Skocz do zawartości

[MTB do 7500] Kellys Gate 90 - dobór rozmiaru


Dirian

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chcę zmienić rower Merida Big Ninte Limited 2021 w rozmiarze XL na coś mniejszego. Jeżdżę głównie po mieście, trochę ścieżek i lasu. Myślałem o gravelu, ale lubię sobie zjechać z jakichś schodów, zeskoczyć z krawężnika, itp. Do tego pozycja na gravelu mnie nie przekonuje, nie lubię takich półleżących pozycji.

W żadnych zawodach nie będę brać udziału. Wiem, że mogę wydać mniej i też znajdę sprzęt co spełni oczekiwania, ale wolę wydać więcej i mieć sprzęt z porządnym osprzętem i spokój na dłużej.

W oko wpadł mi Kellys Gate 90, fajny osprzęt, cena w miarę ok jak na dzisiejsze czasy.

Chciałbym jednak prosić o pomoc w doborze rozmiaru. Obecna Merida jest na mnie zbyt duża, mam 187 cm wzrostu i jakieś 88 cm w przekroku. Na Meridzie mam zbyt pochyloną pozycję, a do tego jak stanę to mam tylko jakieś 1-2 cm między krokiem a ramą - no niezbyt to bezpieczne, sami wiecie...

Myślę więc czy wziąć Kellysa w rozmiarze 17 czy 19. Czy mógłby ktoś porównać geometrię Meridy i Gate 90 i podpowiedzieć czy brać 17 czy 19 z Kellysa? Jak wspomniałem, bardziej zależy mi na rekreacyjnej pozycji, czyli nie chcę na rowerze leżeć.

Podsyłam linki:

https://www.kellysbike.com/pl/xc-c923/gate-90-29-p67868

https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/2321/bignine-limited

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dirian napisał:

Na Meridzie mam zbyt pochyloną pozycję,

Jeżeli mostek jest w negatywie, to okrecic go, ew. zamienić na krótszy. Dodatkowo jeżeli podkładki są nad mostkiem, to przenieść je pod mostek. Można jeszcze spróbować kierownice z innym gięciem/wzniosem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mostek jest do góry, kombinowałem już z nim i z krótszym, ale tu nie chodzi tylko o mostek ale też o wielkość / wysokość ramy. Jak stanę okrakiem, to za mała przestrzeń jest między ramą a krokiem, robi się niebezpiecznie... Niestety rower w ciemno zamawiałem i stąd taki problem, a była tylko XL-ka dostępna. Szkoda, bo L-ka byłaby pewnie idealna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko - czy zmiana korby z 32T na 34T (w Meridzie 32T, w Kellys jest 34T) pozwoli rozwijać nieco lepsze prędkości na prostej? Na asfalcie w Meridzie z korbą 32T brakowało mi nieco przełożeń (czy jak to tam nazwać) po rozpędzeniu się. 

Czy raczej te 2 zęby więcej nie zrobią odczuwalnej różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpal sobie Gear Calculator i sprawdź.

Przy kole z oponą 29x2.20 i koronce 11T, wychodzi że przy 32T i kadencji 100, pojedziesz 40.3 km/h. Dla 34T wychodzi 42.8 km/h. Różnica znikoma.

W praktyce jednak różnica będzie dość mała, nie spodziewałbym się niczego co by odmieniło Twoją jazdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...