Skocz do zawartości

[wyciągnięcie łańcucha] Przyrząd do 12s


Rekomendowane odpowiedzi

Polecam gwóźdź, ma skalę od 0.0

 

W pomiary blaszką nie wierzę i nic mi one nie dają. A gdybym miał im ufać, to kupiłbym tylko taki, który nie działa na zasadzie rozpychania rolek jak każdy najpopularniejszy, wszak rolki na zębach opierają się zawsze po tej samej stronie... Przymiary rozpychające rolki w przeciwnych kierunkach nie uwzględniają parametru zużycia rolek.

 

Przymiar jaki szukasz to EWENTUALNIE TL-CN42. Ale tak jak napisałem - kup i wbij gwóźdź. Jest najlepszy i najtańszy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2022 o 11:33, EpicPoznan napisał:

to czym mierzyć?

 

 

Dostałeś dwie propozycje blaszek, które działają naprawdę (choć tak sobie), dostałeś tańszą alternatywę w formie gwoździa. Wystarczy go wbić i wieszać łańcuch, aby uzyskać 100% trafną odpowiedź. A Ty nadal pytasz, bo nie rozumiesz...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym rozpychaniem rolek to chyba troche za dużo strachu. Jak mierzymy łańcuch w rowerze to on i tak jest napięty przez przerzutkę.
Żeby rozepchać rolki to przymiar musiałby naprawdę sporo ważyć, albo trzeba by go tam wciskać na siłę. Nawet jeżeli rozepchnie te rolki, to 2 z 10.
Oczywiście że dokładność może nie jest super, ale czy jest potrzebna aż taka? 

p1.jpg.7f6a633cf887ab95e697a2a7c8e3d513.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic to nie zmienia. Na obrazku powyżej masz jedną rolkę pchaną przez przymiar w lewo a drugą w prawo. Tym samym dodajesz do pomiaru" 2x zużycie rolki, które nie jest składnikiem wyciągnięcia łańcucha i nie wpływa na degradację napędu. 

Gdyby pomiar był dokonywany na całej długości łańcucha (powiedzmy 110 ogniw) to ten załóżmy 0,5mm zużycia dwóch rolek (0,25mm przyrostu promienia wewnętrznego rolki to akurat bardzo skrajne zużycie ale spotkałem się i z takim) byłby pomijalny. Przymiar jednak zwykle łapie tylko 10 ogniw czyli nominalnie 254mm. Tym samym 0,5% granicznego dla 12s wyciągnięcia to 1,27mm. Przy tej wartości 0,5mm to już ~40%.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

17 minut temu, Sabarolus napisał:

Podobno teraz furore robi ten CC2

Nie. CC-2 mierzy jak standardowy przymiar (rozpychając rolki). Swoją drogą za 1/3-1/2 ceny są chińskie podróbki CC-2. Nie spotkałem natomiast żadnej CC-4 czy Pedrosa Pro2.

19 minut temu, JWO napisał:

Tylko że waga tego przymiaru to 0,nic, więc nie wiem czy tak dużo rozepchnie.
Mam do wymiany łańcuch, to może dzisiaj sprawdzę, suwmiarką i przymiarem

To porównaj masę dwóch rolek z łańcucha do masy przymiaru - rolki rozlezą się na boki pod wpływem byle jakiej masy. Swoją drogą jeśli łańcuch ma nieco syfu w środku to bez wciskania też "pomiar" będzie mocno zakłamany.

 

No i żeby jasność była. Nikogo nie namawiam na przymiar za 80zł. Uważam jak @cervandes że gwóźdź jest najlepszy. Mam na ścianie w garażu taki na który kiedyś powiesiłem nowy łańcuch, zaznaczyłem na dole jego długość i zrobiłem sobie podziałkę ;)

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JWO napisał:

Rolki i tak jest rozpychane przez piny, ponieważ cały łańcuch jest napięty przez przerzutkę.

751654828_chainlink.png.2b42c3a9cd0e005a4775cff4daed1c0e.png

a w czym to ma pomóc?

 

 

 

Nie interesuje nas cały łańcuch, tylko ten fragment, który oplata korbę i ten, który oplata kasetę. Cała reszta jest nieistotna i nie działają tam żadne, a w każdym razie pomijalne siły.

A na wszystkich zębach korby i kasety rolki opierają się wyłącznie z jednej strony. Korba atakuje łańcuch, łańcuch atakuje kasetę. Ta sama strona i tu i tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JWO napisał:

muszę sprawdzić jaki to dystans na takiej rolce.

W łańcuch w którym wpada 0.7, a 1.0 jeszcze nie, bez wciskania, zmierzyłem ile dodaja rolki.Przy mocnym siłowym rozepchnięciu to jest 0.4mm, czyli 0.3%. Przy przyłożeniu, bez wciskania, będzie to nie więcej niż 0.1%. Nie jest to nic, ale nie za bardzo jest o co kruszyć kopie.

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...