Skocz do zawartości

[kaseta] wlasna custom kaseta z przelozeniami dobranymi pod siebie


graveloiksctrailowka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktokolwiek z was bawil sie kiedys w skladanie kasety z pojedynczych zebatek? Mam naped 9 w szosie, kaseta 11 - 32 50/34, denerwuja roznice miedzy biegami. Stad pomysl stworzenia wlasnego custom setupu... zadna z kaset dostepnych w sklepie mi nie pasuje, ani to nie ma szerokiego zakresu, ani nie jest ciasno tam gdzie trzeba... nie wiem dla kogo oni tworza kasety typu 11-12-13 a do tego blat 50 z przodu, chyba dla odblokowanych elektrykow... czy takie przelozenia jak w grafice zadzialaja? ta roznica 25 a 30 i  tak jest mniejsza niz w kasecie sunrace ktora mialem kiedys, bylo 28-34 na koncu. Przerzutka sora GS, wedlug shimano minimalna wielkosc najmniejszej zebatki to 14t i dokladnie tyle dalem. Prawde mowiac bardzo rzadko uzywam nawet 13t a 11t to juz w ogóle. Na najbardziej stromych zjazdach i tak bardziej oplaca sie polozyc na rowerze niz siedziec i krecic. Wiec te 14t wystarczy. Z drugiej strony dalem 30t w miejsce obecnego 32t. Tutaj ciezko bedzie tylko na stromych podjazdach, prawde mowiac jest to zabieg celowy, pora podniesc sobie poprzeczke, na 34 - 32t jest juz za latwo. Wsadzenie 30t w miejsce 32t zmusi mnie do szybszego jezdzenia pod gore. Natomiast cala reszta w porownaniu do tego co jest teraz - tylko lepiej, Wkoncu ciasno tam gdzie trzeba, bez przepasci miedzy biegami... wszystko byloby idealnie tylko pytanie czy to bedzie dzialalo prawidlowo? Prosilbym o wasze doswiadczenia w tym temacie. Przelozen raczej zmieniac nie bede, tak jest idealnie. 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze? to moze nawet dzialac nie do konca jak powinno, nie wiem kto dobiera te stopniowanie ale sam popatrz na takim kalk kadencji, ani 11-32t 9s nie jest ok ani 14-25t... na pierwszej sa dziury, na drugiej bedzie strasznie ciezko na podjazdach, jednak widzialem na jakims forum watek gdzie ktos takie cos wlasnie tworzyl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie wykonalne ale... Z drobną modyfikacją.

1. 14-16 jest niemożliwe. Musiałoby być 14-15... 

2. Wyjdzie bardzo drogo.

Musiałbyś kupić juniorską 9s zaczynającą się od 14t i ze 3 stare sramy 5.0 z zębatkami które Ci pasują - ale do tego potrzeba chyba wehukulu czasu.

Tak kiedyś sram robił kasety:

 

received_433957334969743.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego twierdzisz ze 14-16 jest niemozliwe skoro stock kasety takze maja takie stopniowanie? no chyba ze to dlatego ze to koniec kasety... ale przeciez np 11-13 jest bardzo czeste... jak juz pisalem, przerzutka moze dzialac wolniej mniej precyzyjnie, dla mnie stopniowanie duzo duzo wiecej warte, na aliexpress jest sklep gdzie mozna kupic prawie wszystkie zebatki jakie chce, pozostaje 30t ktorej bede musial pozadnie poszukac albo... wyciac z aluminium na wlasna reke

szczerze do mtb chyba zrobie tak samo, teraz mam 11-32t 9s a do tego blat 40t nw i problem ten sam, 11 13 malo co uzywane i tez troche brakuje ciasnoty 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz istniejącą kasetę miche 13-28 więc blat 46t pozwoli zrobić Ci napęd może nie dokładnie taki jak chcesz ale trafiający w zakres jakiego oczekujesz i na dodatek ciasno zestopniowaną. Zmiana blatu z 50 na 46 przesówa Ci o jedną zębatkę w dół na kasecie. Będzie dużo lepiej bez kombinowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, graveloiksctrailowka napisał:

11-32t 9s nie jest ok ani 14-25t... na pierwszej sa dziury, na drugiej bedzie strasznie ciezko na podjazdach,

Jeżdżę na jednej i drugiej z blatem 50t i tak naprawdę 11-32 zakładam tylko na wypady w góry gdzie te dziury nie przeszkadzają a 90% czasu jeżdżę na 14-25 i nawet przy jakiś górkach rzędu 10% na przełożeniu 34/25 da rade wjeżdżać na kadencji 70-80 a przynajmniej na płaskim masz fajną kasetę bez dziur. Ja osobiście wolę mieć 2 kasety niż składać coś samemu bo wychodzi bardzo drogo i często kultura pracy już zupełnie przestaje istnieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem to jest opcja ale... co chwile cos przekladac... tego 15t nie uzyje za duzo... zawsze moge. kupic taka kasete i wyciac 15t i zalozyc 30t, w sumie dzieki za podsuniecie pomyslu, przerabiali kasety 11-36 10s na 11-42 i wszystko hulalo, jak te 15t nawet nie jest zanitowane to juz w ogóle z gorki

i jak juz pisalem, 

4 godziny temu, sznib napisał:

Przypominam co poniektórym że na forum używamy poprawnej polszczyzny, w tym polskich znaków, zdania zaczynamy z dużej litery, kończymy kropką. Więcej przypomnień nie będzie, będą od razu warny.

sorry ale ja nie jestem polakiem tylko niemcem, nie mam polskich znakow i nie znam perfekcyjnie waszego jezyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

zawsze moge. kupic taka kasete i wyciac 15t i zalozyc 30t

Nie, nie możesz. Dwie najmniejsze zębatki muszą być jakie są. Najmniejsza ma ząbkowanie pod nakrętkę i kołnierz. A druga ma wycięcie pod ten kołnierz i swój kołnierz (kołnierze to zintegrowane dystanse)

PS. Nie bierz się za składanie kasety, pojęcia o tym nie masz.

Ps2. Możesz sobie nie być Polakiem, ale Niemcem też jesteś pisanym przez "N" a nie przez "n". A język polski znasz wyśmienicie... po prostu "leniuszysz".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...