Skocz do zawartości

[suport, korba] Wymiana wkładu suportu i korby PF 92mm, MTB


Semtex

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Pacjent: Trek Procaliber 8 2018, przerobiony na napęd Shimano 12s, 148mm Boost
W rzeczonym rowerze jest korba Race Face next R, która siedzi w w suporcie PF 92, mufa 41mm, korba 30mm, stwarza mi to problemy, bo zajechałem już 3 suporty, oryginalny RF, po nim kupiłem dwa razy Tokena, jeden zdechł po sezonie, drugi nie dał rady jesienią i początkiem zimy, łożysko po lewej stronie się przycina. trochę poczytałem i wychodzi, że przez te nieszczęsne 30mm kulki łożyska są mikroskopijne i szybko się zajeżdżają. W tym momencie jestem na rozdrożu, kupić nowy PF, wersję szerszą od Race Face...

...Albo wymienić cały suport na całkowicie inny i kupić inną korbę, tylko jak to ugryźć, czy da się to zrobić, nie ukrywam, że chyba chciałbym korbę XT 12s, ale czy będzie to działało. W sumie szukałbym używanej korby, mieszkam w Niemczech i na rynku trafiają się korby z drugiej ręki. Tylko nie wiem jak to ugryźć, potrzebuję jakiegoś punktu zaczepienia...
 
Z góry dzięki i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ma Procalibra. W ubiegłym roku zajechałem 3 oryginalne wkłady SRAM. Ostatni, czwarty jaki założyłem to Token i do dziś jest jeszcze w dobrej kondycji. Jeżeli chcesz przejść na korbę Shimano, to możesz rozważyć ten wkład suportu: BB-MT800

Jak zmienisz i trochę pojeździsz, to daj cynka jak żywotność w porównaniu do Srama i Tokena. Sam rozważałem zmianę napędu na Shimano, ale ostatecznie wymieniłem tylko kasetę, łańcuch i przednią tarczę, czyli zostało po staremu. Zwyciężyła opcja tańsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam nie ten link wkleiłem. Wiem, że masz suport PF, bo ja mam taki sam :) Tu masz PF: klik

U mnie Token jak na razie wytrzymuje. Zobaczymy co będzie po zimie. 

Średnica osi korby Shimano ma 24 mm, to może mieć wpływ na wytrzymałość łożysk. W korbie Sram oś ma 29 mm. Niby niewielka różnica, ale może to być ten szczegół, który powoduje, że łożyska szybciej padają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie to trochę teoretyzowanie, bo sam Press Fit ani napędu SRAM nie mam, ale oglądałem trochę filmów na temat tych systemów. U Ciebie głównym problemem nie koniecznie musi być sam suport w sobie, ale wykonanie mufy. Może być poniżej wymiaru/ owalna/ strony mogą być nierównoległe lub wszystko na raz. Efekt jest taki, że łożyska padają bardzo często.

Rozwiązaniem może być suport w rodzaju Token Ninja.

Gdybyś był zainteresowany, to polecam kanał Hambini.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko do dotychczasowego rozwiązania Token nie robi skręcanych suportów do muf Press Fit. Natomiast jak przejdziesz na Shimano, w którym oś korby ma mniejszą średnicę, to zerknij na stronę Tokena. Może będą mieli rozwiązanie suportu skręcanego do mufy PF.

 

@skom25 w tym co piszesz też jest sporo racji. Ja zauważyłem też, że te suporty zabijają szybko warunki w jakich się jeździ. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem, ostatniego Tokena Ninja sprowadzałem z Tajlandii. Wcześniej myślałem, że zajechałem go myjką, choć zawsze staram się uważać jak myję rower. Z drugim Tokenem obchodziłem się jak z jajkiem, zero myjki, rower czyszczony ręcznie i to samo :D
Znalazłem sporo tematów na temat Tokenów dla korb 30mm i wszędzie ten problem....
Co do Shimano, to widzę, że ta nowa rewizja PF ma bardzo dobre recenzje, muszę jeszcze wszystko skalkulować... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej tokena. Mt800 ma lepiej uszczelniine łożyska i jest zwyczajnie trwalszy. Podstawa to dobry smar na oś w celu uszczelnienia oraz brak sily skośnej na łożyskach (czyli lewe remie dokręcać bardzo delikatnie). Mam doświadczenie swoje i w bezpośrednim sąsiedztwie - tokeny po sezonie łożyska do wymiany, koszt łożysk wyższy niż suport mt800. Mt800 w dwóch rowerach tłukę już 3 sezony w tym jeden zrobił prawie 10kkm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...