Skocz do zawartości

[Komponenty] Robicie zapasy?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Patrząc co się dzieje na rynku, zacząłem się zastanawiać czy warto robić zapasy, szczególnie jeżeli chodzi o napęd.

Już nawet nie piszę o cenach, chociaż to też jest istotne patrząc na inflację. Po prostu się zastanawiam jak to będzie z dostępnością. Aktualnie jest jak jest, trzeba się naszukać.

No i tak się zastanawiam, warto teraz kupić żeby leżał i czekał? A może będzie to ruch na miarę kupna papieru toaletowego i makaronu na początku pandemii?

Sam nie wiem co o tym myśleć. Z jednej strony pewnie dobrze by było, bo taniej nie będzie. Z drugiej strony już tak kupiłem kasetę, a ostatecznie stwierdziłem że nie pasuje mi stopniowanie i musiałem sprzedać. Kupiłem też łańcuch HG95, tyle że pewnie też będzie leżał, bo jeden rower sprzedałem, a do drugiego założyłem złoty KMC i pewnie tego się będę trzymał.

Jakie jest Wasze podejście? Kupujecie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdania że warto mieć w domu podstawowe rzeczy-

Łańcuch

Klocki hamulcowe 

Oliwka do przewodu hamulcowego

Płyn hamulcowy 

Oleje i gąbki do amortyzatora na serwis 50h

Komplet linek i pancerzy

Więcej nie magazynuję, bo szkoda mrozić kapitał  😉

Powyższy zestaw zabezpiecza ciągłość eksploatacji. Reszta rzeczy raczej nie umiera nagle i jest czas by zamówić...

Nawet jak jest pusto w sklepach to zawsze coś się wyskrobie na allegro, nawet jeśli trochę drożej. 

Inna sprawa że zużytych części nie wyrzucam i zachowuję je w stanie "jeszcze chwilę da radę" i w ten sposób ostatnio wymieniłem kompletnie rozwalone łożyska suportu na te, które jesienią zdjąłem jako "koślawo się toczą", by dojeździć do wiosny i wtedy wstawić nowy suport. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shimano podniosło ceny od nowego roku i nie sadzę żeby w tym roku miała pojawić się kolejna podwyżka więc ceny powinny być stabilne.....ALE

Ale ogromna większość asortymentu dostępna jest tylko na zamówienia preorderowe. To już nie te czasy gdy kupowało się przez B2B to co było potrzebne, teraz trzeba celować w towar i szacować co i w jakich ilościach będzie się sprzedawać. O ile kasety i łańcuchy to wiadomo, że idzie i sklepy zamawiają tego na tony to już mniej rotujące komponenty mogą trafić w mur i wówczas różnie może być ich z ceną gdy faktycznie pojawią się braki na rynku. I jeszcze jest kwestia drogich rzeczy, których wiele sklepów nie trzyma na magazynie. Pewnie takie Centrum Rowerowe ma spory magazyn ale obstawiam, że bardzo drogie komponenty mogą być trudno dostępne. Co z tego, że kupi się w sklepie jeśli w Shimano będzie niedostępny :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, KSikorski napisał:

Ja jestem zdania że warto mieć w domu podstawowe rzeczy-

Łańcuch

Klocki hamulcowe 

Oliwka do przewodu hamulcowego

Płyn hamulcowy 

Oleje i gąbki do amortyzatora na serwis 50h

Komplet linek i pancerzy

Więcej nie magazynuję, bo szkoda mrozić kapitał  😉

Powyższy zestaw zabezpiecza ciągłość eksploatacji. Reszta rzeczy raczej nie umiera nagle i jest czas by zamówić...

Nawet jak jest pusto w sklepach to zawsze coś się wyskrobie na allegro, nawet jeśli trochę drożej. 

Inna sprawa że zużytych części nie wyrzucam i zachowuję je w stanie "jeszcze chwilę da radę" i w ten sposób ostatnio wymieniłem kompletnie rozwalone łożyska suportu na te, które jesienią zdjąłem jako "koślawo się toczą", by dojeździć do wiosny i wtedy wstawić nowy suport. 

Takie rzeczy i sporo więcej mam. Właśnie o zamrożenie pieniędzy chodzi. Boję się że nakupuję kaset i łańcuchów, a tu za dwa sezony zmienię rower i znowu zostanę z pudełkiem nowych części. Chodzi mi bardziej o dostępność niż ceny, bo chyba (mam nadzieję...) nie będzie tak źle, że komponentów nie będzie wcale...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lewocz ja się spotkałem z absurdalną sytuacją jeżeli chodzi o buty.

Pytam czy mają konkretny model lub mogą mi zamówić. Nie mają a zamówienie robili jakiś czas temu, więc teraz tak nie bardzo mogą domówić. Pytam więc kiedy kolejne zamówienie, za miesiąc? Na wiosnę? Za rok...

Nie wiem dokładnie jak to działa, nie dopytywałem, ale z tego co zrozumiałem, niektóre rzeczy można zamówić określoną ilość razy od razu licząc ile będzie potrzebne na cały sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili to jest tak, że shimano przysyła arkusz z pozycjami, które można zamówić na któryś tak kwartał 2022 roku. Oczywiście wielu rzeczy tam nie ma. Natomiast w panelu B2B ogromna większość towaru ma status BRAK NA MAGAZYNIE, a w miejsce dostępność jest uwaga typu - spodziewana dostawa za 24 tygodnie :)

Tak więc sklep może faktycznie nie wiedzieć co i kiedy dostanie. Tym bardziej, że nawet już wysłane zamówienie nie zawsze jest realizowane w 100%

Edytowane przez lewocz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio kupiłem sobie kilka łańcuchów hg701 ze spinką po 102zł a dwa dni później w tym samym sklepie już cena 125zł. 3 miesiące temu łańcuchy m6100 i m8100 w sumie 10szt (bardzo przyzwoite ceny trafiłem) i tak ze 4m-ce temu 3 kasety m5100, 3xm7100 i 1xm6100. Mam też poważny zapas eksploatacyjny do napędów 10s, trochę gratów hamulcowych (tarcze, klamki, zaciski, klocki...). Z czasów kooperacji z pewnymi osobami mam też z 50szt. blatów NW co powinno zaspokoić potrzeby na 2 pokolenia do przodu ;). Z ostatnich zakupów jeszcze kilka suportów mt800 w wersji PF i BSA.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, skom25 napisał:

Takie rzeczy i sporo więcej mam. Właśnie o zamrożenie pieniędzy chodzi. Boję się że nakupuję kaset i łańcuchów, a tu za dwa sezony zmienię rower i znowu zostanę z pudełkiem nowych części. Chodzi mi bardziej o dostępność niż ceny, bo chyba (mam nadzieję...) nie będzie tak źle, że komponentów nie będzie wcale...

O to to.

Właśnie w takiej sytuacji jestem. Mam pełną grupę GRXa, kasetę i przerzutkę M9000 i masę okładzin hamulcowych. Chyba olxa uruchomię. Nawet jedna nowa opona leży nie rozpakowana i jestem na 90% pewien, że jej nie użyję 😐

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skom25 To tylko eksploatacja ;). Standardowo mam pod ręką zawsze ze 2-3 rowery w nowych częściach (włączając ramy, amortyzatory, dampery, droppery, koła itd.). Z oponami ostatnio u mnie krucho bo może ze 3 szt. zapasu się gdzieś znajdą. Czekam na dostawę świeżych conti XK i MK 29x2,3 PT oraz 27,5x2,6 PT

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa No ale Ty tyle jeździsz, czy to zapas dla rodziny? Bo gdybym miał to do użytku własnego, to stwierdzam że gdybym wymieniał wtedy kiedy napęd się kończy, to miałbym zapas do końca życia i jeszcze na ostatnią podróż. A jakoś szczególnie stary nie jestem...

Nie myślałeś też że 10s w pewnym momencie będzie już Passe i trzeba będzie przejść na 11/12s?

To ja się nie odzywam z moim pudełeczkiem używanych części i dwoma organizatorami drobnicy...

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mojej osobistej rodziny w sensie żona i dzieci. Jest nas w sumie 4, rowerów 18.

Co do 10s to mam kilka rowerów z wysokiej półki z dawnych lat i staram się je utrzymywać na komponentach z epoki. Jak najbardziej większość mam już 12s, w 11s 2szt.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ich już wali z tymi cenami, w lipcu kupiłem łańcuch srama gx za 140zł a teraz widzę że 300zł wołają i o dziwo ktoś to kupił. Osobiście kupiłem parę rzeczy z napędu już jakiś czas temu bo były w dobrych cenach i tym sposobem na 2 lata powinienem mieć spokój. Chyba zacznę lepiej dbać o napęd, zwłaszcza ten 12s :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak się coś w dobrej cenie trafi, to kupuję. Gdyby dziś nie było żadnych komponentów, to mam zapas na półtora roku, a z tego co posiadam w zasobach 'zużyte ale nie zniszczone' to pewnie kolejny rok bym przetrwał.

Kaseta, dwie linki optislick, 3m pancerza, przerzutka, trzy łańcuchy, zębatka do korby, tarcze, klocki, stery.

 

W drodze jeszcze mam dwa komplety koronek do kasety, kółeczka do przerzutki. Planuję jeszcze szarpnąć na zapas kilka łańcuchów i chyba nową korbę kupię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu ostro szalałem na prawdziwych wyprzedażach w UK i DE gdzie można było kupić taniej 60-70% graty, które nie zostały zamontowane do rowerów z poprzedniego roku modelowego. Takie np. amortyzatory, które kolorystycznie nie pasowały do nowej kolekcji, koła. Szczególnie dobre ceny były jak np. w nowym roku wchodził nowy model grupy np. XT to wtedy można było nabyć skrzynkę hamulców, korb itp. w śmiesznych cenach. Od 2 lat to już nierealne. Fabryki nie robią zapasów.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@seczuanCeny są jakie są...niektórzy producenci podbijają marże żeby odbić sobie na mniejszej produkcji....ale spójrz na to inaczej. Stal 200-300% do góry, aluminium powyżej 300%, żywice epoksydowe +300%, poliestrowe +100%, biel tytanowa +pierdyliard i nie ma, totalny brak utwardzaczy, prąd na całym świecie drożeje...gaz niekoniecznie-głównie u nas. A to tylko parę elementów/komponentów. Nam farby podrożały między 30, a 100%. Euro przed pandemią 4,3-4,4..teraz 4,6-4,7. No to jak nie ma być drożej...jak idzie kryzys to inwestorzy ładują się w komponenty (stal, alu, biel, składowe żywic jak bisfenol),a wyprzedają śmieci jak waluty (ruble, lira, oby nie zaraz złoty). Sytuacja z komponentami w przemyśle miała się uspokoić się na jesień, a wygląda na to że zabawa się dopiero zaczyna. Będąc przy producentach mogę tylko powiedzieć , że jest płacz bo ceny komponentów szaleją i ich nie ma. Zakłócone są łańcuchy dostaw , a spekulacja idzie na komponentach. Czy warto się zaopatrzyć w części...warto w podstawowe, dostępności jakieś będą, ale ceny będą szły w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Dokumosa napisał:

Niedawno trafiłem na artykuł w prasie .DE że w związku z pandemią i totalnym zastojem w branży lotniczej maty i żywice właśnie mocno staniały. Ale widać spekulanci branżowi robią robotę

Pierwszy raz od paru lat diety za delegację ustalane w DE nie zostały podniesione. Przyczyna to właśnie brak wzrostu cen. Niech każdy sobie sam dopowie resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...