nie napisał, że siedzi za granicą i ma problem z polskimi znakami?
Co jeszcze musi zrobić, żebyś uznał, że nie jest leniem? Jak wstawi sobie w sygnaturę "siedze za granica, sorry za brak polskich znakow" to będzie ok, czy nadal za mało?

Skąd wiesz czy to lenistwo, czy brak wiedzy technicznej? Ile osób tutaj czepiających się ogonków w jakikolwiek sposób próbowała pomóc z doinstalowaniem polskiego układu klawiatury? Ja tutaj widzę klasyczny pojazd po użytkowniku, bo nie używa polskich znaków.

Tak, brak przecinków, odmiany (ostatnio widzę tego coraz więcej, nie wiem czy pokolenie #, czy rzucanie hasłami, czy tak telefony podpowiadają i tworzą linki do lokalizacji), dziwna składnia, utrudniają czytelność i to znacznie bardziej niż brak polskich znaków.
Według mnie przesadzacie, bardziej to wygląda na znalezienie łatwego haka niż na faktyczną dbałość o czytelność wpisów na forum.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jakie znowu "grammar nazi"? Warny są tylko jak widać że ktoś specjalnie olewa pisownię, a jak są jakieś drobne błędy nawet o warnie nie myślę. Często nawet poprawię tytuł tematu, kiedy widzę ze komuś się alt nie docisną i nie ma ogonka, ale za to w poście już jest pisane ok.

Cytat

skąd wiesz czy to lenistwo, czy brak wiedzy technicznej? Ile osób tutaj czepiających się ogonków w jakikolwiek sposób próbowała pomóc z doinstalowaniem polskiego układu klawiatury? Ja tutaj widzę klasyczny pojazd po użytkowniku, bo nie używa polskich znaków.

A co my tu jesteśmy, windowsowa pomoc techniczna? (nie wspominając ze nikt o coś takiego nigdy nie prosił). Jak dostanie użytkownik warna i wie że ma stosować polskie znaki, a musi do tego zainstalować polską klawiaturę to wystarczy wpisać w Google "Windows instalacja polskiej klawiatury", poszukać i zainstalować. To nie przedszkole.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego od początku jest ciśnięte po autorze? Dlaczego taka propozycja nie pojawiła na początku tematu?

No i w takim przypadku pojawia się pytanie, czy mogę sobie wpisać w sygnaturę, że mam dysortografię i olać całkowicie pisownię?
Zdecyduj się, czy wymagasz ścisłego pilnowania ortografii, czy pod byle pretekstem jednak można olewać?

@Mieciu
Możesz się wypowiedzieć jaka jest wykładnia regulaminu?

4 godziny temu, sznib napisał:

A co my tu jesteśmy, windowsowa pomoc techniczna?

Po to jest forum, żeby sobie pomagać, co za problem podpowiedzieć w sprawach technicznych?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...