Skocz do zawartości

[przełożenia] uzyskanie lżejszych przełożeń w gravelu - Romet Aspre 1, Shimano Claris, 46-34, 11-32


generalnie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Pacjent to szutrówka Romet Aspre 1. Jestem totalnie świeży i potrzebuję rady specjalistów. ;)

 

Przerzutka: Shimano Claris RD-R2000

Korba: Shimano Claris FC-RS200 46/34T

Kaseta: Shimano HG-31 11-32T 8 speed

Pełna specyfikacja: https://sklep.szprychy.com/rower-gravel-romet-aspre-1-28-54-m-granatowo-nieb,3,18695,33325

 

Do jazdy na lekko jest okej (z dwóch najcięższych przełożeń bez żalu mógłbym zrezygnować, lekkich mi nie brakuje) ale latem chciałbym go użyć na wyprawie rowerowej z sakwami i tutaj na pewno na podjazdach zabraknie lekkich przełożeń i to sporo.

Jak uzyskać lżejsze przełożenia - i co powinno iść na pierwszy ogień?

Z mojego wstępnego riserczu wydaje się wynikać, że największy efekt uzyskam wymieniając kasetę na 8rzędową 11-40t, używając przedłużki żeby Claris to ogarnął.

ZTTO 8 prędkości rower kaseta

Coś takiego zostało mi polecone i widziałem w jakiejś grupie, że przynajmniej 2 osoby to zrobiły z powodzeniem na Clarisie. Czyli chyba powinno się udać? Czy taka przedłużka to w ogóle w miarę solidne rozwiązanie? Kupić od razu drugą na zapas? ;)

To zrobiłbym już na wiosnę.

Później mógłbym też wymienić ewentualnie przerzutkę i korbę, co też by pomogło. Dobrze myślę? Jakie by się sprawdziły?

Zważcie na fakt, że to mój pierwszy w życiu osobiście wybrany rower i 2 miesiące temu nie wiedziałem czym jest mostek ani sztyca, więc jeżeli ktoś ma pomysł to poproszę w miarę łopatologicznie. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój pomysł na wymianę kasety na 11-40 i dodanie przedłużki jest dobrym pomysłem i da się to zrobić pod warunkiem że Twoja tylna przerzutka ma wózek GS. Aby sprawdzić jaki ma wózek tylna przerzutka zmierz odległość między śrubami tak jak na zdjęciu poniżej. Jeżeli będzie 95mm to jest to wózek typu GS jeśli 75mm to będzie wózek typu SS.

IMG_20220123_211730.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, właśnie sprawdziłem że przerzutki są dużo tańsze niż sobie wyobrażałem. Ale skoro będę już zmieniać może jest jakaś lepsza opcja dla mnie niż Claris, powiedzmy do 250 zł czy nie bawić się w to? Nie mam zarzutów co do pracy Clarisa, chodzi mi tylko o uzyskanie "turystycznych" przełożeń.

 

edit: np. Deore RD-M591

Edytowane przez generalnie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, czuję się odrobinę mądrzejszy. ;)

13 godzin temu, KNKS napisał:

Nie wiem jakie góry zamierzasz podjeżdżać, ale czy kaseta 11-34 nie załatwi sprawy ? Będziesz wtedy miał przełożenie 1-1 (34-34). Potrzeba jeszcze lżej ?

Chcę być gotowy na wszelkie okoliczności, a taka zmiana wydaje mi się byłaby dość niewielka. ;) Wszędzie "wyprawowcy" sugerują znacznie lżejsze, więc się słucham, bo z sakwami do tej pory jechałem tylko po płaskim. Po latach bez roweru jakiejś potężnej nogi na pewno nie też nie mam.

12 godzin temu, remover napisał:

11-40 8x ma moim zdaniem niekomfortowe odległości pomiedzy biegami. Moze się ograniczyc 11-36? Do tego coś szosowego ze średnim wózkiem, długiego jak tym Deore nie potrzebujesz. 

Natomiast wątpię że znajdzie się mlynek do korby mniejszy  niż 34.

Nie wiem czy przy moim mało wyczynowym stylu jazdy to będzie dokuczliwe - chyba będę musiał się przekonać na własnej skórze.

 

Jak rozumiem nawet 11-36 nie wejdzie do Clarisa z krótkim wózkiem? W takim razie zapewne kupię Clarisa ze średnim i wsadzę to 11-40t.

Słyszałem też np. o instalowaniu korby MTB, ale domyślam się, że tutaj już też inna przerzutka byłaby wymagana?

 

Swoją drogą to możecie polecić jakieś fajne źródło wiedzy gdzie mógłbym znaleźć informacje dotyczące właśnie kompatybilności poszczególnych sprzętów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...


-Kaseta @shimanopoland hg400 8rz 11-40
-Adapter @wolf_tooth_comp DM Roadlink
-Kółka przerzutki @bbbcycling łożyska maszynowe
Serwis roweru i złożenie Wielkie Dzięki @lirobike działa to świetnie (wymian linki tylniej przerzutki)
Sezon 2023 rozpoczęty z nowymi modyfikacjami teraz tylko nogę trzeba wytrenować 😁
Ps. Jeżdżę na 3 łańcuchach kmc x9.93 rotacja co 800km. Z przodu korba tiagra 4600 z zębatkami cx70 46z i mniejsza 34z

Screenshot_20230119_143938_Chrome.jpg

Screenshot_20230119_143952_Chrome.jpg

Edytowane przez jurislawek
Dodanie zdjęć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przedłużka musi być wolf_tooth_comp DM Roadlink, czy może być dodawana jako "gift" w ofercie podlinkowanej powyżej? (O TU, albo TU)

Drugie pytanie - @leejoonidas - jak rozumiem przerzutka typu GS musi być, żeby założyć kasetę 11-40t, natomiast do 11-36t wystarczy SS, gdyż wynika to z pojemności samej przerzutki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanko, to z jakimi prędkościami jeździsz? Ja tak na oko 20-22. W starym rowerze miałem korbę 48T i praktycznie nie wykorzystywałem 4,5,6,7 biegu W nowym miałem blat 46T i również 3-ci bieg z tyłu to był najczęściej max. Teraz mam korbę 40T w rowerze na kołach 28 cali i jak dla mnie jest super. Polecam jeszcze przestudiowanie jakiegoś kalkulatora kadencji np BikeCalc.com - Speed at all Cadences for any Gear and Wheel. Przeanalizuj z jakimi prędkościami jeździsz i jakie masz kadencje. Z sakwami też będziesz jeździł wolniej niż teraz. Więc polecam zmianę korby na taką z mniejszą liczbą zębów. Co prawda raczej są dostępne korby 3 blatowe, ale bez problemu można przerobić na 2 blaty. Sam mam teraz Alivio Hollowtecha 40/30/20 w którym najmniejszy blat odkręciłem. Są tourneye na kwadrat od 60, Acery z odkręcanymi blatami za jakieś 160-170. Żonie w corssie blat 48 T też na tourneya 42T zamienię na wiosnę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...