Skocz do zawartości

[zmiana roweru] górski na szosowy


Marcin_PL

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, przymierzam się do zakupu roweru szosowego. Zmieniam rower, ponieważ na obecnym już dużo jeżdżę, zaliczyłem trasy po kilka dziesiąt, nawet kilkaset kilometrów na raz (rekord 250 w ciągu dnia) i potrzebuję sprzęt już klasę wyższą. Aktualnie jeżdżę rowerem Trek Marlin 5 z 2017 roku na kołach 29", rozmiar ramy 23". Rozważam model Trek domane al 2 2022. Mam kłopot ze zdecydowaniem się na odpowiedni rozmiar. Rozważam 60 lub 62. Porównywałem z tabeli geometrii, gdzie np. przekrok (L na tabeli) Marlin ma 84,8 a domane al 2 w rozmiarze 60 ma 81,7 a w rozmiarze 62 ma 83,5 czyli trochę mniej co dla mnie jest jak najbardziej do przyjęcia. Nie do końca orientuje się czy mogę w ten sposób porównywać ze sobą rower górski z szosowym. Marlin jest idealnych dla mnie wymiarów, dlatego chciałbym aby szosowy odpowiadł wymiarami do obecnego. Dlatego prosiłbym aby ktoś rzucił okiem na 2 poniższe tabele i porównał domane al 2 w rozmiarze 60 oraz 62 do marlin 5 23", który z nich najbardziej jemu odpowiada. Dodam, że jestem raczej amatorem niż wyczynowcem. Najłatwiej oczywiście byłoby rowery przymierzyć w sklepie, niestety nie ma ich obecnie na stanie. Proszę o poradę. 

Marlin.jpg

Domane.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie... to na początek podaj swój wzrost i swój przekrok... bo przekrok to ma człowiek a nie rower.

1 godzinę temu, Marcin_PL napisał:

Rozważam 60 lub 62

Znaczy osiągasz bardzo dobre wyniki w koszykówce a przechodząc przez drzwi się schylasz? (To żartobliwe pytanie o Twój wzrost ...) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zacznij myśleć o 58... efektywnej długości górnej rury. Tylko nie bierz tego z tych tabel bo tabele które wkleiłeś sporządził człowiek z gatunku "Nie da się tyle wypić" bzdura na bzdurze... 

Edyta: AAAA to nie ramy szosowe, to nieźle ktoś je zilustrował rowerem z barankiem ;)

Tak czy inaczej Twój szosowy wyjściowy rozmiar to 58.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin_PL jeśli twoje naturalne środowisko to MTB zastanów się mocno nad gravelem. Każdy szutrowy zjazd z szosy będzie cię korcił. Na gravelu nie będzie cię to ograniczać.

Oczywiście jeśli masz zamiar piłować km na szosie, jeździć na cotygodniowe ustawki szosowe to kup szosę.....

Ja miałem podobne dylematy. Moim naturalnym środowiskiem od lat 90 był góral. Przymierzałem się wielokrotnie do szosy i skończyło się na gravelu. Jest idealnie.

A ja przy 188 wzrostu mam gravela z górną rurą 57, podsiodłowa 59- dla klasycznej geometrii. Krótki 8 cm mostek i wysoką główkę. Wtedy w górnym mam wygodnie i użyteczny dolny chwyt. Ale to gravel, z naciskiem na wygodę.

 

P6131807.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...