Skocz do zawartości

[rama] Romet Aspre 2 pomoc w wyborze rozmiaru ramy


zyrafa

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, przymierzam się do zakupu w/w roweru. Z tego co widzę, najpopularniejszy jest chyba rozmiar 54 bo prawie go nie ma. Ale do rzeczy.

Mam 178 cm wzrostu, długość nogi 88 cm. Jaki rozmiar ramy sugerujecie ? Wg tabeli jestem na granicy. Gdzieś czytałem, że jeśli tak to brać mniejszą ramę. Dodam, że interesuje mnie wersja bardziej komfortowa. Dzięki za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz długie nogi... to oznacza dwie rzeczy:

1. Z automatu przyjmujesz agresywniejszą pozycję. No bo masz wysoko siodło. Na pozycję bardzo "endurance" na tej ramie to raczej nie licz przy swoich proporcjach ciała.

2. Skoro nogi masz długie to korpus krótszy, więc nie jesteś na żadnej granicy rozmiarów. "54'ka" to raczej jedyny rozsądny wybór.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Odpowiadając na sugestie - nie chodzi mi o jakąś bardzo wyprostowaną pozycję a`la ta Merida. Czytałem jednak gdzieś, że chcąc jeździć bardziej sportowo można wziąć mniejszą ramę, a myśląc bardziej o komforcie większą. Z tego co widzę w rowerach typu Endurance kierownica i tak przeważnie jest poniżej siodełka.

Co do konkretnej ramy - to pomyślałem sobie o większym komforcie ze względu na to, że sama wysokość ramy (a w zasadzie różnica między 54 a 56) to zaledwie 2 cm, co można zniwelować wsunięciem bądź wysunięciem sztycy, z drugiej strony  wysokość główki ramy jest  20 mm większa więc pomyślałem, że kierownica będzie też wyżej, a w tym miejscu 20 mm zrobi już większą różnicę w sensie komfortu (mniejsze ugięcie pleców).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, zyrafa napisał:

Mam 178 cm wzrostu, długość nogi 88 cm

I wszystko co do tej pory przeczytałeś... musisz zderzyć ze swoją budową ciała... Masz z automatu jakieś 4-5cm wyżej siodełko niż przeciętny koleżka mający 178cm... czyli na przeciętnej ramie endurance masz dość sportową pozycję. Masz też o mniej więcej tyle krótszy tułów (tu się kłania długość ramy) Mostkiem i sztycą to sobie możesz... ratować rozmiar 54.

Ps. No chyba że pokręciłeś coś z przekrokiem. 

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, podjadę może do sklepu i poszukam jakiegoś innego modelu z ramą 54 bo akurat Aspre 2 w tym rozmiarze brak. Wyjaśnię jeszcze mój sposób rozumowania:

1. Różnica długości górnej rury pomiędzy rozmiarami to zaledwie 1 cm, a ten parametr (B) ma chyba ma najwięcej wspólnego z długością tułowia. Czy ten 1 cm to tak dużo biorąc pod uwagę punkt 2 ?

2. Wysokość główki ramy (G) jest o 20 mm większa więc wydawało by się, że kierownica będzie wyżej (bardziej wyprostowana pozycja) tym bardziej, że długość przedniego widelca i rozmiar koła są te same (promień koła 311 mm + widelec 378mm + główka 170 mm to daje razem 859 mm w rozmiarze 56 vs 839 mm w rozmiarze 54. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy przez długość ramy rozumiesz długość górnej rury ? Tam jest zaledwie 1 cm różnicy. Czy to ma aż takie znaczenie ? Ciekawi mnie też to dlaczego jako rozmiar ramy podaje się nie długość górnej rury (która moim zdaniem ma tu duże znaczenie) lecz długość rury podsiodłowej, gdzie ostateczną długość pomiędzy siodełkiem a suportem można wyregulować sztycą.

Tak, mam możliwość przymierzenia się, jeśli nie konkretnie do Aspre to do Boreasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale czy przez długość ramy rozumiesz długość górnej rury ? Tam jest zaledwie 1 cm różnicy. Czy to ma aż takie znaczenie ?

ma spore znaczenie

Cytat

Ciekawi mnie też to dlaczego jako rozmiar ramy podaje się nie długość górnej rury (która moim zdaniem ma tu duże znaczenie) lecz długość rury podsiodłowej, gdzie ostateczną długość pomiędzy siodełkiem a suportem można wyregulować sztycą.

Nie ma żadnej standaryzacji nazewnictwa/oznaczania rozmiarów ram. Generalnie większość producentów oznacza rozmiary efektywną długością poziomej ale romet wymyślił sobie, że będzie robił inaczej i nic im nie zrobisz. Wywodzi się to z czasów, gdzie geometria każdej szosy była praktycznie taka sama i długość pionowej byłą taka sama jak poziomej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie 1 cm ma raczej kosmetyczne znaczenie. Gdyby 1 cm miał duże znaczenie ramy robione by były w rozmiarach co 1 a nie co 2 cm.

Jak masz możliwość przymiarki, rama mieści się pod cohones i swobodnie sięgniesz klamek i dolnego chwytu, można zaryzykować. Resztę można ustawić długością mostka, podkładkami wysunięciem sztycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wg mnie 1 cm ma raczej kosmetyczne znaczenie. Gdyby 1 cm miał duże znaczenie ramy robione by były w rozmiarach co 1 a nie co 2 cm.

No właśnie mnie też tak się wydaje, zwłaszcza jeśli moje rozumowanie z wysokością całego przodu byłoby słuszne. Z drugiej strony doświadczeni koledzy zwracają mi tutaj uwagę na długość tułowia i to do mnie przemawia, aczkolwiek tu jest 1 cm więcej, ale za to z przodu mam kierę 2 cm wyżej jeśli moje rozumowanie jest słuszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę ale heca :).

Zmierzyłem się jeszcze raz i nie wychodzi inaczej niż 88. Żeby mnie tylko jacyś łowcy nazistów nie dopadli ;).

Ale na poważnie - czyli niedopasowanie do tego roweru wynika z mojego krótkiego tułowia ? Dla mnie przesiadka na jakikolwiek z tego typu rowerów byłaby dużą zmianą bo do tej pory jeżdżę na różnych MTB mniej lub bardziej XC.  A gdyby tak pójść w drugą stronę i rozważyć teoretycznie zakup rozmiaru 52 ? Patrząc na szybko wygląda, że mniej bym musiał się wychylać, za to kiera byłaby 4 cm niżej. Jeśli miałbym opisać jak do tej pory wyobrażałem sobie mało komfortowy rower to stwierdzałem to widząc raczej zbyt nisko umieszczoną kierownicę niż długość głównej rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A gdyby tak pójść w drugą stronę i rozważyć teoretycznie zakup rozmiaru 52 ?

tu nie chodzi o sam rozmiar a o geometrię. masz mega długie nogi i jeśli nie kupisz czegoś pokroju silex'a albo w ogóle damskiej ramy (bo generalnie kobiety mają stosunkowo dłuższe nogi od mężczyzn i damskie ramy konstruuje się inaczej) to na każdym rowerze będziesz miał mega agresywną pozycję. Także rozmiar "52" może i będzie ok ale nie w rowerze o geometrii aspre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, clavdivs napisał:

54 i 70mm dlaczego?

Bazowałem na swoich wymiarach - 180cm wzrostu i 86cm przekroku. Jeżdżę na rowerze z TTH 545mm, mostkiem 95mm, kierownicą o reachu 80mm i jest to maksymalna długość na jakiej mi wygodnie.

W ogóle poszperałem trochę w Internetach i znalazłem dokument podpisany jako "KATALOG ROMET ROWERY 2021" https://issuu.com/rometbikes/docs/romet_rowery_2021_pl_web_pages

image.png.7a6277f20cf38403469f7d42ac68fc4e.png

Ta tabelka sugeruje że M-ka i L-ka są trochę krótsze niż sugerowała tabelka wstawiona przez autora tematu.

@zyrafa Idealnym wyborem dla Ciebie byłaby M-ka, ale jeśli boisz się agresywnej pozycji to L-ka z krótkim mostkiem też by pewnie się nadała.

Edytowane przez SpinOff
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa i tak chyba się rozejdzie bo widzę, że brak rozmiaru 54, który z tego co piszecie byłby dla mnie najlepszy, a nawet gdybym wziął większy to i tak chciałbym się do takiego przymierzyć. 

Czemu ten Romet ? 

Podoba mi się, oferuje dobry osprzęt za te pieniądze i do tego jest polskiej produkcji. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Temu Rometu" nic nie dolega, ale biorąc pod uwagę wszystko co napisałeś... a zwłaszcza to:

W dniu 31.10.2021 o 22:21, zyrafa napisał:

Dodam, że interesuje mnie wersja bardziej komfortowa.

No to niezależnie od tego co się tam da poustawiać mostkiem, wysokością-ustawieniem kierownicy, podniesieniem klamek, przesunięciem siodełka... to sam rower nie jest najtrafniejszym wyborem dla Ciebie. Bo to będzie zestaw (rower + użytkownik) daleki od tego co przeciętny człowiek myśli mówiąc: "bardziej komfortowa". To powinieneś przede wszystkim zrozumieć. Tak więc rozmiar Rometa 54 nie jest dla Ciebie najlepszy (byłby gdybyś oczekiwał bardzo sportowej pozycji). To w ogóle nie jest najlepszy rower dla Ciebie ani 54 ani 52 ani 56... Ja Ci napisałem tylko to:

W dniu 1.11.2021 o 18:57, abdesign napisał:

Mostkiem i sztycą to sobie możesz... ratować rozmiar 54.

Tak, napisane dobitnie - ratować.

Przy okazji to wiele osób w tym ja (jestem wyższy a mam 5cm krótsze nogi od Ciebie) doceniłoby to i uznało za komfortowe, to że ten rower ma "nisko kokpit".

PS. I tak na koniec na marginesie "fittingu", że sobie możesz coś tam i coś tam i coś tam... Rower o tej geometrii z króciutkim mostkiem, odwróconym na plus, z podkładkami, z kierownicą o małym zasięgu i przesuniętym siodełkiem w kierunku suportu na szytcy pod niebo to się będzie prowadził jak... przepraszam za wyrażenie - gówno. Tak więc uważaj na wpisy że ktoś coś i gdzieś na czymś jeździ - piszący to (na pewno w dobrej wierze) mają inne proporcje ciała i inne rowery.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...