Skocz do zawartości

[napęd, hamulce] wymiana


Strielok79

Rekomendowane odpowiedzi

Witam grupę,

 

Minęło dużo lat od mojego ostatniego składania roweru Santa Cruz Blur XCc i zmieiła się trochę moja jazda :)  i trochę się pozmieniało w branży :)

 

Proszę o radę. Chce w mojej Konie Sutra zmienić hamulce wraz z napędem na GRX 2x11 (obecnie Deore+ TRP Spyre)

Trochę boje się, że przełożenie miękkie przód 31 i tył 34 nie będzie zbyt odpowiednie na podjazdach z sakwami.

Zastanawiam się czy przerzutka GRX RD-RX812 (która działa niby z 1x11) będzie współgrała z korbą (z dwoma tarczami 31-48 ) GRX FC-RX810 i kasetą 11-42 lub 11-44 lub jeszcze wyższa 

 

pozdrawiam

Maciek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W manualach przerzutek masz taki parametr jak "pojemność przerzutki". Policz jaką pojemność ma napęd jaki chcesz stworzyć i porównaj z pojemnością deklarowaną przez producenta.

Ale odpowiem ci od razu, to nie ma prawa zadziałać. Przerzutka grx do napędu 2x ma na 100% większą pojemność niż do 1x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś ten film tutaj zamieściłem. Po rozważaniach nad pojemnością przerzutki z filmu poniżej wynika że przerzutka ogarnia napęd dla którego musi być jej pojemność 51T. Do Twojego napędu 31-48/11-42 potrzebujesz pojemność 48T, czyli mniejszą, po wymianie wózka w GRX812 napęd będzie zapewne lepiej pracował niż ten na filmie.

Jeżeli chcesz zrobić napęd pod sakwy to możesz również zrezygnować z dwóch blatów z przodu i wsadzić jeden typu Narrow Wide, a z tyłu kasetę 11-50 z przerzutką  GRX812 z podmienionym wózkiem, lub kasetę 11-46 którą GRX812 obsługuje bez modyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Mihau_ napisał:

Ale odpowiem ci od razu, to nie ma prawa zadziałać. Przerzutka grx do napędu 2x ma na 100% większą pojemność niż do 1x

U mnie 812 śmiga z korbą 28-42 i kasetą 42-11 (10rz). Niekoniecznie wszystkie skrajne kombinacje ale da się ustawić pod siebie.
Ja mam priorytet, żeby z dużej wszystko ogarnąć, z małej dolnych koronek nie muszę.

18 godzin temu, Strielok79 napisał:

Trochę boje się, że przełożenie miękkie przód 31 i tył 34 nie będzie zbyt odpowiednie na podjazdach z sakwami.

Pobaw się: https://www.gear-calculator.com/

Ustaw co masz, potem compare i to co chcesz. Będzie łatwiej zobaczyć różnice.

Pomyśl czy blat 48 jest ci do czegokolwiek potrzebny. Często przekraczasz 50km/h że potrzeba tak dużego przełożenia, czy inne przyczyny takiej zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ogarnianie, to musi być cała kaseta? Kiedyś normą było, że niekoniecznie. Aż tak się cofnęliśmy w kulturze obsługi rowerów, że na ślepo zmieniamy biegi?
Tak jak pisałem, dobrałam długość łańcucha, żeby z blatu dało się po całej kasecie chodzić. Mała zębatka jest tylko na trudniejsze podjazdy, kiepskie lub grząskie ścieżki, czyli tak gdzie się wolno jeździ. Kompletnie nie potrzeba w takiej sytuacji jeździć na przekosie mała - mała.
Niestety nie mam pod ręką tego roweru, to dokładnie nie powiem jak nisko mogę zejść. Do 5 (z 10) chyba było całkiem ok, 6 to już chyba łańcuch mi ocierał o blat ale z tyłu miał jeszcze ciut zapasu.

Co będzie, to będzie, trzeba by porównać, bo jeszcze w grę wchodzi druga zębatka korby, którą mam bardzo małą jak na taki typ roweru.
Jeżeli 48 nie jest niezbędna, to można poskładać 32-44. Będzie lżej na podjazdach niż obecny autora, na maksymalnej prędkości straci się góra 2-3km/h. Potrzebna pojemność będzie mniejsza niż u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zekker napisał:

 

Pomyśl czy blat 48 jest ci do czegokolwiek potrzebny. Często przekraczasz 50km/h że potrzeba tak dużego przełożenia, czy inne przyczyny takiej zmiany?

48 w ogóle nie jest mi potrzebny ale taki jest standardowo w korbie GRX

Najbardziej pasowała by mi korba  z blatami 26-36 lub 26-40

Bardziej zależy mi na miękkich przełożeniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...