Skocz do zawartości

[rama] Romet Aspre 2 pomoc w wyborze rozmiaru ramy


zyrafa

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 1.11.2021 o 22:31, clavdivs napisał:

 

Sprawdzałem kilka razy moje nogi. Doprecyzowując - jako komfortową pozycję miałem na myśli, taką, żeby pozwalała przejechać np 100 km, ale raczej nie z przegięciem w drugą stronę aby przestał to być rower o geometrii nawiązującej do szosy.

Swoją drogą rok temu pytając sprzedawcy o rower Endurance polecał mi Sculturę 400. Czy w tym wypadku też miałbym ten sam problem co z Aspre ? 

Edytowane przez zyrafa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dziś zupełnie przypadkiem w jednym sklepie Aspre 2 w rozmiarze 54. Posiedziałem chwilę i wydaje mi się, że gdyby odwrócić mostek to pozycja byłaby już całkiem spoko. Zaznaczam, że mi się wydaje, bo na tego typu rowerach w ogóle nie jeździłem. Spróbuję też przymierzyć się do Aspre 2022.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie szczere rady, biorę je pod uwagę. Przymierzyłem się, bo miałem okazję i to nic nie kosztuje. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie poprzymierzanie się do różnych rowerów i wyrobienie sobie zdania. Być może kilka osób wprowadziłem w błąd nie wyjaśniając o co chodzi mi z wygodną pozycją, a miałem na myśli komfort a`la rowery endurance czyli nadal jak mniemam trochę sportowe rowery, a nie coś w stylu Silexa czy sławnego Marina :).

Przy okazji może pokażę wam mój stary poczciwy MTB w rozmiarze 48. Czy przed laty sprzedawca dobrał mi dobry rozmiar przy moich wymiarach ? Jak oceniacie pozycję ?

IMG_20211111_222323.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz pewnie innego wyjścia jak przymierzyć się do kilku modeli i wyrobienia własnego zdania.

Osobiście skłaniał bym się w kierunku większej ramy, krótszy mostek.  Mniejsza rama w gravelu nie przynosi korzyści, mniejsza rama to też często problem haczenia butem o przednie koło, w szosie problem nie istotny, a w gravelu  wykurzający.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, zyrafa napisał:

Dzięki za wszystkie szczere rady, biorę je pod uwagę. Przymierzyłem się, bo miałem okazję i to nic nie kosztuje. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie poprzymierzanie się do różnych rowerów i wyrobienie sobie zdania. Być może kilka osób wprowadziłem w błąd nie wyjaśniając o co chodzi mi z wygodną pozycją, a miałem na myśli komfort a`la rowery endurance czyli nadal jak mniemam trochę sportowe rowery, a nie coś w stylu Silexa czy sławnego Marina :).

Przy okazji może pokażę wam mój stary poczciwy MTB w rozmiarze 48. Czy przed laty sprzedawca dobrał mi dobry rozmiar przy moich wymiarach ? Jak oceniacie pozycję ?

IMG_20211111_222323.jpg

Pozycja jak pozycja, trochę dziadkowa. Mostek ostro w górę i jeszcze kierownica ze wzniosem. 

Tyle że rozmiar i pozycja na MTB nie ma kompletnie nic wspólnego z szosą/ gravelem.

Ja jestem zdania że lepiej wziąć mniejszą ramę i wydłużać mostkiem, niż większą i zakładać mostki typu 50-60 mm. Mam bardzo krótkiego Gravela, sporo mniejszego niż szosę i problem z Toe Overlap praktycznie nie występuje, kiedy w szosie miałem z tym problem. No ale to kwestia geometrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kończąc temat mógłbym prosić o podpowiedzi jakichś rowerów, które mają geometrię Endurance i byłyby odpowiednie dla mnie ? Oczywiście nie muszą być gravele, mogą  być też szosy gdyż chodzi mi o przyjrzenie się kształtowi ramy, a te z grubsza będą podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co wy się tak przyczepiliście tej długości nogi autora, która wydaje się mieścić w normie? :)

Cytat

 

dla dorosłych mężczyzn przyjmuje się że długość nogi mierzona od wewnątrz (tzw. wewnętrzna długość nogawki - termin krawiecki) powinna wynosić od 47,4 do 48,9 % wzrostu mężczyzny
w przypadku kobiet jest to od 43,8 do 46,1 % wzrostu

Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/długośc_nóg_a_wzrost-t234222.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzymierzałem się jeszcze raz do wspomnianego roweru. Wziąłem 52 bo wydawał mi się najwygodniejszy. Gdy ustawiłem wreszcie siodełko na odpowiedniej wysokości i zobaczyłem patrząc z boku różnicę wysokości pomiędzy kierownicą a siodełkiem wtedy naprawdę dotarło do mnie, że ten rower nie jest dla mnie, zresztą nie wiem czy jakakolwiek szosa albo gravel byłby dla mnie odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zyrafa ale co się dziwisz, jak główka ramy jest 2cm krótsza niż w M. Wg mnie Twój rozmiar to M. Ja mam 180cm i jestem na granicy M i L. Weź pod uwagę, że mostek jeszcze możesz odwrócić i masz już sporo wyżej kierownicę. Poza tym ile centymetrów wynosi różnica? 10cm to żadna różnica. W crossie mam z ponad 5cm, a do 15cm dla giętkiego zawodnika to podobno jeszcze w normie (test dłoni) 😉. Ale żeby nie było, sam mam problem z wyborem z tym modelem. Aspre 2 ma już nowe ramy na 2022 z inną geometrią, nie wiem czy wiesz...

Edytowane przez Fuxi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłby, bo czemu nie? Jeden z kumpli z klubu mojej córki ma takie proporcje i spokojnie Go ustawili. Po prostu musisz wybrać ramę o geometrii mocno endurancowej a nie aspre.

Cytat

Poza tym ile centymetrów wynosi różnica? 10cm to żadna różnica

Matko...

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fuxi napisał:

10cm to żadna różnica.

Twierdzisz że 10 cm różnicy w wysokości kierownicy to nie różnica? Jeżeli tak lub jeżeli nawet masz na myśli inny wymiar ramy, to odpuść rady, bo to jest jakaś herezja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, zyrafa napisał:

Gdy ustawiłem wreszcie siodełko na odpowiedniej wysokości i zobaczyłem patrząc z boku różnicę wysokości pomiędzy kierownicą a siodełkiem wtedy naprawdę dotarło do mnie, że ten rower nie jest dla mnie, zresztą nie wiem czy jakakolwiek szosa albo gravel byłby dla mnie odpowiedni.

Ale czego się właściwie boisz? Taka pozycja jest i efektywniejsza pod kątem jazdy i bezpieczniejsza dla kręgosłupa niż siedzenie jak na krześle. Pojeździsz, poćwiczysz i jeszcze się okaże, że podkładki wylądują nad mostkiem a sam mostek na minusie ;)

Edytowane przez m0d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Napisałem tylko, że różnica między siodełkiem a kierownicą wynosząca 10cm to nie jest dużo.

Nie ma nawet jednego miejsca w geometrii roweru, w którym zmiana o 10cm to "nie jest dużo"

Wszystkie dostosowania roweru które wykraczają poza drobne korekty typu 2-3cm to jest upośledzenie tego jak mógłby mieć wygodnie użytkownik, gdyby wybrał dopasowaną ramę.

Na wszystkim da się w zasadzie jeździć tylko po co sobie robić pod górę? Mam proporcje ciała jakie mam, wzrost przekrok, długość ramion... to na cholerę zamiast wybrać wysoką główkę i krótką ramę będę się wieszał siodełkiem nad suportem albo mostki do góry dawał - po co mam to zrobić?

2 godziny temu, skom25 napisał:

Nie wiem czemu ludzie tak się boją nawet lekko pochylonej pozycji. 

Kolega autor nie będzie miał przy swoich proporcjach na aspre "lekko pochylonej pozycji" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie ma nawet jednego miejsca w geometrii roweru, w którym zmiana o 10cm to "nie jest dużo"

@abdesign człowieku... może odpocznij od klawiatury i zacznij czytać ze zrozumieniem.
Przyczepiłeś się jak rzep psiego ogona i piszesz do mnie od początku, podczas gdy nie prowadzę z Tobą żadnej dyskusji...
Normalnemu człowiekowi wystarczy słowo, ale Tobie trzeba jak krowie na rowie wyłożyć, więc zrobię to dla Ciebie, bo widzę, że nie dasz za wygraną mimo ignorowania:

TAK. 1cm robi różnicę. A teraz przeczytaj jeszcze raz o czym ja pisałem, może dotrze w końcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym że to forum dyskusyjne... a więc nie rozmawiamy ze sobą tylko odpowiadamy na pytania autora i jakąś wiedzę z tego czerpią też inni.

A Twoje wypowiedzi są "ciut" kontrowersyjne i dlatego nie zostawiam ich bez komentarza. I proszę jeszcze raz przeczytałem dokładnie Twoje wypowiedzi:

Cytat

Napisałem tylko, że różnica między siodełkiem a kierownicą wynosząca 10cm to nie jest dużo.

Cytat

Weź pod uwagę, że mostek jeszcze możesz odwrócić i masz już sporo wyżej kierownicę. Poza tym ile centymetrów wynosi różnica? 10cm to żadna różnica.

Cytat

Co wy się tak przyczepiliście tej długości nogi autora, która wydaje się mieścić w normie?

Cytat

dla dorosłych mężczyzn przyjmuje się że długość nogi mierzona od wewnątrz (tzw. wewnętrzna długość nogawki - termin krawiecki) powinna wynosić od 47,4 do 48,9 % wzrostu mężczyzny
w przypadku kobiet jest to od 43,8 do 46,1 % wzrostu

I co mogłem w Twoich wypowiedziach zrozumieć opacznie? Nie będę Cię głaskał po głowie bo Twoje aktualna wiedza na temat geometrii roweru i ludzkiej anatomii jest no cóż... nie dziel się może tą "wiedzą" to się nie nadziejesz na ripostę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...