Skocz do zawartości

[hamulce] XT M8120 czy XTR M9100


bogus

Rekomendowane odpowiedzi

@bogus92 to już pewne że mają być Shimano?😉 

Sam nic do nich nie mam, zresztą na tych nowych nie jeździłem. Ale do czego zmierzam, zobacz sobie Magura MT7, można znaleźć komplet za ok 1600 zł. 

Mam MT5/4, siódemki są podobno jeszcze mocniejsze. Całość jest dosyć lekka. W serwisowaniu nie widzę różnicy w porównaniu z Shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcusling do tej pory nie miałem problemu z dostępnością części. Klocki kupowałem zarówno oryginały jak i zamienniki. Jak będę w garażu to podeślę zdjecie jak wygląda mój zestaw do zalewania/odpowietrzania.

Kiedyś przekrecilem srubke w klamce ( to jest minus, niestety sa delikatne) kupiłem w sklepie z D, u nas nie mogłem znaleźć. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@wojtt80 analizowałem kilka firm, Sram odpada, bo przy hamulcach do XC nie zauważę specjalnej poprawy przy wyższym modelu. Magurę nawet chciałem, ale odstraszają mnie plastikowe i delikatne klamki. Shimano wygrywa pod kątem dostępności, możliwości serwisowania w prawie każdym serwisie. Minusem jak dla mnie mały wybór tarcz pod 6 śrub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2022 o 08:42, marcusling napisał:

@toboA dlaczego chciałbyś abym zrobił zdjęcia wnętrza zacisku?

Piszesz, że xtr 9100 są słabe ale ich nie miałeś w zasadzie? Ja mogę napisać, że hamują bardzo dobrze. Używam zwykłych klocków żywicznych a nie metalicznych. 

I pytanie - jakie są dobre hamulce? niezniszczalne jeśli chodzi o trwałość i super mocne. Co to znaczy mocne w ogóle? Bo jak zablokujemy tylne koło - a moimi xtrami można to bardzo łatwo zrobić to to już nie jest hamowanie tylko ścieranie opony. W rowerze nie ma ABSu. 

Chcę zdjęcie ponieważ gdzieś było podane że xtr ma tłoczki z innego materiału. W opisie na stronie shimano nic na ten temat nie ma.

Skąd podejście że są słabe? Bo shimano w wyższych modelach od deore wzwyż używa tłoczków o tych samych średnicach od 2012 roku. A wersja 9100 nie różni się w kwestiach wpływających na działanie od poprzednich generacji. 

Nie wiem jakim kryterium jest blokowanie koła tylnym hamulcem- za to kluczowym jest działanie przedniego. W ciągu 22 lat miałem bardzo wiele hebli,  różnych producentów więc słabość określam na podstawie porównania do innych czy do hebli shimano z równoległych modeli niższych. I dotychczas wszystkie xtry jakie miałem były słabe. 

Poza tym wskaż gdzie stwierdzam że są słabe? Możesz mnie zacytować. Bo ja napisałem że z dużym prawdopodobieństwem są słabe a to zawiera margines błędu oceny. Tylko że to w kwestii pracy samego systemu ten sam hamulec co poprzednik. 

3 godziny temu, bogus92 napisał:

@wojtt80 analizowałem kilka firm, Sram odpada, bo przy hamulcach do XC nie zauważę specjalnej poprawy przy wyższym modelu. Magurę nawet chciałem, ale odstraszają mnie plastikowe i delikatne klamki. Shimano wygrywa pod kątem dostępności, możliwości serwisowania w prawie każdym serwisie. Minusem jak dla mnie mały wybór tarcz pod 6 śrub.

Chcesz dobre magury? Kup je, upitol klamki,  sprzedaj, załóż shimano. Mam shigury od półtora roku i to pierwsze heble z którymi nie mam żadnych problemów od wielu lat. 

Kupiłem mt5 za 800 zł para. Sprzedałem klamki za 400. Kupiłem dwie slx za 300. Para shigur wyszła 700 zł. Bez plasti tandety magury i sikających zacisków shimano. 

A jeśli mają być shimano to wg mnie wszystko poza 9100. 

Xtr ma karbonowe dźwignie. Mialem formule z takimi i zrobił się luz na gniazdach. 

Jeśli miałbym wybierać coś po japońsku a aspekt wizualny nie miałby znaczenia to slx, 2 czy 4 tłoki,  byłby najlepszym kompromisem. 

Bardzo dobre opinie mają też hayesy dominion a2/a4, dźwignie na łożyskach maszynowych, regulacja skoku klamki i genialny system regulacji pozycji zacisku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bogus92 z klamkami Magury trochę tak jest że są delikatne. Głównie chodzi o dokrecanie srubek, łatwo na początku przekręcić, żeby było dobrze wystarczy delikatnie dociagnac. W zasadzie dotyczy to jednej śrubki, ktora odpowiada za odpowietrzanie.

U mnie siedzą 1 fingery, dźwignia jest z alu. W kontakcie bezposrednim jak na razie wytrzymały wszystkie dzwony. 

Jak napisał @tobo shigury tez się sprawdzają, jeździłem z klamką Shimano prawie cały zeszły sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Shigury nie biorę pod uwagę. Wszystko dla mnie ma być z jednej stajni.

Lubię trwałe rzeczy i nie wiem czy uważanie za każdym razem przy dokręcaniu odpowietrznik a jest dla mnie.

Jeszcze widzę, że są MT8, czyli jak mniemam takie MT7 tylko dwutłoczkowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba to robić delikatnie, najgorzej na początku.

Mt8 maja dwa tłoki, tak jest. Tylko nie jestem pewny czy powierzchnia klocka nie jest trochę wieksza.

Tak patrze na te siódemki i bardzo mnie korci żeby je lyknac, heh. Gdyby nie to że trochę gratow ostatnio kupiłem to chyba bym sie skusil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.02.2022 o 08:19, bogus92 napisał:

Shigury nie biorę pod uwagę. Wszystko dla mnie ma być z jednej stajni.

Lubię trwałe rzeczy i nie wiem czy uważanie za każdym razem przy dokręcaniu odpowietrznik a jest dla mnie.

Jeszcze widzę, że są MT8, czyli jak mniemam takie MT7 tylko dwutłoczkowe?

Shigura rozwiązuje problemy dwóch produktów: plastikowych klamek magury i cieknących zacisków shimano. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Mod Team

Panowie, sprawa nieco się zmieniła. Jako, że lubię trochę nieoczywiste wybory i lekko egzotyczne/nietypowe rzeczy to pojawia się pytanie.

Do podanych zastosowań co lepiej wybrać, jak z mocą hamowania itd.? Magura MT8 Pro czy MT7? Różnica w cenie to 60 euro na korzyść MT8. MT7 są nieco cięższe z oczywistych powodów. Klamki to chyba to samo.

Podstawowe pytanie to czy jest sens dopłacać, czy MT8 Pro są w zupełności wystarczające?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mt7 to , z produktów masowych,  najmocniejsze heble na rynku. Mam mt5 z klamką shimano,  w podstawowym rowerze z przodu z tarczą  220 mm i w drugim z tarczą 160 mm z tyłu.  Oba zestawy są mocno "niewymierne" w odniesieniu do tego jak działają inne hamulce. 160 tka z tyłu blokuje koło jak właściwie większość hebli. Za to przód na tarczy 220 nawet operując czubkiem 1 palca zrywa przyczepność na luźnym pobliżu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...