Skocz do zawartości

[Wymiana korby] Deore na GRX


Strielok79

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

Kwestia wymiany korby w rowerze Kona Sutra mufa suportu 73mm gwintowana. Aktualnie jest założona korba Deore i chce zmienić na GRX 2x. Sprzedawca mówi że raczej GRX będzie za krótki pod 73mm, że jek juz szukać suportu z cienkimi łożyskami nie standard 10mm tylko 8- 8.5mm.

Jak wy to widzicie?

 

pozdraiwam

Maciek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z korbą grx w tym rowerze to opcji nie ma najmniejszej - obecna korba ma q-factor 181mm a grx 151mm... Nawet jakby wziąć pilnik i "pocieńkować" mufę to tak wygląda ten rower z deorką. To gdzie tam ma wejść korba której ramie jest o 1,5cm węziej na stronę?

 

kona.jpg

ps. przednią przerzutką którą kupiłeś w tym rowerze się nie nacieszysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bez uśmiechu na ustach Cię zostawię odpowiadając...

No nie masz za prostego pomysłu na ten napęd... przerzutka 3x o szerokości wózka pod łańcuch 9s i określonym łuku pracy wodzika z łańcuchem 11s na jakiejś korbie 2x... Pewnie "zadziała" bo fizycznie chrobocząc ten łańcuch przepcha pomiędzy blatami, ale idź Pan z takim działaniem.

z rd-rx810 masz teoretycznie do wyboru całe "trzy kasety" jedna od shimano hg700/800 11-34 - czyli standard montowany z tą przerzutką. Jakbyś chciał odrobinę lżej to alternatywa od srama pokroju pg-1170 11-36 albo jak wystarczy/chcesz ciaśniej to 11-30/32 bo takie też oblecisz tą przerzutką... i to na tyle. Tylko sprawdź bębenek w kołach jeśli nie weźmiesz hg700/800, bo jak jest 11mtb zamiast 11road to szosowej np. 11-30/32 nie założysz (a i srama chyba też nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, mądrzy Ci z Kony. Zrób Gravela ze standardem MTB, gdzie cały rynek stosuje standard szosowy.

Inna sprawa. Nie orientujesz się co i jak, sam to przyznałeś, a nazamawiałeś sprzętu za grubą kasę? Niezbyt mądre posunięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skom25 No co chcesz? Mądrzy, mądrzy i to bardzo. Sam zobacz co tam siedzi... wszystko jest stosunkowo tanie (to chyba jeden z niewielu rowerów, który złożysz sam taniej niż kupisz gotowy) i co najważniejsze wszystkie te niechodliwe (no nie aż tak chodliwe jak grx) komponenty są dostępne, więc mają z czego zrobić i mają jak zarobić.

A, że klient ma w przypadku chęci poprawy fabryki pod górę? To niech nie poprawia albo przyjdzie po nowy rower za rok. Tu nie ma nic głupiego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, skom25 napisał:

 Nie orientujesz się co i jak, sam to przyznałeś, a nazamawiałeś sprzętu za grubą kasę? Niezbyt mądre posunięcie.

z ciężkim bólem się trzeba przyznać

Ale kończąc temat korby, jak będzie pasowała?  dwurzędowa o przerzutce przedniej też pomyślę. 

Ps. Kaseta jak jest teraz to: CS HG50-10 DEORE kaseta 10 rzędów 11-36T MTB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie a nawet 11-42! wystarczy wymienić "link" w przerzutce tylnej np. ten z Goat albo Wolftooth

 

 

ponawiając pytanie czy zakup obojętnie jakiej korby MTB 2x11 do mufy 73mm będzie pasował do reszty?

np.

Czy korba FC-M5100-2 o linii łańcucha 48.8 będzie ok?

ewentualnie jakiś wyższy model

Tylna oś w ramie to 142mm 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie trzeba nic sprawdzać. Będzie brakowało tyle, że ośka będzie gdzieś w połowie korby, za zewnętrzną śrubą. Już na prawidłowej konfiguracji, od krawędzi korby do krawędzi ośki jest około 2-2,5 mm.

Nie wpuszczaj go w kłopoty, bo wsadzi korbę, będzie widać że używana i jej nie zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz... istnieje coś takiego jak zależność między szerokością tylnych widełek a q-factor korby. Nie wystarczy więc żeby ośka pasowała. Skoro korba treningow która tam siedzi ma 181 i nie zostawia 15mm od widełek... to co tam ma robić korba o q-factor o 3cm mniejszym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, abdesign napisał:

No co chcesz? Mądrzy, mądrzy i to bardzo. Sam zobacz co tam siedzi... wszystko jest stosunkowo tanie (to chyba jeden z niewielu rowerów, który złożysz sam taniej niż kupisz gotowy) i co najważniejsze wszystkie te niechodliwe (no nie aż tak chodliwe jak grx) komponenty są dostępne, więc mają z czego zrobić i mają jak zarobić.

No to prawda, przyznaję.

16 godzin temu, abdesign napisał:

A, że klient ma w przypadku chęci poprawy fabryki pod górę? To niech nie poprawia albo przyjdzie po nowy rower za rok. Tu nie ma nic głupiego ;)

To też.

No i właśnie tu jest haczyk, że ktoś kupi ten rower, cała branża idzie jak na razie w standard szosowy, a użytkownik zostanie z palcem w... sztycy. Jest już tyle wypustów Gravelowych z dedykowanymi przełożeniami, że pakowanie tam standardu MTB to takie uprzykrzanie życia.

Myślałem na początku że tak już fabrycznie siedzą jakieś wielkie opony, ale nie, jest tam zwykłe 40c. W moim Eskerze 4.0 fabrycznie była opona z realną szerokością 44mm, a ktoś wsadził nawet Race King 2.0. Także argument szerokiej opony też nagle znika, bo jak widać, da się zrobić ramę pod takie opony i standard szosowy.

Nie wiem czym się różnią te Sutry, ale znalazłem jakąś z napędem GRX i mufą 68mm, więc rzeczywiście może być tak jak piszesz. Stwierdzili że przerobią ramę na to co mają, a potem to niech kupujący się martwi. Tyle że tak prawdę mówiąc, to przecież korby MTB można instalować w mufie 68mm, wystarczą podkładki. Więc tutaj musiał polecieć jakiś większy fikołek projektowy.

Oczywiście zrozumiałem Twoją wypowiedź w 100%, ale ja piszę od początku z perspektywy użytkownika :P  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bo korby jeszcze nie mam (ugadałem się ze sprzedawcą ze jej nie odbieram i wraca do niego).

Aktualna w ramie  FC-T6010 jaka tam jest pod mufe 73mm nie może być jakaś z kosmosu. Skoro pasuje pod 73 a qfactor ma 181 to wydaje mi się zę np. teki SLX FC-M7000 38/28 o q-factor 176 (a jest to wartość zewnętrzna a nie wewnętrzna ramienia korby) będzie pasował bez problemu 

W dniu 18.01.2022 o 08:44, skom25 napisał:

Nie wiem czym się różnią te Sutry, ale znalazłem jakąś z napędem GRX i mufą 68mm

model na rok 2022 ma właśnie 68mm mufe, a wszystkie <2021 mają 73mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Skoro pasuje pod 73 a qfactor ma 181 to wydaje mi się zę np. teki SLX FC-M7000 38/28 o qfactor 176 (a jest to wartość zewnętrzna a nie wewnętrzna ramienia korby) będzie pasował bez problemu 

Pewnie że będzie. Ile mogą się różnić ramiona jeżeli chodzi o grubość - 1mm? Tak więc pewnie sumarycznie wyjdzie Ci o max 3mm węziej, więc masz wystarczająco miejsca, bo zamiast powiedzmy 12mm będziesz miał 9 luzu między ramieniem korby a widełkami... spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstrzyga, rozstrzyga - pośrednio bo pośrednio ale:

Tak, to defacto jest wskaźnik rozstawu mocowania pedrylów, no ale matematyka nie kłamie i resztę można sobie dopowiedzieć.

Fizycznie "znaczniki" odcinaka pomiaru dotykają zewnętrznej części gwintu ramion korby... ale w sumie nie ma znaczenia co to jest, bo dla każdej korby jest tak samo mierzone.

Pomiędzy 181 a 151 nie ważne jak mierzony jest jakikolwiek wskaźnik. Bo i tak będzie (uwzględniając nawet ewentualne nieznaczne różnice w grubości ramion korby) ~3cm różnicy - czyli po 1,5 na stronę - a w tym rowerze takiego zapasu to nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JWO napisał:

Ale @Strielok79 nie martwi się o pozycje stóp, tylko czy mu korba do roweru wejdzie. A tego Q-faktor nie rozstrzyga. :D 

Rozstrzyga. Ramiona korby mają mniej więcej podobną szerokość, więc można pominąć ten czynnik. Wtedy zostaje Ci rozstaw o różnicy 30mm czy ileś tam.

Dobra, jak zwykle @abdesign mnie uprzedził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...