Skocz do zawartości

[Korba, łańcuch, przerzutka] ramię korby trze o łańcuch i jest o 1-1,5mm od koszyka przedniej przerzutki


ernorator

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, moja wina

Oddałem w październiku swój rower Scott Addict 10 Disc do serwisu, generalne sprawdzenie, przesmarowanie, ustawienie. Odebrałem, nie zgłoszono mi żadnych problemów, wszystko wyglądało ok, przejechałem się te 200m do samochodu z serwisu. Jako, że nie jeżdżę zimą mniej ze względu na pogodę a bardziej na to, że mam czas wieczorami i jak jest ciemno o 18 to przerzucam się na trenażer. Na trenażerze jest wpięty inny rower więc Scott zawisł na ścianie. 

Niedawno zmieniłem rower na trenażerze ale w nowym musiałem parę rzeczy zrobić więc Scott poszedł na trenażer. I......okazało się, że ramię korby trze o łańcuch w dolnej linii a w górnej jest ~1mm przerwy. Do tego jest ~1mm przerwy między ramieniem a koszem przedniej przerzutki, te 1mm raczej nie są ok, a tarcie to już zdecydowanie. Nie sprawdziłem tego przy odbiorze z serwisu a po 3 miesiącach tak dziwnie dzwonić o reklamację.

Rower ma pełną ultegrę R8000 poza kasetą, która jest 105 7000, mufa suportu 86.5mm, suport SM-BB72-41B.

Oglądałem na wszystkie strony i rama wydaje się być prosta. 

Dolna linia łańcucha

RbEcQRm.jpg

Górna

CMO29ZR.jpg

Przy koszu przerzutki przedniej

xvK6oIB.jpg

Ramię raczej proste chociaż linia łańcucha na dole już wydaje mi się dziwna

eAnOC0u.jpg

Na górze też wygląda jakby odjęcie łańcucha na korbie było za duże

zAOSHAl.jpg

zębatki w korbie i osadzenie w ramie wydaje się proste, chociaż na oko to wiadomo a nie mam pomysłu jak mógł bym to zmierzyć

729Nz2B.jpg

Pójdę pogadam z człowiekami w serwisie. Ale tak się zastanawiałem w razie W, czy korba da radę z podkładkami dystansowymi 2.5mm albo 1.8mm. Z drugiej strony to tylko 1.8 albo 2.5mm. A może zmienić korbę na coś z większym QF, RS510 np. chociaż to też jakieś 2mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ernorator napisał:

A może zmienić korbę na coś z większym QF, RS510 np. chociaż to też jakieś 2mm.

O ile dobrze rozumiem, to wcześniej było dobrze. Koledzy powyżej podali rozwiązanie, ale moja rada jest taka, że jeżeli coś działało przed serwisem, to po serwisie też powinno. Nie ważne kto go robił. Jeżeli jest inaczej, to po prostu coś zostało zrobione źle. W takim przypadku nie ma sensu zastanawiać się nad zakupem nowej części, tylko trzeba znaleźć przyczynę.

Inna sprawa, że ja bym mocno zastanowił się nad zmianą serwisu w takim przypadku. Twój problem dość jasno pokazuje, że serwis nie przeszedł przez wszystkie biegi na obydwu zębatkach, a przecież powinno się to zrobić żeby sprawdzić działanie przerzutek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rower odebrałem z serwisu (innego niż pierwotnie), korzystając z okazji zmieniłem suport na Token Ninja. 

1. Pierwszy serwis na generalnym przeglądzie posezonowym za kilka stówek nie dotkną suportu, był zapuszczony, nie czyszczone łożyska bez śladu smaru. Korba była za mocno naciągnięta, super serwis 😜

2. Hak przerzutki był lekko wygięty ale serwis 2 go wyprostował, mówili też, że wózek przerzutki jest też lekko krzywy ale w akceptowalnym zakresie i tego się generalnie nie prostuje. 

Efekt jest taki, że ramie korby w górnej linii odsunęło się od łańcucha na ~3-4mm (było 1) a w dolnej na ~2mm (było z -2), przy koszyku przedniej przerzutki też odeszło na dodatkowy 1mm. Ludzie z serwisu 2 mówią, że jeździli tak na tym rowerze z zamiarem wywołania tarcia korby o łańcuch ale im się nie udało. Sam też próbowałem i też nie dałem rady. Znalazłem też kilka zdjęć w necie addicta i pokrewnych modeli scott'a, wygląda jakby we wszystkich z taką ramą i 105/ultegrą/dura acem były takie odległości fabrycznie. 

Sprawdzali też czy podkładki coś dadzą, korbę można zapiąć z podkładką 1,8mm, 2,5mm już jest za gruba. Więc gdybym chciał to mogą mi założyć albo sam sobie kupię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...