Skocz do zawartości

[do 13k] wyprawowy gravel


zjadarka

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 11.11.2021 o 10:43, zjadarka napisał:

Cześć, 

Poszukuję wyprawowego gravela do pokonywania dziennie 200+ km na dłuższe, kilkutygodniowe wyjazdy. 

Jeżeli ma to jakiekolwiek znaczenie to całe życie jeżdżę na mtb a na szosie nawet nie siedziałem. ¯\_(ツ)_/¯ Jestem więc zieloniutki jak wiosenna trawa.
Szczerze powiedziawszy nigdy nawet nie rozpatrywałem jazdy na czymś innym niż mtb ale tegoroczna wyprawa z kolegą na gravelu dała mi sporo do myślenia. Ja na swoich oponach o szerokości 2,25" po 100 km miałem dość, a on chciał więcej. Co prawda w trudniejszym terenie musiałem na niego czekać i na zjazdach raczej nie bawił się tak dobrze jak ja, gdzie doceniałem o niebo lepszą przyczepność generowaną przez szerokie opony. Jednak nasze trasy w 90% to asfalt/lekki szuter i w przeważającej większości to jednak on musiał czekać na mnie. 

Tak więc w ten sposób zrodził się pomysł by zaopatrzyć się w rower stricte wyprawowy i zamiast 100+ robić dziennie 200+ km.

Moje wymagania:
- napęd jednorzędowy z przodu
- sztywne osie
- otwory montażowe pod bagażnik, bym mógł podróżować z sakwami z tyłu
- hamulce raczej hydraulika
- wytrzymałość :), tak abym nie musiał wymieniać szprych co drugi dzień przy jeździe z sakwami
- waga, wiadomo, czym lżej tym lepiej
- raczej wyluzowana pozycja, to ma być rower do rekreacji a nie ucinania sekund na każdym kilometrze 

I w sumie tyle. 
Budżet to 13k, czekam na Wasze propozycje co zjeździć i przetestować do tej kwoty. Oczywiście rozważę również tańsze propozycje :)

Skoro ma być to rower wyprawowy, to nie wiem czy gravel będzie dla Ciebie dobry.

Warto obejrzeć, ma też inne dość ciekawe materiały:

A jak już musi to być wyprawowy gravel, to na pewno nie pchałbym się w karbon czy aluminium i na pewno nie w jeden blat. Dobra stal, 2 blaty to takie opto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy gravel nazwany gravelem był sprzedawany z oponami 41 mm, definicje gravela też widuję różne, zazwyczaj wymieniane są opony z przedziału 35-42 mm, ale zawsze można znaleźć taką pasującą pod własne przekonania.

W zakresie powiązania materiału ramy z wyprawami: wiele zależy od tego, co kto rozumie pod pojęciem wyprawy: dla mnie to trzy miesiące we wszystkich możliwych warunkach (i tu bym karbonu unikał, ale nie dyskwalifikowałbym go), dla kogoś to jest tydzień na polskim odcinku R10 czy na GreenVelo - w tym drugim przypadku ani aluminium, ani karbonu bym się nie bał. Sam jeździłem na dalsze wyjazdy na aluminiowej ramie, widziałem ludzi na karbonowych cackach mocno obładowanych gdzieś na odludziu w górach, w zasadzie jedyną ramą, jaką widziałem uszkodzoną w dyskwalifikujący sposób, był stalowy spec awol, widziałem też złamany widelec surleya (i mam taki sam, ale jeszcze cały :D).

Bikepacing jest spoko dla osób, które gotowe są na duże kompromisy i wyrzeczenia, ja sobie zobaczyłem, jak to jest, na kilka dni w ciepłych porach roku jestem w stanie spakować się w podsiodłówkę, torbę na kierownicę i framebaga, ale nie zabiorę wtedy sprzętu foto ani kawiarki, więc wybieram system hybrydowy - dwie sakwy, framebag i namiot pod torbą na kierownicę, więc jeśli ktoś wie, że tak chce, to nie ma sensu namawiać go na coś innego.

O napędach nie mam zbyt wiele do powiedzenia, dopiero w drugiej połowie tego roku miałem pierwszą styczność z 2x10, ale póki co wciąż mam 3x9 i nic mi w nim nie przeszkadza, niczego mi w nim nie brakuje, choć pewnie niedługo zacznie brakować dobrej jakości części zamiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mihau_ napisał:

Ta twoja propozycja była czystym urojeniem, tego tribana zrobili bodaj 400 sztuk na świat

Urojenia to objawy poważnych zaburzeń, nie jest to temat do żartów. Ten triban zaś jest w stałej ofercie a nie limitowanej. Pojawia się raz na jakiś czas, zdecydowanie częściej niż Treki z dostępnością na 3ci kwartał 2022

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...