Skocz do zawartości

[Napęd] Sram GX Eagle AXS - jak często wymieniać łancuch


Shamtu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po ponad 20 latach jazdy na Shimano kupiłem rower na Sram GX Eagle AXS. 
Mam pytanie do doświadczonych Sramowców :).

Jeszcze słowem wstępu na Shimano starałem się zawsze jeździć na 3-4 łańcuchach na zminę co 500-600km, dzięki temu spokojnie można było wykręcić na XT 3x9 (6000km), XT 2x10 (8000km), XT 1x12 (~13000km i można by jeszcze, ale kultura pracy była już gorsza, przytarte wyżłobienia hyperglide).

Chciałbym na GX Eagle wykręcić przynajmniej 10000km tylko nie wiem jaką strategię przyjąć, czy kupić jeszcze dwa łańcuchy GX na zmianę czy może jeden XX1 i jeździć tylko na nim póki jest świeży napęd? Czekam na wasze opinie, z góry dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10000 km na kasecie GX ? Optymistyczne założenie. Tutaj chyba dużo zależy od stylu jazdy.

U mnie kaseta starcza średnia na sezon czyli jakieś 6000-6500 km. Tyle że ja jeżdżę twardo. Wymieniam według schematu: pierwsze dwa łańcuchy co +/- 1000km, a trzeci już do zarżnięcia. Dlaczego? Ponieważ najczęściej trzeciego łańcucha kaseta już nie przyjmuje. To nie znaczy że nie da się jeżdzić, ale na najczęściej używanych przełożeniach ( w moim wypadku 16-18) pojawia się totalny brak kultury pracy. 

Na wiosnę założę kasetę Garbaruka.  Chociaż patrząc na jej niską masę nie oczekuje poprawy żywotności względem napędu GX.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Shamtu napisał:

Po ponad 20 latach jazdy na Shimano kupiłem rower na Sram GX Eagle AXS. 

Współczuję. :)

 

11 godzin temu, Shamtu napisał:

Chciałbym na GX Eagle wykręcić przynajmniej 10000km

Maksymalnie zrobiłem ok. 3500 km, ale kaseta była już tak zajechana, że niektóre zęby praktycznie przestały istnieć.

Jeśli jesteś lekki, nie masz mocnej nogi i jeździsz w dobrych warunkach, kup 3 łańcuchy X01 i zmieniaj je co 500 km. Ja na pierwszej kasecie GX zmieniłem łańcuch po 800km i już było za późno - przeskakiwał. Później zmieniałem co 350km, ale i tak średnio się to sprawdzało. Kasety SRAM są drogie i nietrwałe, a łańcuchy poniżej X01 plastelinowe. O KMC X12 zapomnij, ta sama guma. A co do X01...w moim wypadku też trwałością nie grzeszył. :)
No ale to tylko moje doświadczenia...

 

Osobiście po 3 sezonach jazdy na SRAMie z pokorą wracam do Shimano. Czekam na przesyłkę z gratami. ;) 

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotować łańcuchami . Trwałość zależy od jakości łańcuchów. XX1 to prawie najlepsze łańcuchy.

Na @TheJWweź poprawkę, to ostry kiler. Jego powinni zatrudniać jako testera sprzętu ;-)))

Co u jednego się sprawdzi u innego nie jest oczywistością. Pilnować łańcuchów i tyle. 

Gratuluję AXS. Bardzo jestem ciekaw jak to się spisuje....  

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wstępne opinie.

Będę polował na łańcuchy X01, jeśli macie jakieś dobre dojścia do sklepów w atrakcyjnej jak na owe czasy cenach, będę wdzięczny za info.

Co do plastelin to mam podobne wrażenie między SLX, a XT. SLX poleciał po 700km, miękka plastelina rozciągnięcie 0,75.
Natomiast 3 łańcuchy XT razem po 13kkm średnio 4000km na głowę zmianowo, maja mniej niż 0,75, ale już więcej niż 0,5. Także poza kultura pracy po tym dystansie, ich słabych przerzutek, co łapią luzu na boki, złego słowa nie można powiedzieć.

Wracając do SRAM AXS muszę przyznać, że kultura pracy jest mega.  Wszystko działa płynnie, bez wysiłku. Początkowo bałem się, że będzie mi brakowało możliwości szybkiej zmiany o kilka zębów, czy to w górę czy w dół. To szybki dwu - trzy kliki załatwia sprawę bez zająknięcia, oby działało to jak najdłużej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TheJW napisał:

…..

Jeśli jesteś lekki, nie masz mocnej nogi i jeździsz w dobrych warunkach, kup 3 łańcuchy X01 i zmieniaj je co 500 km. …

No nie jestem mega lekki ponad 70kg masy ciała, robi swoje. Co do nogi jakoś nie czuje się mega mocny (pomiar z korby z poprzedniego rowerku). Raczej FTP mam średnie.
Jednak krótkie zrywy mocy mam, ale XT wytrzymywało. Biegów nie zmieniam pod obciążeniem.

 

CBBF7170-DF66-4EC1-8715-8CA334C5AD06.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy 82kg i ciężkim kopycie zajeżdżam napędy SRAMa momentalnie. :)
A jeśli chodzi o cyferki, moc, FTP...przepraszam, ale totalnie nic mi to nie mówi. :unsure: Nie znam się na tym zupełnie, nigdy nie trenowałem z pomiarem mocy.

Tak czy inaczej wniosek jest jeden - nie kupuj łańcucha poniżej X01. Na NX czy GX kaseta będzie zniszczona zdecydowanie szybciej niezależnie od mocy czy stylu jazdy.

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam doświadczenia z łańcuchami srama 12 sp. Czy ktoś ma porównanie do sramów 11 sp? Pytam bo od kilku miesięcy jeżdżę na najtańszych pc 1110 i , w rowerze elektrycznym, przymiar wpada po 1000, mimo że silnik regularnie ciągnie do spółki ze mną na 700-800 w. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Shamtu napisał:

Początkowo bałem się, że będzie mi brakowało możliwości szybkiej zmiany o kilka zębów, czy to w górę czy w dół. To szybki dwu - trzy kliki załatwia sprawę bez zająknięcia, oby działało to jak najdłużej.

To możesz sobie ustawić w aplikacji na smartfonie. Przy dłuższym przytrzymaniu przycisku są dwie możliwości:

1. Zmiana o 3 przełożenia.

2. Przejście przez wszystkie zębatki czy to w górę czy w dól.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

@Shamtuminęło troche czasu i ciekaw jestem Twoich wrażeń z trwałością napędu. W poniedzialek odbieram rower z GX  AXS. Kupiłem dwa lańcuchy X01 i zastanawiam się nad trzecim. Zastanawiam sie o ile kolejne 270 zł przedluży życie kasecie. Czy lepiej odlozyc do świni na nowy napęd. Co myślicie? 

Noge nie ciezka, jezdze z dużą kadencja, ale po górkach. Nie ścigam sie, wiec nie zmieniam biegów pod obciążeniem, blocie itd

Edytowane przez HarveyDent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...