Skocz do zawartości

[rama] Romet Aspre 2 pomoc w wyborze rozmiaru ramy


zyrafa

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, zyrafa napisał:

Nieco wyżej wkleiłem Ci zdjęcie swojego Soota 50, tyle że z 2019 roku. Te ramy zdaje się cały czas są takie same, zmieniały się tylko osprzęt i malowanie. Jakbyś potrzebował sprawdzić jakieś wymiary czy cuś to pytaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego jak ktoś ma szosowe naleciałości to mu niska główka pasi, ale amator może się tu nie odnaleźć a dolny chwyt będzie miał nieużyteczny.

Stąd też Meridowo-Marinowa główka jest bardziej wszechstronna na start jak i w celach wyprawowych. Zresztą co rowerzysta to inne zdanie ;-))

Jak pisałem wcześniej adaptacja organizmu ma wielką tolerancję, a z wieloma ułomnościami można sobie poradzić. Oczywiści kosztem właściwości roweru ale to szybko wpada w nawyk...... staje się normą. Ja jak przesiadam się między rowerami z kątem 69 na 71 to też przez pierwsze 5 min czuję różnicę. 

Zresztą wysoka główka mego gravela to coś co sprawia że chętniej używam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tu była podobna dyskusja - po co Ci Meridowo-Marinowa główka skoro wtedy dolny chwyt wypada na tej wysokości jak gdzie indziej łapy (4 Corners!), więc jaki z niego pożytek? ;) Pokazanie, że ma się baranaka?

Można i bardzo to polecam, wymienić kierownicę na taką stricte gravelową jak np. Ritchey Venture Max, która jest szersza i ma płytsze gięcie. Dzięki temu dolny chwyt jest nieco wyżej, ale nadal ma sens.

 

Edytowane przez m0d
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....oczywiście nie miałem na myśli 4cornersa bo to skrajne podejście do tematu ;-))......turystycznie super. Ale Nicasio ....??

Modyfikacje są właśnie po to aby się spasować. Author z racji długiej nogi musi brać rozmiar więcej i szukać kompromisów krótkiego mostka i szerszej bardziej przemyślanej kierownicy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2021 o 20:37, abdesign napisał:

@clavdivs geometria aspre jest dostępna... wzór na stosunek długości nogi w stosunku do odległości siodełka od suportu również. Czegoś brakuje w ogólnie dostępnych informacjach żeby te wnioski wysnuć? 

Dla mnie brakuje informacji na jakiej podstawie stwierdzasz, że Aspre jest nie odpowiedni. jaki parametr dyskwalifikuje?

Przejrzałem geometrie kilku popularnych modeli graveli i Aspre nie jest szczególnie wyróżniającym się gravelem. Taki Checkpoint od Treka lub Grail od Canyona mają bardziej agresywną pozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjadę w tygodniu do sklepu i zrobię zdjęcie albo pomierzę wysokość siodełka vs kiera, ale ja też już raczej zrozumiałem nietypowość moich rozmiarów. Myślę o Silexie ale trochę chyba za drogi jak na zabawkę. Zacząłem rozważania od Boreasa za 4 z hakiem, potem Aspre bo rzeczywiście ma dużo więcej za nie tak bardzo więcej pieniędzy, a Silex to byłyby już niemalże 2 Boreasy :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, clavdivs napisał:

Taki Checkpoint od Treka lub Grail od Canyona mają bardziej agresywną pozycje.

A czy ja powiedziałem, że Aspre to jest jedyny rower jaki odradzalbym autorowi? Przy tych proporcjach ciała na ramie endurance ma się sportową pozycję... więc należy jak się nie chce mieć ultra race wybierać ramy mniej lub bardziej endurance i tyle. A że istnieją jeszcze agresywniejsze geometrie? No istnieją tylko co z tego? 

A rady pokroju: "skróć mostek i odwróć na plus, daj inną kierownicę" - ok jak już ktoś ma rower i ma się na nim "poprawiać" rozumiem ale kupować i kombinować jak się to jeszcze nie ma zamiast kupić inny, bardziej dopasowany?

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, clavdivs napisał:

Dlaczego merida z 554 i mostkiem 80 jest ok, a Aspre z 550 i 80 to maszyna nie do ogarnięcia?

Wysokość główki 150 mm dla rozmiaru M to też nie jest niewielka wartość, niektóre gravele mają  mniej, a to porównywalna wartość do przykładowego Nicasio, Gestalta, 

Bo aspre z 550 ma 30mm niższą główkę niż merida? I co do tego mają inne gravele?

Gościu, zacznij logicznie myśleć bo jak na razie piszesz wyłącznie farmazony. OP ma mniej niż 178 wzrostu a przekrok jakby miał pod 190

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abdesign

Jak odpada Aspre to też trzeba odrzucić, Revolta od gianta, gravele Canyona, Treka, Rondo, kellys,  Marin Gestalt, w części Nicasio też aut.  Niewiele mu zostaje.

Przy jego parametrach wszelkie poprawki z mostkiem i jego wysokością będą nie uniknione. Mamy do czynienia z rowerem alu, daje duży margines na wszelkie ustawienia, bo dwie podkładki nie mają wpływu na wytrzymałość rury sterowej, jak jest w przypadku karbonu.

Mihau 

Na forum nie używa się zwrotu per "Gosciu"

To ze rama ma główkę ramy 3cm niżej nie oznacza że kierownica o tyle będzie, bo są podkładki i wysokość mostka, ale chyba to wiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@clavdivs ja jestem ten bo drugiej stronie barykady - krótkie nogi, długi tułów i wściekłe długie ręce (+ 14cm do wzrostu)... czyli ten co do stosunkowo sportowych ram zakłada mostki -17 -20, szuka sterów z zerowym kominem, pojęcia nie ma co to podkładki pod mostkiem, etc.

W życiu bym nie kupił ramy, która jest z przodu wysoka bo sobie mogę obniżać mostki wydłużać... taaaa mogę. Tyle że ja to już muszę robić na niskich ramach, wysokiej nie opuszczę pod siebie... nie upiluję jej o 3cm, a kolega bedzie musiał na wysokich robić odwrotnie to na co mu niska? Ja nie chcę, wiem co to gimnastyka z rowerem, więc innym też radzę - jak jeszcze nie masz roweru to wybierz bazę której modyfikacja nie będzie wykraczała poza 2-3cm bo Ci może zabraknąć ruchów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zyrafa widzę, że temat Cię pochłonął bez reszty 😁. Wg mnie, czy będzie wygodnie, czy nie, to tylko Ty sam będziesz mógł ocenić po czasie.
To jak z butami, rozmiar dobierzesz wg rekomendacji, a jak się będzie w tym chodziło, to już będzie zależało od Ciebie.
Jak ktoś miał kilka rowerów, to sobie może liczyć w kalkulatorach i porównywać do tego co miał, zaczynam powoli dochodzić do tego wniosku...
Raz się czułem źle na rowerze (L), żeby po dwóch tygodniach przymierzając się do niego w sklepie kolejny raz już było OK 🤔.
Zobacz sobie już dla zabawy ten kalkulatorek, mi wyliczyło M:

https://pedalforce.com/online/bikefit.php

Jak wsiądziesz w sklepie na rower to od razu poczujesz, czy jest OK (chociaż w Aspre mi się to nie sprawdziło), a przez Internet teoretycznie zawsze możesz zwrócić.
Pytałem o to i raczej nie ma z tym problemu, jeśli nic nie zniszczysz i nie będziesz użytkował na zewnątrz.
Z kosztami zwrotu tylko może być problem.

Edytowane przez Fuxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zobacz sobie już dla zabawy ten kalkulatorek, mi wyliczyło M:

Dzięki, w wolnej chwili dokładnie się pomierzę, choć wiem, że ten kalkulator, czy jakikolwiek inny na stronie producentów jakiś rozmiar mi wskaże. Tak samo jak i z Aspre, mogę dopasować rozmiar pod mój wzrost. Tu chodzi raczej o odpowiednią geometrię, a dopiero później o konkretny rozmiar. Jeden kolega sugerował damską szosę i stąd podlinkowałem ten ciekawy i ładny moim zdaniem rower. Co do Silexa - to może i świetny gravel ale nietani i tak sobie wyglądający. Gdybym na 100% wiedział, że chcę gravela to dlaczego nie, ale tego jeszcze nie wiem, a rozważając Aspre brałem pod uwagę to, że mogę podmienić opony lub całe koła (jak robi mój kolega) i mieć dwa w jednym szosę i gravela. Jako nowy w tej klasie rowerów nie miałbym problemów z niuansami :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podepnę się pod ten wątek ponieważ też zastanawiam się jaki rozmiar ramy Aspre 2 wybrać. W moim przypadku jest to 186cm wzrostu, 88cm prześwitu i ape inex 0. Będzie to przesiadka z MTB więc wolałbym mniej agresywne ułożenie ciała. Czy któraś z ram 56 lub 58 będzie dla mnie odpowiednia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...