Skocz do zawartości

[zestaw narzedzi rowerowych] Pomoc w wyborze zestawu


Youth

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,na wstępnie chciałbym powiedzieć,że zakupiony zestaw będzie służył mi do napraw/regulacji samodzielnych jak i rozkręcaniu wszelakich rowerów np jakiś starszych rowerów (lata 90).w celu przerobienia go na ostre :) 

Chciałbym kupić względnie wszystko co możliwe w jednym zestawie jest to bardziej hobbistyczne niż profesjonalne,dlatego kupowanie pojedynczych narzędzi odpada.

Prosiłbym o pomoc w doborze zestawu,na pewno będę miał styczność z jakimiś starymi mechanizmami korbowymi,wolnobiegiem kaseta jak i czymś nowszym  w mojej obecnej szosie.

Podam zestawy które mi wpadły w oko i prosiłbym o doradzenie,który z nich byłby najlepsza opcja albo jakąś alternatywne :)

Zestaw 1 - BIKE HAND YC-735A

Zestaw 2 - BIKE HAND YC-728

Zestaw 3 - ProX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam starszą wersję BIKE HAND YC-728 (po zdjęciu widzę, że u mnie nie ma imbusów). Nie doradzę Ci, który z zestawów lepiej się nadaje do obsługi starych rowerów, natomiast ten YC-728 i Prox są do siebie bardzo podobne. Nie lubię z tego zestawu Bikehanda kluczy płaskich, które używam do odkręcania pedałów, są wąskie i miękkie oraz bez miękkiej rączki, bardzo niewygodne i mają tendencję do spadania.

Pod kątem obsługi swoich rowerów musiałem dokupować: cęgi do spinania/rozpinania spinek łańcucha, więcej rozmiarów kluczy płaskich, klucze oczkowe, imbusy, nożyce do linek/pancerzy, klucz dynamometryczny i klucz do spd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Bike Hand, to są to narzędzia do użytku okazjonalnego. W większości zrobione z gównolitu, nie nadają się do obsługi droższych rowerów czy komponentów, bo najzwyczajniej poniszczą części, śruby, nakrętki itd.
Mam od kilku lat ich skuwacz do łańcucha, używany dwa-trzy razy w roku, jakoś daje radę. Mam od nich klucz do kaset i podobnie - precyzją i jakością wykonania nie grzeszy, ale do odkręcenia kasety kilka razy w roku wystarcza (wystarczał właściwie, bo już się wyrobił). Bacik do kaset też jest chyba Bike Hand lub coś podobnego...wygina się przy mocno dokręconej kasecie, bardzo szybko wyrwałem też oryginalny łańcuch razem z nitem, musiałem wywiercić nowy otwór nieco dalej od krawędzi i zakuć nowy, mocniejszy łańcuch. ;)

Prox to właściwie to samo, co Bike Hand, tylko nieco ładniej wykończone. ;) Bike Hand wystarczy wziąć do rąk i od razu widać, że to taniocha. Prox trochę bardziej się błyszczy sprawiając wrażenie porządniejszego. :D

Na pewno nie używałbym imbusów i kluczy do konusów piast z tego typu tanich zestawów. Podobnie z kluczem do nypli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chcesz kompletny zestaw narzędzi. Mimo wszystko polecam zakupić komplet imbusów, kilka wkrętaków, komplet kluczy płaskich i podstawowe klucze torx od producenta uznanego w tej dziedzinie.

Imbusy, torxy, wkrętaki np. Wera. To są narzędzia które będą służyć bardzo długo, w domu i serwisie.

Płaskie kluczę spokojnie wystarczą jakieś yato.

Z rowerowych resztę możesz kupić na początek Bike Hand, zobaczysz czy szybko się zużyją.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prox to okropny chłam. Lampki mają jako takie ale narzędzie to kicha. Wystarczy zerknąć na opinie w allegro. 

Takie zastawy w walizkach mają swoje wady i zalety. Ja osobiście wolał bym kupować stopniowo te narzędzia, których akurat będziesz potrzebował.

Co co jakość to z tych marek, które mam i używam to mogę polecić.

Super B  - przyzwoita jakość, może nie tanie ale też nie komicznie drogie.

Topeak - naprawdę dobra jakość, dosyć drogie ale warte tego

Unior , ParkTool - bardzo dobre i bardzo drogie. Jeśli budżet wytrzyma to uważam, że warto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm,teoretycznie w domu znajdzie sie komplety imbusów,wkrętaków, komplet kluczy płaskich i podstawowe klucze torx dobrej marki

Najbardziej mi zależy na posiadaniu narzędziach do sterów/korb kaset wolnobiegów/suportów taki komplet kluczy,którego nie znajdziesz w podstawowych komplecie narzędzi domowych.

A kupowanie 4 kluczy do suportów za 159zł raczej nie wchodzi w grę na obecny moment :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suportów to jest cała masa, a do nich jeszcze większa masa kluczy.  Póki nie robisz remontu generalnego to kup to co zawsze może się przydać.

imbusy , torxy ,skuwacz , pompka , łyżki do opon, klucz do kasety, klucz do suportu ( takiego jaki masz w tej chwili) , ściągacz do korb,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z proxa to mam tylko klucz do pedałow dlatego sie tym sugerowałem a tak to wole bondhus, unior itp narzędzia. Nigdy nie stawiałem na gotowe zestawy bo bez sensu cos kupować czego wiem że nigdy nie użyje. Tylko te narzędzia tanie to nie są ale cos za cos. Nie mam ochoty wymieniać śrub bo narzędzie mi zepsuło łeb sruby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem klucz do HT2 SuperB. Bardzo dobrze wykonany, solidny.

Prox to okropna taniocha i badziewie.

BikeHand ma chyba lepsze i gorsze produkty. Ja mam od nich bacik i kiedyś klucz do suportu, z rączką. Ciężko powiedzieć coś złego, przy zupełnie amatorskim, okazjonalnym użyciu.

Jeżeli chcesz kupić coś czego użyjesz raz na rok, czyli klucz i bacik do kasety, to Bike Hand nie będzie taki zły.

Imbusy to już inny temat i tutaj kup najlepsze na co Cie stać. Ja mam Wiha i jestem bardzo zadowolony. W użyciu są non stop od kilku lat i są jak nowe. Za to ostatnio kupiłem sobie Topeak Ratchet. Świetny zestaw, mimo że wygląda niepozornie.

Do HT2 też musisz kupić coś dobrego. Moment jest tam duży, miski delikatne. Szkoda zniszczyć suport kiepskim kluczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starszych rowerach może być kilka różnych rodzajów suportu (a co w związku z tym specjalnych kluczy) jak również bywały różne systemy mocowania ramion. Taki tani zestaw z walizką to może ogarnie jakiś marketszmelc sprzedawany w przeciągu ostatnich 20 lat ale nic poważniejszego ani starszego. Z tego względu jak koledzy już wyżej wspomnieli - należy kupować w miarę bieżących potrzeb. Jeśli chodzi o stery to tutaj w tych walizkach nie ma nic ani do osadzania misek ani ich wybijania (a w starszych konstrukcjach zintegrowanych sterów raczej nie uświadczysz).

Co do proxa to nawet tego do ręki nie brać - można narobić więcej szkód niż coś naprawić.

BH też padaka.

Z tanich narzędzi to bitul (nie wszystko godne polecenia), ice toolz, super b (też nie wszystko). Swoją drogą unior i park tool też nie są przesadnie drogie jeśli patrzymy na stosunek ceny do jakości oraz przyjemności z nich korzystania.

Z narzędzi zawsze przydatnych to warto mieć wysokiej jakości: imbusy (chociaż 2, 3, 4, 5 i 8mm), dobre kombinerki, obcinaczkę do pancerzy i linek oraz długie i dobrze wyprofilowane łyżki do opon. Zastanowiłbym się też na wygodnym skuwaczem do łańcucha ale tutaj za naprawdę grosze można kupić solidne narzędzie (będzie nawet tańszy niż zapasowe piny do p-t czy uniora).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze nad zakupem takiego zestawu bo robiąc przy różnych rowerach jestem zmuszony kupić inne nakladki/klucze do korb/suportu plus bacik klucz do kasety/wolnobiegu  jak tak sumuje to wyjdzie mi kolo 300zl +/- i rozważam,żeby dołożyć troche kasy i kupic to klik .

Zastanawia mnie jednak opis 1-Rozkuwacz łańcuchów 8,9,10 rzędowych, z 1 zapasowym trzpieniem albo 1-Ściągacz kaset (do 9 rzędowych łańcuchów) faktycznie te narzedzia nie obsłużą 11rzedowej kasety 105 i nie rozkuje łańcucha,który jest w 11rz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POWYŻSZY POST NIEAKTUALNY NA TEMAT ZESTAWU 

Z góry przepraszam za spam ale nie mogę edytować posta z góry. Po dłuższym przemyśleniu, faktycznie możliwe, że nie przyda mi się większość rzeczy z takiego zestawu, prosiłbym o pomoc z doborem narzędzi bo dopiero zaczynam majsterkowanie rowerowe. 

Obecnie do roboty będę miał trzy rowery

treka na pełnej 105 (hollowtech 2 chyba na korbie) ,speca na 105/korba fsa oraz obecnie przerabiam znajomemu herkulesa starego na singla/ostre i z tego co mi się wydaje to jest korba na kwadrat zdjecie korby

Posiadam już imbusy/płaskie/torxy/nasadowe/śrubokręty/skuwacz do łańcucha/łyżki do opon/miernik łańcucha  - w skrócie taka podstawa 

Chciałbym dokupić 

-Ściągacz do korb KLIK 

-Klucz do KASETY i wolnobiegu + BACIK  (jaki klucz do wolnobiegu sie nada?)

-Klucz do suportow  

Czy te narzędzia nadadzą się do rozkręcenia korby,suportów w tych 3 rowerach?,czy brakuje jakiegoś klucz do innego systemu?.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem używania narzędzi bez zintegrowanych rękojeści.

Klucz do kasety możesz kupić pod grzechotkę.

Do klucza suportu z czasem możesz dokupić przyrząd do zablokowania klucza. Po zablokowaniu klucza zakładasz płaski/oczkowy 24 i możesz uderzać młotem.

https://allegro.pl/oferta/klucz-super-b-przyrzad-do-podtrzym-klucza-suportu-11104466798

Klucz do misek suportu z łożyskami zewnętrznymi.

Później sukcesywnie jak grzebiesz w rowerze. Pęseta, miseczka do serwisu piast. Szpikulce z Yato często pomagają. Jeśli chcesz coś z narzędzi kupić to możemy się dogadać. I tak wszystko robię u siebie w robocie.

 

IMG_20220124_073721.jpg

IMG_20220124_073608.jpg

IMG_20220124_073555.jpg

IMG_20220124_073505.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za możliwości odkupienia narzędzi ale potrzebuje je mieć na już a w Krakowie mam możliwość lokalnie kupić. Zależy mi na odpowiedzi czy te narzędzia ww przeze mnie z linków,wystarcza do moich potrzeb czy powinienem się w coś jeszcze zaopatrzyć ☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...