Skocz do zawartości

[Wymiana napędu] Sram Apex 2x10 na Shimano 105 2x11


ernorator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Sprawiłem sobie rower Fitness tak jak zawsze chciałem, Focus Arriba Disc. Właściwie jak już po niego jechałem to myślałem żeby zmienić w nim napęd:

SRAM Apex na 105, a że mam kilka części to głównie 105 R7000

Po kilku jazdach pomyślałem też o hamulcach

Tektro Auriga na Shimano MT200 (głównie dlatego, że tektro są już mocno zmęczone, chociaż nie ciekną i może wystarczy wymiana oleju).

 

Teraz tak,

Mam manetki RS700, mam przerzutkę tylną 105 R7000 (przednią dokupię), mam kasetę 105 11r.  Potrzebuję korby 105 5800/7000 lub ultergę 6800/8000. Suport do tego wkręcany, mufa 68. Linki, pancerze, przewody hamulcowe, łańcuch standardowe.

Teraz jest taki suport

https://www.cyklomania.pl/sram-suport-gxp-bsa-68-73mm,id1968.html

z taką korbą

https://www.sram.com/en/sram/models/fc-apx-a1

I trochę się boję bo mało miejsca jest między ramieniem korby (172.5) a rurką tylnego trójkąta, ~3mm.

5tFGwe1.jpg

Czy jak wymienię suport na SM-BBR60 pod korbę 105 172.5mm to nie obudzę się z ramionami korby stukającymi o ramę? Może inny suport polecacie?

Czy mogę się naciąć na coś o czym nie pomyślałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej - korby nie musisz zmieniać. W związku z budową łańcuchów nie ma żadnej różnicy w budowie korb 10s i 11s i większość producentów po prostu oznacza je jako 10/11s. Shimano jak to Shimano rozdziliło w opisie (bo fizycznie i u nich to korby 10/11s) żeby czasem przy wymianie napędu z 10 na 11 ktoś nie zaoszczędził i nie zostawił sobie korby "10s"

Sramata korba ma q-factor 149 a shimaniata 146... czyli będziesz miał po wymianie ramię o 1,5mm bliżej widełek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2022 o 20:29, Mihau_ napisał:

Te focusy wychodziły chyba również na napędach shimano

Dedukowałem się. Arriba i Cayo z tego rocznika wychodziły na Tiagrze, korba ma q 150, 105, była na korbie  RS500(510) z q 150, sora q 150,3. W grę jeszcze wchodzi GRX z q 151 ale zębatki mi nie odpowiadają. Ewentualną korbę będę rozważał jeśli obecna będzie miała jakiś problem z resztą 105 R7000.

 

Wątpliwości co do wymiany rozwiała mi prawa manetka SRAM x9, której coś pyknęło i zmienia tylko 3 w górę i 3 w dół. Rozebrałem ją ze 3 razy i złożyłem ale nie do końca rozumiem jak zmienia przełożenia i ciężko mi stwierdzić czemu nie zmienia. Obejrzałem też pierdyriad filmików na yt ale wszędzie jest nie do końca ten model a jedyny jaki jest z tym konkretnym modele jest z lewej, która ma inaczej sprężynki i zapadki.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operacja wymiany zakończona chyba powodzeniami.

Korba apexa 2x10 współpracuje z przerzutką tylną 105 7000. Założyłem też przednią przerzutkę 105 7000 i to mógł być błąd bo wszystko musi być ustawione perfekcyjnie, delikatne rozregulowanie i łańcuch chrobocze o wózek przedniej przerzutki. Jeśli będę w przyszłości odczuwał ogromną potrzebę to dam ramę do malowania bo trochę obleśnie wygląda z tymi brakami w lakierze. 

uPjxj8z.jpg

HTh9ZGc.jpg

sOoK3vq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...