Skocz do zawartości

[napęd] 2x10 nie działa płynnie - zagadka


Alsew

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent to Trek XCaliber mojego brata. Z tego co pamiętam to jego narzekania na działanie napędu zaczęły się od jakiegoś drobnego upadku więc początkowo podejrzanym był skrzywiony wózek przerzutki. Ostatnio w serwisie Treka były wymieniane stery i przy okazji wymienili przerzutke na zupełnie nową m786, do tego jak zwykle stwierdzili że hak przerzutki jest krzywy, więc dali nowy oraz wymienili linkę i pancerz przerzutki. I co? I dalej to nie działa. Przerzutka między 3i4 oraz 4i5 biegiem jakby się wieszała, czasami zmieni bieg po 5 obrotach korbą a czasami po 10 obrotach. Następnym podejrzanym były wrzery na alu bębenku DT więc wstawiłem inserty stalowe... Może trochę lepiej ale dalej się wiesza, jak pokręcisz baryłka w manetce i idzie w górę kasety dobrze, to w dół już nie zrzuca. Jak w dół idzie dobrze to w górę zaczyna między tymi 2 biegami mielić i trzeba manetka dociągnąć linkę żeby łańcuch wszedł wyżej. Na pozostałych biegach działa dobrze . Dodam że napęd ma ok 1700km przebiegu na 2 łańcuchach, kaseta Srama 11-36 wygląda dobrze, a manetka Deore ma może z 9 miesięcy. Ma ktoś pomysł na co jeszcze zwrócić uwagę, co sprawdzić ? Jakieś sugestie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 łańcuchy Srama. Na obu to samo. Też tak wczoraj patrzyłem na ten hak i wydaje mi się że nie idzie jakby wzdłuż ramy tylko odchodził na zewnątrz ramy. Próbowaliśmy z powrotem założyć starą przerzutkę to musiałem poprawić zakres jej działania bo nie chciała wrzucać na największą zębatkę. A przed wymianą haka nie było z tym problemu . Niestety nie mam przyrządu do sprawdzenia haka. Mam 2 napędy 10rz z czego jeden jest w 28 letnim Garym z niewymiennym hakiem i nigdy nie miałem z tym problemu. A jak mój brat zaprowadzi rower do serwisu to zawsze hak okazuje się być krzywym 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

doprecyzowując specyfikację, to w tym treku zainstalowana jest manetka SLX M670 (założona w czerwcu tego roku), kaseta SRAM 1070 i 2 łańcuchy SRAM 1070 zmieniane co ok. 700 km ( w sumie przebieg ok 1800 km, na razie przymiar na 0,5 nie wpada). Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i doświadczenia z taką konfiguracją/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz przednie koło na qr to zdejmujesz przerzutkę, wyjmujesz z osi szybkozamykałkę wkręcasz koło ośką w miejsce przerzutki i patrzysz czy koła tylne i to które wkręciłeś są do siebie równoległe. Koło ma na tyle dużą średnice że widać od razu czy to jest krzywo czy nie. Może sobie być tylne ;)

Proszę - zrozumiesz:

hak (1).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zwolennikiem pełnego pancerza tyle żeby to zrobić w tym Treku to trza by rozwiercić dziury w ramie i byłoby prawdopodobieństwo że pancerz będzie walił o ramę na dziurach. A na to mój brat na pewno się nie zgodzi... Ale wejście i wyjście linki z ramy jest na liście podejrzanych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@schwinn0 Pancerz jest cały nowy. O manetce też myślałem ale ona też stara nie jest, bo nie ma jeszcze nawet pół roku... Tak jak wyżej było napisane, kaseta ma przebieg poniżej 2 tys km zrobione na 2 łańcuchach  i wygląda ok, moim zdaniem powinna nawet nowy łańcuch przyjąć. Sam miałem dużo bardziej zużyte kasety a biegi jakoś zmieniały a tu jest kompletną padaka. Bębenek DT miał 1,5 milimetrowe wrzery i po ich skasowaniu też nie ma efektu wow, więc osobiście wątpię żeby to była wina kasety. Zastanawia mnie też fakt że serwis wymienił linkę i pancerz bo podobno linka miała "zagięcie" a jak ją montował w czerwcu razem z nową manetką to było wszystko ok i napęd działał igła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia mówią mi, że krzywy hak powoduje błyskawiczne zjedzenie z grubości górnego kółka. Nie wiem czy jest ono takie mięsiste jak w M8000, ale po mojej w sumie krótkiej walce z takim samym problemem jakość zmiany biegów była fatalna. Co się okazało po dwóch hakach, pancerzu, lince, niezliczonych prostowaniach i regulacjach? Że kółko schudło na ząbkach - to prowadzące. I łańcuch był zbyt delikatnie nakierowywany na właściwą koronkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cervandes w m786 oba kółka są takie jak w m8000 to dolne. Przerzutke bym wykluczył bo na nowej z pudełka też to nie działa. Na chwilę obecną obstawiam że to wina manetki lub prowadzenia linki przez ramę. Hak był wymieniany i serwis twierdzi że po zamontowaniu był sprawdzony. Chociaż jak oni twierdzą, że to nie działa bo na kasecie jest napis Sram, a na przerzutce Shimano, to nie wiem czy można im w cokolwiek wierzyć 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim wybebeszysz pancerz, wyjmij linkę i zacznij ją ponownie wsuwać powoli przez pancerz. U mnie od początku przerzutka działała jakoś niemrawo, opóźnienie w zrzucaniu było naprawdę spore, ale sądziłem że tak ma być bo nigdy wcześniej nie miałem sprzęgła. Wymieniałem manetkę, przeciągałem nową linkę i coś mi ją blokowało. Okazało się że za mocno przykręciłem uchwyt pancerza, który w efekcie go zgniatał. Poluzowałem i przerzutka działa znacznie lepiej.

Mi ten krzywy hak średnio pasuje do problemu. Parę razy pogiąłem hak i przy nieznacznym odchyleniu efekt zawsze był taki sam. Wszystkie biegi wchodziły, ale przerzutka zamulała i nie była precyzyjna. Dopiero bardzo mocne pogięcie przerzutki i haka powodowało zacinanie na danej koronce. Według mnie manetka lub pancerz.  

Bardzo mocne, oznacza że stawałem za rowerem i już na oko można było stwierdzić że całość leci pod kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak się skrzywi. Napędy 10s i tak są bardzo tolerancyjna na krzywy hak.

Manetki 10s Shimano też są długowieczne i  nie spotkałem się żeby byl jakiś prob z tym. Natomiast 12s xt wymieniłem prawą 2x bo zacinała się w niej linka (nie oddawała linki właśnie, wymagana była duża siła której sprężyną przerzutki (również xt) nie była w stanie podołać).

I najciekawsze... nie wierzę, że to.wina kasety ale jestem pewien, że podmiana kola na takie z kasetą shimano załatwi sprawę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...