Skocz do zawartości

[Hamulec] Tarcza hamulcowa hałasuje w mokrych warunkach


leon7877

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Od niedawna mam nowy sprzęt z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi. Mam pewien problem z przednią tarczą - czasami gdy pojeżdżę po deszczu lub generalnie w mokrych warunkach słychać metaliczny dźwięk, jakby tarcza tarła delikatnie o klocki - nie na tyle, żeby hamować, ale słychać tarczę. Czy to jest jakaś kwestia ustawienia hamulca? Wydaje mi się, że przy jeździe w deszczu występuje to częściej, ale czasami słyszę to i jak jadę po suchym, chociaż dużo rzadziej.

Raczej nigdzie żadnych luzów nie ma, więc nie wiem o co chodzi, a jak pojadę do serwisu to akurat ten efekt nie występuje i twierdzą że z hamulcem jest wszystko ok. Nie widać żadnego brudu na tarczy, możliwe że klocki nie zawsze tak samo się ustawiają bo coś się przybrudziło, tylko tego nie widać? W aż tak złych warunkach nie jeździłem żeby zachlapać hamulce błotem, co najwyżej po mokrej szosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciski z klamkami jednopalcowymi ? Jeśli tak, to w nich odległość pomiędzy klockiem a tarczą jest tak mała, że woda która dostaje się na tarczę często niesienie ze sobą jakieś zabrudzenie które potem osadza się na niej i powoduje ocieranie o klocki, aż do momentu starcia go z jej powierzchni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo to nie piszcza podczas hamowania, tylko metaliczny dźwięk bez wciskania hamulca, coś jakby tarcza lekko obcierała. Ale raz ten efekt jest, a raz nie no i trochę drażni mnie to.

@Charvelmoże tak jest jak piszesz, idzie coś z tym zrobić? Z tyłu takiego efektu nie mam w ogóle. Hamulce Shimano MT-200 a tarcze Shimano RT10, jakie klamki tam są to nie wiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Większość tarcz prosto ze sklepu ma delikatne bicie, trafić idealnie prostą to sztuka. Takie lekkie bicie nie przeszkadza w takim ustawieniu zacisku żeby ocieranie na sucho nie było słyszalne, bo są to tylko lekkie muśnięcia tarczy o klocek. No ale na mokro je już niestety słychać. A jak wyschnie znowu jest cicho.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Hej, wlanie podobnie mam jak mnie zlapie deszcz na szosie..

 

Hamulce zacisku ultegra BR-R785  i klamki alfine  ST-R785

 

Przeswit miedzy klockami a tarcza jaet maly, mneij niz 1mm z kazdej strony, rzeklbym ze po 0.5 mm - i po deszczu widomo ze piach z drogi nesie kolo na hamulce.. 

 

zawse myslalem, ze tarczowki na deszczu nei robia takich jaj, jak to jest???????????/

Jeszcze mam inny problem z przednia tarcza -niby klocki dopychane sa rownomiernie na oko.. ale jak ostatnio hamuje mocno to zaczyna mi ptrzec -do momentu az sie hamule ochlodzi i wtedy juz nie.. czyzby tarcza juz umierala?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem, że nie robią takich jaj. Ale zawsze w mokrych warunkach hałasują. Wystarczy że chlapnie chociaż trochę wody i już hałasują na luźno bez wciskania.

W twoim przypadku raczej brudna tarcza, brudny mechanizm i klocki nie wracają na miejsce albo klocki się kończą.

Tarczę zajechać raczej trudno, chyba że masz jakieś naprawdę twarde klocki albo zajechałeś tarczę bo hamowałeś bez klocków metal o metal

Edytowane przez leon7877
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...