Skocz do zawartości

[rama] Romet Aspre 2 pomoc w wyborze rozmiaru ramy


zyrafa

Rekomendowane odpowiedzi

Raz że 10cm zwyczajnie to nie jest mało - Pogacar ma kierownice 11,5cm niżej niż siodło... Sagan 10,5, oczywiście są i tacy jak Bernal którzy mają po 13cm niżej - ale oni wszyscy nie szukają komfortowego gravela ...

a dwa że ktoś o wzroście 178cm i nodze 88cm siedzący na odpowiadającej długości tułowia ramie aspre... nie będzie miał tylko 10cm wyżej siodła...

Odpowiada się na potrzeby autora a nie nagina się Go do własnych doświadczeń/możliwości - tak rozumiem pomoc na forum a co kolega napisał? A to:

Cytat

Dodam, że interesuje mnie wersja bardziej komfortowa. Dzięki za wszelką pomoc.

A tu dalej pojawiają się wpisy, które w jakimś stopniu pozwalają dalej brać pod uwagę aspre... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślałem o tych 10 cm. Miałem chyba nawet minimalnie mniej w szosie i to nie było wcale mało. Rzekłbym że to było nawet całkiem dużo, pozycja była mocno pochylona. Wiadomo, dochodzi Reach itd, na każdym rowerze może to być nieco inny efekt końcowy. Spadek 10 cm na łapach, a przecież jest jeszcze dolny chwyt.

Najbardziej lubię w takich tematach to, że zaczyna się tu niemalże toczyć bitwa, a autor siedzi prawie że cicho :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20190608-133724.jpg

To moja szosa jakoś świeżo po budowie. W następnym sezonie było już bez podkładek pod mostkiem. Jeżeli masz coś podobnego, to nie będzie to "komfortowa" pozycja, zwłaszcza na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dla wyjaśnienia bo było to cytowane niedawno, pisząc o komforcie miałem na myśli komfort ale wciąż w zakresie dostępnym dla roweru raczej sportowego, czyli jak to się w szosach zwie Endurance, a nie chodziło mi o jakąś dryndę. Nie chciałem po prostu roweru z agresywną geometrią bo lubię dłuższe wycieczki i nie zamierzam się ścigać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, zyrafa napisał:

 Nie chciałem po prostu roweru z agresywną geometrią bo lubię dłuższe wycieczki i nie zamierzam się ścigać.

Tak dla porównania - jeżdżę na wycieczki, nie ścigam się, geo raczej daleka od agresywnej. Z długimi girami chcąc nie chcąc będziesz miał siodło wyżej niż ja, a wzrost mamy podobny :) IMHO jeśli jesteś w miarę wyjeżdżony to nie powinieneś mieć problemu z czymś takim, bo to bardziej siedzi w głowie i niedowierzaniu że tak można i jest wygodnie.

 

IMG_20211125_124949.jpg

Edytowane przez m0d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 minut temu, abdesign napisał:

Słabo do Ciebie dociera fakt, że agresywność geometrii to Ty i rower a nie rower... Ty masz agresywną pozycje na byle "krześle"

Już dochodzi, do tego nie mam doświadczenia z tego typu rowerami. Gdybym rok temu zdecydował się jednak na zakup szosy lub gravela to ciekaw jestem co by było. Czy byłbym zniechęcony, czy jednak będąc nieświadomym mojej specyfiki jakoś bym się przyzwyczaił. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skom25 napisał:

Tak sobie myślałem o tych 10 cm. Miałem chyba nawet minimalnie mniej w szosie i to nie było wcale mało. Rzekłbym że to było nawet całkiem dużo, pozycja była mocno pochylona. Wiadomo, dochodzi Reach itd, na każdym rowerze może to być nieco inny efekt końcowy. Spadek 10 cm na łapach, a przecież jest jeszcze dolny chwyt.

Najbardziej lubię w takich tematach to, że zaczyna się tu niemalże toczyć bitwa, a autor siedzi prawie że cicho :D 

No właśnie. Sama różnica pionowa między siodełkiem a główką ramy to jedno, a reach drugie.
Z książki Lance Amstronga:

Cytat

-Jeśli dotykasz podłogi całymi dłońmi, ustaw kierownicę 10 - 15 cm poniżej siodełka

Wiem, że to tylko teoria, ale te 10cm to nie jest jakaś olbrzymia liczba, bo ja w crossie mam niewiele mniej, a tu mówimy o szosie/gravelu.
Dlatego zapytałem autora ile ta różnica wynosi i strzeliłem z przykładowym 10cm i zaczęła się wojna... 🤣.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka wojna? Nie wiesz o czym piszesz i tyle.

Chłopak ma przy nodze długości 88cm siodełko na wysokości 78cm od suportu... długość ramy przy długości Jego korpusu to 52'ka - wysokość suportu w aspre to 29cm... czyli kierownicę kolega dostanie na wysokości 64cm... Czyli wio i patataj... 14cm kiera poniżej siodła. Przy ramie 52 i krótkim tułowiu!!!

Taką pozycję wyjściową (z podkładkami) ma ten rower dla kolegi - Dotarło?

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abdesign Gdzie ja proponowałem ramę 52? Wyraźnie napisałem, że wg mnie M jak coś.
Po drugie to ja zapytałem ile ta różnica wynosi i odpowiedź nie padła.
W tej całej złości nie myślisz już jasno... Naprawdę masz jakiś problem, ale przelej ją może gdzie indziej.

Edytowane przez Fuxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego screena wynika?

Ja całe życie jeździłem na wszystkich rowerach S. A tu nagle kupiłem MTB i Gravela w rozmiarze M, bo Kross ma jakąś głupią rozmiarówkę i te rowery są malutkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Fuxi napisał:

Gdzie ja proponowałem ramę 52? Wyraźnie napisałem, że wg mnie M jak coś.

No i po co koledze proponujesz za długą ramę? Jak ktoś ma nogi stanowiące 50% długości ciała to tułów ma krótszy a tułowiem wisi nad ramą i to on a nie wzrost określa długość ramy jaką człowiek mieć powinien.

Po prostu aspre ŻADEN rozmiar nie będzie dobrym wyborem dla autora - powinien zdecydować się na inny rower.

Edytowane przez abdesign
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 zła, 54 też zła i w ogóle tory też są złe.
Akurat kolega ma podobne wymiary do mnie. Mam nogę 87-87,5cm przy 180cm wzrostu.
Siedziałem na M-ce i wydaje się OK na łapach. W dolnym chwycie już mniej.
Można mostek skrócić i w ostateczności odwrócić.
Niektóre gravele domyślnie mają mostki 70mm, a w Aspre siedzi 90.

Jeśli autor nie musi wybierać koniecznie Rometa i się na niego nie napalił i źle się na nim czuje, to nie ma co sobie wmawiać, że jest inaczej i może faktycznie lepiej poszukać roweru innej firmy, zamiast wybierać mniejsze zło, jeśli jest obawa o zbyt agresywną pozycję.
Ale z drugiej strony, jak ktoś nie jeździł na gravelu to może mieć złe nawyki, a przyzwyczajenie do pozycji może przyjść po kilkunastu godzinach jazdy.
Niestety, trudno kupić pierwszy rower nowego typu i jest to obarczone ryzykiem, że się po prostu nie trafi, dlatego lepiej nie przepłacać na początku 🙂.

Edytowane przez Fuxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra tam, pokój między chrześcijany.

Co mają niektóre rowery to mają. Aspre z krótkim mostkiem to będzie tragedia bo to będzie strasznie choleryczny i źle sterowalny rower - no taką ma geometrię inne rowery mają inne i innym rowerom krótsze mostki pasują. Strasznie nie trafiony rower do takich proporcji ciała. Autorowi nie będzie się na nim dobrze siedziało. To nie jest ryzyko - to jest gwarancja że będzie źle. Nie chce mi się już więcej na ten temat pisać - ja na tym wpisie ten temat opuszczam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki abdesign, przekonałeś mnie. Mimo, że Aspre 2 bardzo mi się podoba pod różnymi względami to go jednak nie kupię. Może w ogóle nic nie kupię, bo jak patrzę na cenę np. Silexa to przy osprzęcie, który chciałbym mieć cena jest już znacząco wyższa i chyba przekracza poziom cen rzeczy, które nie są mi niezbędne :). Zapytam jeszcze o ten rower https://www.kellysbike.com/pl/gravel-c912/soot-50-p67846

Czy dobrze mi się wydaje, że byłby choć trochę bardziej odpowiedni dla mnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, abdesign napisał:

Jaka wojna? Nie wiesz o czym piszesz i tyle.

Chłopak ma przy nodze długości 88cm siodełko na wysokości 78cm od suportu... długość ramy przy długości Jego korpusu to 52'ka - wysokość suportu w aspre to 29cm... czyli kierownicę kolega dostanie na wysokości 64cm... Czyli wio i patataj... 14cm kiera poniżej siodła. Przy ramie 52 i krótkim tułowiu!!!

Taką pozycję wyjściową (z podkładkami) ma ten rower dla kolegi - Dotarło?

Z czego wynikają te wymiary, czym się sugerowałeś?

3 godziny temu, abdesign napisał:

Dobra tam, pokój między chrześcijany.

Co mają niektóre rowery to mają. Aspre z krótkim mostkiem to będzie tragedia bo to będzie strasznie choleryczny i źle sterowalny rower - no taką ma geometrię inne rowery mają inne i innym rowerom krótsze mostki pasują. Strasznie nie trafiony rower do takich proporcji ciała. Autorowi nie będzie się na nim dobrze siedziało. To nie jest ryzyko - to jest gwarancja że będzie źle. Nie chce mi się już więcej na ten temat pisać - ja na tym wpisie ten temat opuszczam.

Znów brak konkretów, brak konkretnych przykładów modeli, doświadczeń itp. 

W Treku Checkpoint 80mm mostek fabrycznie. Rower uważany za wygodny gravel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak skróci mostek o 2 cm i założy szerszą kierownicę .....czy to nie będzie rozwiązanie???? Człowiek  jest szeroko-adaptowalny.

 

@zyrafaskupiasz się na osprzęcie, który nie jest na stale przypisany do roweru. Lepiej wybrać dobrze dopasowaną ramę ze słabszą grupą niż odwrotnie.

Na 1 gravela coś z wysoką główką na starcie będzie mile widziane. 

Jak chwilę poczekasz to ceny znowu poszybują ;-)) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie doradzanie chyba nie ma sensu. Ja w odpowiedzi na wysoką główkę którą zaproponował @woojj, napiszę że takie rowery prowadzą się tragicznie. Czuć to zwłaszcza na baranku, gdzie kierownica jest wąska.

Także niech może autor sam w końcu dojdzie do tego czego potrzebuje i przymierzy się do jakiś rowerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...