Skocz do zawartości

[Wymiana tarczy i kloców] w MTB


Szym3kSzym3k

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mój rower to https://www.ghost-bikes.com/bikes/hardtail/bike/kato-x-49-al . Chciałbym w nim wymienić przednią tarczę.  Powodów jest kilka. Wydaje mi się, że słabo czyszczą klocki, piszczą i siła hamowania mogła by być większa. Hamulce zmieniłem już na M6120, klocki to D03S - je tez chciałbym wymienić na półmetaliczne lub metaliczne - polecicie coś przy okazji?

Budżet jaki chciałbym przeznaczyć na przednią tarczę to 200 zł. Czy w tej kasie tarcza SM-RT86 będzie dobrym wyborem czy znajdę coś lepszego od niej?

W moim rowerze zacis jest bezpośrednio przykręcony do amortyzatora. Rozumiem, że będę potrzebował jakiegoś adaptera. Rozumiem, że chodzi o taki https://www.centrumrowerowe.pl/adapter-hamulca-tarczowego-shimano-sm-ma-90-f203-pd8117/?v_Id=85075&gclid=Cj0KCQiAxc6PBhCEARIsAH8Hff1KlKn5HSii9gqXbgpmEj3wRy_UEbP6itQzICx9MPqsq2vzf8z-D1gaAmyhEALw_wcB ?

Teren po jakim jeżdżę to w większości płaskie lasy, ale jest w nich parę miejsc zjazdowych i wydaje mi się, że zestaw mógłby lepiej hamować (nigdy nie używałem lepszych hamulców stąd słowo "chyba").

Jeżeli się okaże, że wymiana tarczy spełni moje oczekiwania, w niedalekiej przyszłości wymienię również tył.

Pozdrawiam,

Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Potrzebujesz adaptera 180->203. Tak, Raidon 34 XC obsłuży max tarczę 203mm. Ale pamiętaj, że to już sroga kotwica i taka siła może powodować przyspieszone zużycie ślizgów w amortyzatorze. Także przydałoby się jeszcze ustalić ile ważysz, bo może dobre 180mm w zupełności wystarczy a przyczyna słabego hamowania jest inna.

 

Co do tarcz... Tu jest kłopot. Kanapek RT86 niby nie lubimy, lepsze byłyby w pełni stalowe tarcze na pająku (dawne RT76). Ale te z kolei od roku produkowane nie są w Japonii tylko w CHRL i nie są cięte laserem, lecz bite na prasie, przez co otwory mają nie ostre a zaokrąglone. I zdarzają się narzekania na jakość hamowania w tym nowym wypuście.

 

TRP TR-33? Może Galfer Wave?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto byłoby zacząć od przyczyny słabego hamowania, masz zacisk 4-tłoczkowy, tarczę 180mm i nadal źle? Kurde, ja mam M7120, tarczę 160mm i klocki żywiczne - gałki mi wypadają z oczu podczas hamowania.

Edit: co do tarcz to potwierdzam przedmówców, nowe tarcze mają wyoblone krawędzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosadzięki za propozycję klocków.

@cervandes @marcescoważę 90kg, na chwile obecną z tendencją spadkową. Myślę, że przyczyną niezadawalającego hamowania jest to, że tarcze słabo czyszczą klocki. Ale to tylko moje przypuszczenia. Ale jak już będę zmieniał to chciałbym spróbować czegoś większego.

Tarcze odtłuszczam regularnie izopropanlolem a mimo to nie do końca jestem zadowolony z siły hamowania. Może też za bardzo wybrzydzam. Tego nie wiem.

Z tarcz wcale nie musi być Shimano. Jeżeli w tym budżecie jest coś innego lepszego (jeszcze jakby było z czerwonym pająkiem) to z chęcią je kupie.

Zapomniałem dodać. Mocowanie tarcz to 6 śrub.

@cervandespiszesz o TRP TR-33 i Galfer Wave. Jakis konkretny model Galfer'ów podasz. Któreś będą lepsze?

No i strasznie denerwuje mnie ich piszczenie i sporadyczne terkotanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to jest ich najwyższy model https://www.bikester.pl/galfer-bike-wave-floating-mtb-tarcza-hamulcowa-M458498.html?vgid=G1166150 ale trochę przekraczają mój budżet. Czemu jedne tarcze są z jednego kawałka metalu a inne z dwóch. I o co dokładnie chodzi z tarczami pływającymi. Czytałem o tym ale jakoś nie dociera do mnie o co w tym chodzi.

@skom25 Tobie co doradzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega przerost formy nad treścią. Bym wolał 2 komplety RT86 w tej samej cenie.

Swoją drogą osobiście jestem b. zadowolony z taki tarcz jak na obrazku z ali za kilka zł (nie sugerujcie się wskazaną marką - każdy chińczyk w tym kształcie to na 99,9% to samo). Użytkuję w 3 rowerach przeszło 2 sezony i złego słowa nie mogę powiedzieć (u mnie jeżdżą z mt200, m6000 i czterotłoczkowcami mt520).

H44c53fbbb83545d3807c4f507841bd30n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawiając cokolwiek z takim chińczykiem to nic nie jest warte swojej ceny ;) ale jesli marka ma byc przynajmniej z pochodzenia niechińska to np. SwissStop Catalyst One. Z tym, że raczej szukałbym ich na zachodzie bo w PL są 20-30% droższe. Kiedyś z bikeinn ściągałem. Trzeba pamiętać że shimano ma mniejszy prześwit nom8nalny między klockami i trzeba trochę posiedzieć przy tym żeby ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tyfon79Też mi się podobają Shimano, ale wyczytałem, że lubią się rozwarstwiać, dodatkowo podobno słabo czyszczą klocki.

A propos Twojego wyboru - znalazłem cos takiego jak Icestop. W ich opisie jest, że są właśnie robione w fabryce Baradine. Dodatkowo znalazłem pozytywne opinie o nich na forum Endurotrophy.

W sumie zastanawiam się nad nimi lub nad zwykłymi Galferami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te co się rozwarstwiają (rt86 i wyższe) akurat dobrze czyszczą klocki bo są jeszcze japońskie. Co do rozwarstwiania to trzeba im solidnie dać popalić (dosłownie) żeby to osiągnąć. Nie mniej jednak przy b.agresywnej jeździe, ze wzgledu na ich niewielką pojemmość cieplną mogą się przegrzewać (paradoksalnie właśnie dzięki ich kanapkowatej kostrukcji, ktora miała rzekomo lepiej odprowadzać ciepło). W każdym razie mówimy o ektremalnych sytuacjach. Dla 90% bikerów będą aż za dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Szym3kSzym3k napisał:

Też mi się podobają Shimano, ale wyczytałem, że lubią się rozwarstwiać, dodatkowo podobno słabo czyszczą klocki.

 

Kolego mi obecnie na przedniej tarczy wychodzi aluminium. Jeżdzę bo zima i mam wywalone nie mniej ta tarcza zaliczyła taki dystans po górach , że poza nimi to prędzej rower sprzedaż niż ona się skończy. Ale nie namawiam na siłę bo jak piszę jej jedyny plus to + 1 do lansu. Baradine to ogromna firma jest i mają bardzo dobre opinie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...