Skocz do zawartości

[Amortyzator] Manitou Markhor 29"


zetor65

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Też kupiłem ostatnio Markhor-a, to jest chyba jeden z lepszych amortyzatorów jaki jeszcze jest dostępny pod oś qr. 9mm, kilka razy już go rozbierałem. Można się pokusić o nie robienie serwisu zerowego bo oleju i smaru wewnątrz fabryka nie pożałowała. Zrobiłem mu zmianę skoku na taką jakiej producent nie przewidział. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leejoonidas dziękuję! bardzo cieszę że padł wybór na fajną rzecz :)

ale bez serwisu zerowego nie sprawdzisz co tam i jak w środku :( 

 

@Dokumosa

1 godzinę temu, Dokumosa napisał:

A czy tego kitu koniecznie trzeba użyć po zakupie? Chodzi mi o to, czy ten kit nie jest to samo co idzie z fabryki? 

Edytowane przez Pawa.pw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden czort. Markhor jak wszysstkie mańki serii comp cokolwoek byś nie robił będzie pracował tempo. To jest najtańszy amortyzator tej firmy i daleko mu będzie do seri pro/expert (które mają tłumim kompresji z podwójnymi obwodami oraz prawdziwą sprężynę powietrzną).

Jak już wyżej wspomniałem - mamitou to aktualnie jedyna firma, gdzie fabrycznie nie żałują smarowideł - nie ma sensu robić przegląd zerowy w nowej sztuce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć odkopuje by nie zakładać nowego.

Będe pierwszy raz robil serwis jakiegokolwiek amortyzatora, będzie to Manitou Markhor. Mam instrukcje ale też i pewne pytania. Po pierwsze oleje, różne są opinie i nie do końca wiem czy dobrze wybrałem, są to zamienniki bo jak widzę nie łatwo dostać oryginały otóż do dolnych lag wybrałem coś takiego:

https://www.centrumrowerowe.pl/olej-do-amortyzatorow-motorex-moto-racing-pd13140/?v_Id=1347

do tłumika to:

https://www.centrumrowerowe.pl/olej-do-amortyzatorow-rock-shox-pd25685/?v_Id=16299  ktoś na forum polecał jako zamiennik.

Pytanie oczywiście brzmi czy to są dobre wybory? Zastanawiam się również czym nasącza się te gąbeczki? czy tym pierwszym olejem?

Zestaw uszczelek też będzie nowy bo amortyzator przejeździł bez serwisu ok 6 tys km zatem uznałem,że warto a zapewne i trzeba.

Dziekuje za podpowiedzi🙂

 

 

Edytowane przez Przecietny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dolnych lag (goleni) w manitou użyj oleju o znacznie większej lepkości. Zalecają 30W. Może być nawet silnikowy. Z dedykowanych masz np. Maxima Plush Light albo RS 30W. Tym samym olejem maczasz gąbki.

Nie musisz kupować od razu 1L opakowań bo szczególnie do goleni użyjesz tego kilkadziesiąt ml. Maxima ma również opakowania 473ml oraz zdaje się 120ml. RS ma 120 (ew. można kupić "konfekcjonowany" przez alegrowiczów).

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzieki Ci mistrzu, zatem tak zrobie, rozumiem,że ten do tłumika bedzie dobry? Wiesz jeśli chodzi o oleje to zielony jestem w tym temacie w ogóle się nie orientuje w lepkości, jaki olej na jakie warunki i tak dalej. Jeśli chodzi o ilości to tylko dla przykładu te linki, oblicze sobie ile zużyje i takie nabede. Wychodzi na to,że oba rock shox będzie dobrze kupić jeden 5 wt a drugi 0-30w? Mogłbyś mi to jeszcze potwierdzić? Bo z tego co rozumiem to kiedy napisałeś "Zalecają 30W" to miałeś na myśli 0-30w?

Nie śmiem już prosić o konkretne linki🙂

oj trzeba się będzie podszkolić w tym temacie😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile do dolnych goleni możesz lać wszystko co się sprawdza przy smarowaniu goleni dolnych i tu nie ma wielkiego znaczenia jaki producent itp. o tyle olej w tłumiku determinuje charakterystykę jego pracy i tutaj lałbym dokładnie co zaleca producent (maxima 5wt) ew. sprawdź sobie charakterystykę tego oleju i dobierz coś pod względem zarówno lepkości w 40 stopniach oraz pod względem wskaźnika lepkości bardzo zbliżonego.

plush-tds.pdf (maximausa.com)

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...