Skocz do zawartości

[Oświetlenie] Akumulatorowe do piwnicy


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Potrzebuję oświetlenie do piwnicy, w której nie ma prądu. Korytarz jest oświetlony, natomiast samo pomieszczenie już nie.

Pomieszczenie jest małe, około 2x3 metry. Chciałbym coś, co mi po prostu spowoduje że będzie jasno, bez wodotrysków. Najlepiej żeby dało się powiesić/ przykręcić.

Jakieś propozycje? Starałem się szukać, ale nie mogę znaleźć niczego sensownego. Nie wiem czy źle szukam, czy może takich rzeczy za bardzo nie ma.

Cena im niższa, tym lepiej, no ale powiedzmy że jestem w stanie wydać te 100-200 zł jak będzie warto.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Mod Team

Jaką masz tam teraz instalację poza Twoją piwnicą?? 230V czy 24V?

Wiesz jak to mają rozwiązane sąsiedzi?

Podejrzewam, że co sprytniejszy wpiął się w instalację z korytarza i podłączył sobie żarówkę u siebie w piwnicy.

Przemyśl, czy taki układ nie jest lepszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pixon Średnia wieku sąsiadów to jakieś 150 lat, nie pytaj jak to możliwe. Niestety nikt nie ma tam oświetlenia. Podłączenie pod te z korytarza było moim pierwszym pomysłem, niestety jak widać nie jest praktykowane.

2 minuty temu, dovectra napisał:

Stary akumulator  z auta, plus trochę przewodów plus kilka led- reflektorków 12v, (oprawka dowolna) plus wyłącznik plus oprawki. oprawki).

 Ps. tel działa.

Myślałem o tym, ale chciałbym uniknąć "druciarstwa". Na razie szukam możliwie gotowych sposobów.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
17 godzin temu, skom25 napisał:

@Pixon Średnia wieku sąsiadów to jakieś 150 lat, nie pytaj jak to możliwe. Niestety nikt nie ma tam oświetlenia. Podłączenie pod te z korytarza było moim pierwszym pomysłem, niestety jak widać nie jest praktykowane.

Myślałem o tym, ale chciałbym uniknąć "druciarstwa". Na razie szukam możliwie gotowych sposobów.

Podejrzewam, że jak większość z nas tutaj lubisz podłubać sobie przy rowerze. Mając piwnicę, jest to najlepsze miejsce do tego typu robót. Oświetlenie z akumulatora? na baterie? ładowane z usb? To jest dobre jako oświetlenie szafy, ale nie piwnicy. Zrób tak jak mówię. Sprawdź najpierw czy masz 230V. Jeśli tak, to kup sobie przejściówkę, z e27 na gniazdko. Zlokalizuj przewód zasilania oświetlenia korytarza w piwnicy, jeszcze lepiej gdyby udało Ci się wpiąć bezpośrednio do puszki. Wepnij się swoimi przewodami np. za pomocą kostek wago. Zasmarkaj gipsem szpachlowym, jak wyschnie to pomalujesz sobie wapnem gaszonym, zwykle tym są piwnice malowane. Wywierć otwór i przeciągnij przewód do swojej piwnicy. I tyle.

 

W tej całej operacji najgłośniejsze będzie wywiercenie otworu z korytarza do twojej piwnicy. Jednak to jest blok, więc w nim się wszystko niesie tak, że nawet nie wiadomo kto i gdzie wierci. Może się też okazać, że Ci starsi ludzie, też mają tak po cichu pozakładane żarówki u siebie w piwnicach, tylko każdy to obił po cichu i nikt się tym za bardzo nie chwali ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wpięcie się w instalację elektryczną w piwnicy, to nic innego jak proszenie się o kłopoty. 

@skom25, podejdź do spółdzielni/zarządcy i zapytaj o możliwość założenia punktów świetlnego w piwnicy. Nie powinno być problemu. Zapłacisz grosze, ale wszystko będzie legalnie i nikt nie powie ci, że kradniesz prąd lub że sfajczysz im dom.

U mnie w bloku wszystkie piwnice były podpięte pod prąd przez właścicieli. Do czasu. Kiedyś schodzę, pstryk..., A tam wszystkie kable wchodzące do piwnicy profesjonalnie obcięte i zaślepione. Okazało się, że spółdzielnia zachęciła wszystkich zainteresowanych do dokonania zgłoszenia punktu świetlnego w piwnicy. Kto chciał zgłosił. Przyszedł elektryk i ładnie wszystko spiął. Koszt 2plny do rachunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Niestety, większość spółdzielni jest wciąż w poprzedniej epoce i ludzie tam siedzący nie widzą takiej możliwości, żeby legalnie podpiąć się do instalacji.

Fajnie, że dmuchacie na zimne, ale wg mnie trochę przesadzacie. Autor tematu nie pisze o instalacji gniazdka, po to żeby wstawić sobie lodówkę i czerpać z tego korzyści, czy grzejnik elektryczny, którego moc wyrażona jest w kilku kW. Mówimy o jakiejś jarzeniówce, której moc jest relatywnie mała. Mimo wszystko bezpieczeństwo przede wszystkim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że zrobienie tego "na dziko", nie będzie możliwe. Raz ze względów powyżej, dwa, że administracja dość często przegląda co się dzieje w budynku. Dodatkowo ostatnio był remont piwnic, bo to stara, wyremontowana kamienica i wszystkie ingerencje od razu by się rzuciły w oczy.

Zobaczę, może się uda, ale na razie pytanie pozostaje otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego tak naprawdę oczekujesz od tego oświetlenia, ale jeżeli tylko tyle żeby spokojnie wejść po większą rzecz nie obijając się o coś to może coś po taniości w stylu:

 

image.thumb.png.97d359c7436681c0bc011ed40421a3c9.png

 

Sporo światła to daje jak za tą cenę. Oczywiście nie mówimy tutaj o żadnych pracach przy rowerze itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...