Skocz do zawartości

[kompletny napęd] Przesiadka ze Sram NX na XT 1x12


EpicPoznan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

kupiłem rower, w którym mam napęd Sram NX Egale 1x12 oraz hamulce Sram Level TL.

W związku z tym, że preferuję pracę manetek Shimano zastanawiam się nad przesiadką na XT.
Aby racjonalnie podejść do tematu mam kilka pytań:

- Jaką przelotkę dokupić by hamulce Shimano można zamocować z manetką rock shox oraz manetką Sram NX?

- Czy suport Sram NX DUB BB jest pasuje do XT?

- Czy manetka NX 1x12 jest kompatybilna z przerzutką Shimano XT 1x12?

- Czy korba Sram jest kompatybilna z napędem XT 1x12?

- Czy łańcuch Sram jest kompatybilny z napędem XT 1x12?

Sporo pytań, bo głównym motywem zmiany jest praca manetki XT vs Sram, więc może nie będę zmieniał całego napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Musisz poszukać adapterów. Różne firmy mają to pod różnymi nazwami. Najłatwiej wpisywać w googla słowa kluczowe po angielsku.
2. Nie. Inna średnia osi korby. Suport DUB pasuje tylko do korb DUB.
3. Tak, powinno działać.
4. Tak, ale z łańcuchem KMC (lub innymi kompatybilnymi z napędami obydwu producentów). Jeśli chcesz łańcuch Shimano, musisz wymienić zębatkę korby.
5. W tę stronę raczej tak. Odwrotnie nie, ponieważ 12-rzędowe łańcuchy Shimano są węższe od pozostałych (i to również powód wymiany zębatki korby, jak wyżej).

Również jestem na etapie wymiany napędu ze SRAM na Shimano. Nie bawiłem się jednak w wielkie mieszanie. Kupiłem przerzutkę, manetkę i kasetę Shimano. Korba została SRAMa, ale zamontuję owalną zębatkę od Banlessa kompatybilną z 12-rzędowymi łańcuchami Shimano, bo takich zamierzam używać.
Jeśli chodzi o manetkę, kup XT - ma już wszystkie bajery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Adapter będzie kosztował tyle co manetka 12s shimano (deore akurat). Jest sens? Poza tym wspominałeś, że preferujesz pracę manetek shimano - tym samym od razu kupić XT. Manetka nie będzie kolidowała zarówno z istniejącymi jak i nowymi (shimano) klamkami hamulcowymi.

Ad. 2. Nie. Suport XT to koszt 75-100zł (w zależności od sklepu i humoru sprzedającego).

Ad. 3. Może jakoś będzie działać ale podobno preferujesz pracę manetek shimano ;)

Ad. 4. Jeśli ma już jakiś przebieg rzędu kilku kkm to łyknie łańcuch shimano bez problemu

Ad. 5. Pytanie bez sensu ekonomicznego - nawet łańcuch deore m6100 jest trwalszy (i kilka razy tańszy) od SRAMowskich XX1/X01. GX i NX to gumy od majtek. Szkoda kasety na takie rozważania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, EpicPoznan napisał:

Analogicznie - manetka XT powinna działać z obecnym napędem Sram NX? Sama geometria manetki Sram mi totalnie nie leży....

pozwolę sobie coś dodać od siebie bo skompletowałem sobie po taniości napęd 1x12 z komponentów SRAMa i Shimano.

manetka Shimano Deore 12s działa bez problemu z przerzutką Sram GX Eagle (wersja pierwsza, nie "Lunar")

Przerzutka GX Eagle i kaseta NX pg1230 działa bez problemu z łańcuchem SLX cn-m7100 - dodam, że kasetę i przerzutkę kupiłem używane z niewiadomym przebiegiem, ale w dobrym stanie. z przodu mam chińską zębatkę, która również działa bardzo spoko.

wszystko wsadzone do starego MTB 29" z osią 12x142 - z tym samym hakiem przerzutki działało lepiej jak 2x10, które wcześniej miałem zamontowane (Shimano SLX/Deore). po zamontowaniu nowego haka wszystko działa idealnie (moim zdaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...