Skocz do zawartości

[Rama] włókno czy aluminium do ciągniecia przyczepki rowerowej


drinkman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

przymierzałem się do zakupu KTM MYROON PRO 2021 [MTB] ale usłyszałem, że rama z włókna węglowego nie jest dobrym pomysłem do ciągnięcia przyczepki rowerowej. Włókno nie lubi naprężeń, a jakoś trzeba przyczepić przyczepkę to tylnej osi. Czy ktoś sprawdzał temat? Zastanawiam się czy zrezygnować z włókna i szukać czegoś z aluminium, czy jednak istnieje jakiś patent na bezpieczne założenie przyczepki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jedyny sensowny sposób mocowania przyczepki to za pomocą adaptera do osi przelotowej. Na przykład: https://www.burley.com/product/thru-axle/

Co do samej ramy - gdyby to był superior to bym nawet o tym nie myślał 😄 Natomiast na przykład canyon lux trail wg producenta może ciągać przyczepkę - pisałem w tej sprawie do canyona. Kwestia tego jak jest zaprojektowany tylny trójkąt, jaką ma sztywność...

Zadałbym zatem pytanie bezpośrednio producentowi ramy.

P.S. Kompozyt węglowy bardzo lubi naprężenia, do tego został stworzony. Pytanie tylko jak duże i w jakim kierunku i jaki jest jego profil 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, adapter widziałem w innych wątkach na forum, ale zastanawiam się czy jestem w stanie zamontować go do tego KTM i przyczepki Qeridoo.

 

Waham się również nad Gravelem (ROMET ASPRE 2 lub KELLYS SOOT 30 2021) zamiast tego KTM. W kwestii przyczepki i jazdy po chodnikach/lasach/ulicy lepszym rozwiązaniem może być Gravel? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym ciągnąć przyczepki rowerem z wąską kierownicą typu baranek. 20-50kg targające rowerem z tyłu sprawia że czasem błogosławię szeroką kierownicę mtb. 

Jeśli chodzi o zgodność osi z rowerem to wystarczy sprawdzić skok gwintu (M12x1,0 lub M12x1,5). Szerokość 142 lub 148 nie ma znaczenia, bo w zestawie jest podkładka do regulacji. 

Nie wiem jak to wygląda od strony queridoo niestety, ale wydaje mi się że każdą przyczepkę zamontuje się do trzpienia z gwintem. 

 

P.S. tańszy zamiennik tej osi jest w decathlon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz kupować rower stricte do ciągnięcia przyczepki to nie ma najmniejszego sensu dopłacanie do karbonowej ramy. Ludzie je kupują kiedy zależy im na wadze a przy wycieczkowym zestawie z przyczepką kilogram czy dwa różnicy nie ma najmniejszego znaczenia.

Gravela też odpuść, szeroka kiera w mtb i bardziej miękkie przełożenia na pewno lepiej się sprawdzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieciaki i przyczepka to przy okazji, muszę przed żoną uargumentować ten zakup więc kompatybilność ważna rzecz, ale nie najważniejsza ;) Dodatkowo szukam na szybko roweru aby w koszty wrzucić jeszcze w tym roku (JDG) i na tego KTM dostanę -20% i co ważne jest dostępny.

Faktycznie te adaptery robi i Burley i Thule i Qeridoo i Decathlon itd. Kwestia doboru gwintu. Czy da się to jakoś ze specyfikacji roweru dobrać czy trzeba sprawdzić organoleptycznie i pomierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież każda przyczepka ma inny uchwyt. Co mu po adapterze do przyczepki Burley, nalezałoby mieć przyczepkę Burley...

Lepiej wziąć aluminiową ramę, bałbym się że uchwyt uszkodzi karbon. Nie ma co ryzykować w takim układzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2021 o 16:11, KSikorski napisał:

Nie chciałbym ciągnąć przyczepki rowerem z wąską kierownicą typu baranek.

A ja jeździć po ulicach na mtb ;) Myślę, że między tymi dwoma przykładami jest jeszcze kilka innych rodzajów rowerów, a ten konkretny zakup to miała być taka trochę fanaberia. No chyba że w przerwach od ciągnięcia przyczepki byłby używany zgodnie z przeznaczeniem, na co zainteresowanie także gravelem raczej nie wskazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejeździłem troszkę ponad 1500 km z przyczepką Qeridoo (dwójka dzieci), rama carbon a do tego osie QR. Absolutnie żadnego problemu. Nie ma co demonizować włókna czy starego dobrego QR 😜

Dzieciaki z przyczepki wyrosną a rower zostanie.

Edyta: większość producentów przyczepek bazuje na tych samych podzespołach, a jeżeli chodzi o adapter to od strony przyczepki nic się nie zmienia, przegub montażowy jest stałą częścią dyszla, należy zmienić tylko sztywną oś. Naprawdę banalny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...