Skocz do zawartości

[Komponenty] Robicie zapasy?


Rekomendowane odpowiedzi

Podbijam stawkę - 18 sztuk, ale tylko ja z żoną :D Kół, ram jeszcze więcej. 

Z jakich zapasów najbardziej się cieszę - z łańcuchów, kupionych jeszcze przed pandemią, z myślą że od 10s w górę będę je rotował. No i leżą, czekają na nabijanie kilometrów, ale to ciągle nie nadchodzi. Gwarancja nie potrzebna, zakonserwowane fabrycznie, mogą leżeć.

Zapas kaset sprzedany na tzw. górce. Ale do codziennej tułaczki mam jeden napęd 1x10, a cała reszta to single albo tanie 1x8. Ceny kaset 8sp powoli wracają do normy, łańcuchy też majątku nie kosztują, jakoś sobie poradzę jak zajeżdżę. 

Blatów NW się parę poniewiera, jeszcze z czasów bezvatoskich, pościąganych z Ali, nie zmarnują się. 

Opon też trochę leży, ale to z racji wymiany na inne, nie ma sensu gromadzić gumy. 

Jedyne czego mi zabrakło to jednego, dwóch kompletów podstawowych hamulców. Stare dobra czasy kiedy za półtorej stówki był komplet MT200/M275. Póki co w mieszczuchu mam najtańsze mechaniki Tektro, ale widzę że ceny hydraulików się powoli normują to pewnie je wymienię. 

No i korb. Tego też mogłem wziąć na zapas, ale kto się spodziewał. Ostatnią kupiłem wiosną 2020, jakoś zanim rozpoczęło się covidowe szaleństwo. Do dziś poniewierają się w pudełkach blaty od tychże MT300, przerobionych na 1x - nie pamiętam ile kosztowały korby, ale nieco ponad stówkę. Sprzedawcy na Allegro lecieli na minimalnej marży.

Musiałem się wspierać Ali, i modelem poleconym bodajże przez @Dokumosa ale te też podrożały. 

Podsumowując - zapasów nie robię. Mogę jednak coś podpowiedzieć - przerzucając się na singla, czy w ogóle posiadając jeden/dwa gorsze i maksymalnie tanie w obsłudze rowery do codziennego nabijania kilometrów te pozostałe, lepsze "zużywają się" znacznie mniej a zmiany napędu itd są na tyle rozciągnięte w czasie że przestaje się je zauważać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w zapasie linki, pancerze (z końcówkami i innymi pierdołami), klocki, duże opakowanie płynu hydraulicznego, smary, oleje, mleko, opony MTB, napęd MTB Shimano (bo wiedziałem, że w takiej cenie już nie dostanę, a przed sezonem i tak będę wymieniał), jakieś tam oliwki i inserty, wkłady wentyli, same wentyle tubeless...co tam jeszcze... Jakieś tarcze hamulcowe z demontażu...kasetę szosową...
Łańcuchów na zapas nie kupuję, bo nowy i tak się u mnie w razie czego nie przyjmę, poza tym jeżdżę na 3, także zawsze jest co wrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam w zapasie jeszcze dętki. No ale nie jakieś losowe, pasujące do danego roweru. Muszą być identyczne. Moja psychika by nie zniosła faktu, że mam dwie różne dętki. Jak zmieniam typ/ producenta, to zawsze wymieniam od razu dwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujcie, kupujcie! Później magazyny się zapełnią, bo całe FR będzie już odkupione to będą sprzedawać za pół ceny 🤣.

MikeSkywalkerDokumosa, przy takiej ilości to chyba musicie terminarz układać żeby któregoś nie pominąć w jeździe 😉.

 

14 minut temu, skom25 napisał:

Moja psychika by nie zniosła faktu, że mam dwie różne dętki.

Ja wiedziałem, że jesteś pedantem, ale nie przypuszczałem, że aż w tak zaawansowanym stadium 🙃. Z moim wujkiem byś się dogadywał bez słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem pedantem, ja jestem po prostu pier... :D 

Pomysł z zapasami miałem dobry, bo kasetę HG500 kupiłem za 140 zł, a mogłem 105 za 170 zł. Oczywiście pośpieszyłem się i kupiłem złe stopniowanie, więc sprzedałem ale chociaż z zyskiem. HG95 za chyba 83 zł, no ale raczej go nie użyję. Zostawiać czy sprzedawać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym robił rowerem 30-40k rocznie to może i bym miał jakieś zapasy części eksploatacyjnych. A tak leżą sobie jakieś linki, pancerze czy spinki do łańcucha.

Zresztą w ciągu ostatnich 4 sezonów jeździłem na 5 różnych szosach z czego w pełni "kompatybilne ze sobą" były tylko dwie ostatnie więc tylko pakowałbym się w koszta😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dokumosa napisał:

Liczników akurat zapasów nie robię - te się b. szybko nudzą ;)

No to wychodzi na to, że ja robię :D Kupiłem Edga 530 jak był w dobrej promce a tydzień temu znowu wjechała zabójcza cena 950pln za E530 z czujnikami spd/cad oraz piersiowym tętna. Nie wiem czy czujniki sobie zostawię, ale licząc 200 za spd/cad i 200 za tętno wychodzi Garmin za 550pln. No weź za tyle nie kup :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę swoje zapasy śrub aluminiowych, chociaż nie wszystkie znalazły się na zdjęciu. Właśnie doszło 12 czarnych. Niestety jakość mocno odstaje od znanego mi ProBolt.

IMG-20220202-152138638.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.02.2022 o 17:03, NieLubiePoniedzialku napisał:

O, a co to za sruby z ciekawosci?

ProBolt, wszystkie oprócz tych w torebkach, zamawiane z vincere.pl

Te w torebkach to A2Z. Jakość taka sobie, ale będą w sam raz żeby wkręcić w milion otworów w ramie Gravela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, zależy co znaczy "świetna jakość". Z ProBolt korzystają zespoły w wyścigach motocyklowych, stąd pewnie jakość i cena. Rowery to nisza, o której pewnie producent zbyt mocno nie myślał. Swoją drogą, to moda na Aluminium i Tytan chyba trochę minęła.

Wrzucisz linki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję śruby alu i ti tylko dlatego, że są nierdzewne. Na stalowych nierdzewnych zawsze robi się rdzawy osad (niby można usunąć wilgotną szmatą ale np. wygrzebanie tego z gniazda na torx czy nawet hex bywa upierdliwe. Do tego czasami robią się rdzawe zacieki.

W rowerze ograniczeniem i tak są alu gwinty w piastach, ramach, mostkach itp.

Wanyifa i Craftsman robią też dla branży moto.

Wanyifa Dear Store - Detaliczny sklep online, Najczęściej sprzedawany i więcej AliExpress

Tools & Machinery Tribe Store - Detaliczny sklep online, Najczęściej sprzedawany i więcej AliExpress

 

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Za to co na zdjęciu poniżej zapłaciłem łącznie 284 zł (z przesyłkami z dwóch źródeł).

1. Kaseta Shimano  HG41 (7rz), 11-28 (używam takich w góralu i damce).

2. Dwa łańcuchy Shimano HG50 (już od dawna ich nie było, ale jeszcze dorwałem po 40 zł/szt.).

3. Kołka do przerzutki BBB.

4. Kółka do przerzutki Sunrace.

5. Fajka V-brake z regulatorem.

6. Olej do łańcucha Shimano Wet (nigdy nie miałem, tak na próbę, z ciekawości). 

Jak na razie ceny się trochę ucywilizowały, ale wiadomo co będzie dalej?

Rok temu te kasety chodziły po stówie i były braki, dziś można kupić za 50 zł i są, ale taniej to chyba już nie będzie. Niech sobie leży i czeka na swój dzień.

 

DSCF4003.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim garażu auto się mieści na centymetry, tyle tego nagromadziłem. :) Pamięci w telefonie by zabrakło jakby chaciał to wszystko obfotografować. 

Za najważniejszy traktuję MTB. Zapasów "w razie wu" jest tyle, że druga rama i stawiam drugiego. :) Czasami też jest tak, że kupię jakiś szpej bo przecież połowa roweru już jest, a niedługo potem o tej drugiej połowie zapominam i tak leży aż znowu coś zauważę i kupię... Błędne koło. A sprzedać zawsze szkoda. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ubiegłym tygodniu wykupiłem cały rzut ("aż" 4 szt.) łańcucha m6100-126 po 83zł. Taniej już raczej nigdy nie będzie ;). A jeszcze tydzień wstecz 2 kasety m6100 po 330zł i 2 m5100 11-51 po 268zl. Co ciekawe, ustawione powiadomienia dostępności w kilku PL sklepach albo wcale nie przychodzą albo jak już wszystko rozszarpane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...