Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana przerzutki w rowerze


kapiszon007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam rower Kross level 4.0 2019 rocznik 

Link do roweru : https://pgbikes.pl/mtb-xc/1467-rower-gorski-kross-level-40-2019.html


W następnym sezonie chciałbym pojeździć po górach, bo sprawia mi to duża przyjemność niż jeżdżenie po płaskim terenie. Kupiłem ten rower bo mówili że deore bardziej pozwala na jazdę bo lasach i przyjemnych szlakach górskich. Tylko że teraz jest taki problem ze mam osłonę na ramę bo łańcuch jest strasznie nisko nad rama. I łańcuch strasznie też obija się o prowadnice przedniej przerzutki. I mi wstyd jest jeździć po górach zjeżdżając kiedy wszystko się trzaska. Winą jest zbyt luźny łańcuch. I myślę nad zmianą na deore shadow plus. Tylko nie wiem jaki konkretny model by pasował i czy kasetę też będzie trzeba zmieniać. I łańcuch też pewnie do wymiany i manetki oczywiście

W grę wchodzi też napęd 2x10. Albo 2x11. I czy to prawda że do zmiany napędu z 3x9 na 2x9 występy odkręcić jeden blat z przodu.  Ale nie znam się na kompatybilność tych wszystkich komponentów i nie więc co będzie pasowało ze sobą. Zależy mi na tym żeby łańcuch był bardzo stabilny i nie ruszał się

Wiem, że ktoś powie żebyś kupił se nowy rower, bo to taniocha ale rower mi się podoba i nie mam zamiaru nowego kupować

received_1485493635123750.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest trochę skomplikowana.

"Deore" nadaje się do wszystkiego. Ale cała grupa. Wsadzanie tylnej przerzutki z wyższej grupy do roweru to stara jak świat metoda na podniesieniu prestiżu roweru.

Tutaj sprawa jest jeszcze taka, że masz napęd 3x9, więc bez druciarstwa nie da się w tym wykorzystać sprzęgła. Trzeba wymienić sporo napędu, gdyż 'shadow plus' istnieje tylko w grupach 10 i więcej rzędowych.

Minimalnie do wymiany:

- tylna manetka
- tylna przerzutka
- łańcuch
- kaseta

Ale do pełnej kompatybilności trzeba by jeszcze wymienić przerzutkę przednią gdyż w grupach 10 i wyżej rzędowych ma ona węższy wodzik.

Generalnie - to się szybko robi bardzo kosztowne i oczywiście można wsadzić 1000zł do roweru za 2500zł. pytanie, czy to ma sens.

Ale - może najpierw warto popracować nad rowerem takim jaki jest? Na początek - starożytna wiedza mówi, aby zawsze zjeżdżdżać z łańcuchem na dużej zębatce na korbie i raczej większych zębatkach z tyłu. Wtedy łańcuch najpewniej trzyma się napędu i nie telepie - nawet bez sprzęgieł.

Co do konwersji na 2x9. Korbę masz, widzę, nie seryjną, więc jeżeli da się zdjąć blat, to jak najbardziej jest to konwersja. Można też wsadzić zamiast blatu rockring. Przy czym, aby ta konwersja miała sens, trzeba też obniżyć przednią przerzutkę i skrócić łańcuch. Potrzeba zjeżdżania na blacie zostaje w mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby pozbyć się całego mechanizmu z przedniej przerzutki, żeby nie musieć kupować nowej przerzutki? Bo nie wiem czy to tak zadziała że jak zostawi się sam środkowy blat to będzie tak jakbym jeździł na np. 2x9  to miałbym tylko jeden stała 2 z przodu. Więc mógłbym tylko zająć się tylną. I raczej to nie zadziała bo śruby z blatów są w innych miejscach w najniższej a inne w środkowej 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ta korba może być i tylko sama zębatkę kupić i przykręcić. Czyli tutaj koszt takiej narrow wide do maks 70 jak widzę po cenach będzie dobrze. Tylko nie wiem jaki rozmiar i ile tych ząbków bo są np 36t. Zakładając że kupię Deore RD-M5100 SGS 11rz. Jak będzie to napęd 1xcos to 10 rzędów może mi nie wystarczyć 

 

Tylko lekko się dziwię bo w shadow + widywałem pstryczek do sprzęgiełka a nie zawsze będzie chciał żeby one było włączone. Żeby mieć możliwość jego wyłączenia albo włączenia no chyba że go po prostu nie widzę 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, kapiszon007 napisał:

A jakby pozbyć się całego mechanizmu z przedniej przerzutki, żeby nie musieć kupować nowej przerzutki? Bo nie wiem czy to tak zadziała że jak zostawi się sam środkowy blat to będzie tak jakbym jeździł na np. 2x9  to miałbym tylko jeden stała 2 z przodu. Więc mógłbym tylko zająć się tylną. I raczej to nie zadziała bo śruby z blatów są w innych miejscach w najniższej a inne w środkowej 

 

 

Kombinujesz jak koń pod górę. Chcesz 1x11 to idziesz w pełne 1x11. Czyli:

- chiński blat za~60zł, zakładając, że wejdzie na korbę, inaczej, to nowa korba
- przerzutka RD-M5100
- kaseta 11rz 11-5x ( czyli pewno też CS-M5100 lub sunrace/jakiś chińczyk )
- manetka 11rz
- łańcuch 11rz

Stare graty gonisz na OLX. Przy czym pamiętaj,  że napędy 1xX z dużymi kasetami są relatywnie kosztowne w eksploatacji poza górami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...