Skocz do zawartości

[Budowa roweru - szosa/fitness - napęd] 1x11


Miro1970

Rekomendowane odpowiedzi

No tak, rzeczywiście, niepotrzebnie szeroki rozstaw nóg, słabawo, zwłaszcza przy mojej szczupłej budowie, w crossie mam szeroki rozstaw, czuję, że węższy byłby lepszy - stopy same mi lgną maksymalnie do wewnętrznych krawędzi pedałów. Daleko mi od drobiazgowego rozważania każdych kilku mm, ale parę cm przy szczupłej sylwetce/miednicy to bardzo dużo. Przemyślę tę korbę jeszcze.

Zatem kaseta i przerzutka wybrane. Klamkomanetka w sumie też, choć jest obawa o jej kompatybilność z jedynymi hamulcami szosowymi Shimano, które pomieszczą opony 32 mm... Czekam na odpowiedź sklepu w tej kwestii.

Oby było ok, bo teraz znalazłem dużo opinii potwierdzających, że klamkomanetka Tiagry bdb działa z  rd-rx400. Dzięki za trop.

Edytowane przez Miro1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Tiagry i kompatybilności - to nie wspomniałem o tym że takie konkretne połączenie nie zagra, jedynie chciałem podrzucić wątek że można (choć w tym przypadku chyba lepiej nie) pomieszać nieco napędy szosowe i MTB. 

Ale - im dłużej czytam tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu żeby iść w gotowca, naprawdę. 

Albo w coś na GRX właśnie, albo w coś na Tiagrze - i podmienić tylko korbę na 1x. Korby jednorzędowe, projektowane jako takie a nie będące przeróbkami 3x z dołożoną zębatką NW lepiej wpisuję się w minimalistyczny wygląd o którym tu mowa. 

Bo producenci rowerów, którzy dają tam właśnie "dziwne" piasty pokroju Tiagry często komponują rower właśnie pod kątem tego jak wygląda jako całość. Więc - w tym przypadku to efekt pożądany. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, racja, też wczoraj o tym pomyślałem, że krótsze osie suportu można.

@MikeSkywalker - nie chcę gotowca, bo nie znajdę takiego, co by miał 1x10, nie miał gravelowej ramy, miał baranka o bardzo płytkim dolnym chwycie i niedużej flarze. Co by też miał geometrię endurance, hamulce szosowe na opony do 32 mm, piasty na niezbyt wiele szprych (jestem lekki), do tego mięsiste owijki oraz dobrane kolory i kształty elementów. 😃 I jeszcze regulowany mostek (na początek, by poeksperymentować z pozycją) - i tak dalej.

Im więcej czytam, słucham waszych porad i wgłębiam się w temat - tym bardziej mi się rysuje wizja - w sumie fajna zabawa i dużo nauki z zakresu mechaniku, technologii itd., godzę się z tym, że mój składak będzie mniej sprawny niż profesjonalnie złożony gotowiec.

Będę wkrótce zamykał ten temat, bo wyczyszczona rama w całkiem dobrym stanie Tribana 540 już siedzi na stojaku 😁 - brakujące klucze wczoraj przyszły, lista części się zapełnia - no i powoli kolejne zakupy i bez pośpiechu składanie. Co wyjdzie, to wyjdzie.

Praktycznie wszystko mam już w głowie (razem z koszykami na bidony😉), tylko ten napęd jeszcze mnie trapi, chyba rzucę monetą hehe. Dwie opcje:

1. Korba kwadrat NW + klamkomanetka Tiagra + kaseta HG500 + przerzutka rd-rx400. Plusy to niska cena korby, te same klucze co w moim wycieczkowcu Nexus, możliwość dania węższego suportu. Minus to kwadrat sam w sobie. No i przede wszystkim waga. Dla mnie istotne paranoicznie - bo rower ma być jak najlżejszy - lajtowe znoszenie z piętra w ciasnej klatce bloku, wrzucanie do pociągu itd.

2. Korba SLX FC M7000 + klamkomanetka Tiagra (sklep mnie zapewnił o bdb kompatybilności) + kaseta HG500 + przerzutka rd-rx400. Plusy to waga niższa o ok. 400 g, suport H2. Minusy to (chyba) szerszy rozstaw pedałów, wyższa cena no i (szczegół) kolejny klucz do suportu.

Wybrane hamulce szosowe Shimano pod opony 32 mm będą działały BDB z klamkomanetką Tiagry - sklep zapewnił.

Jak ten ostatni dylemat rozstrzygnę - to zamykam temat i składam.

@MikeSkywalker- muszę pomieszać te napędy, bo - jak tu napisano wcześniej - 1x10 będzie lepiej działał, jeśli przerzutka będzie miała sprzęgło/prowadzenie łańcucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż mogę dodać - ja bym kwadratu nie przekreślał. Sam miałem podobne dylematy, czy zostać przy korbie na kwadrat czy iść w HT2. I tak naprawdę wszystko rozbija się o serwisowanie, HT2 jest trochę bardziej "user friendly". 

Z wkładem BB-UN55 nie narzekam na jakieś braki sztywności, a com oszczędził na korbie to moje. 

Ale z drugiej strony - jedno to koła, zamów sobie jakieś lekkie w Daveo. A drugie - kolejne miejsce do szukania niższej wagi (nie licząc opon) to korba z suportem. Ale - mój fitness coś koło 11 waży, a dzierży kwadrat i korbę ze stalową zębatką :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Idąc za radą, zamówiłem koła  w Daveo - będą stosunkowo lekkie - na piastach Novateca, nie podstawowa linia, ale wyższa. Chciałem DT, ale nie mieli - kryzys z częściami, ale przy moim stylu jazdy Novateki wystarczą.

Czarny Tydzień - więc kupiłem sporo części - blisko tysiąc zł zaoszczędzone, a i tak koszt końcowy wyjdzie masakryczny - znacznie wyższy niż gotowiec podobnej klasy... Jakbym nie kupił tanio używanej ramy i widelca z Tribana 540 (akurat się trafiły w świetnym stanie) - to miałbym w tej cenie prawie dwa gotowce... Bo jeszcze klucze dynamometryczne itd. kupiłem, no i stojak.

Rama już jedzie do malowania, koła się zaplatają - więc za kilkanaście dni zacznę budować. Jestem ciekawy, czy dam radę skręcić i ustawić ten napęd 1x10 sklecony z komponentów Tiagry, SLX i przerzutki RD. 🤪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam po długiej przerwie. Projektu nie porzuciłem, może jesienią się zabiorę, bo w ostatnich miesiącach byłem zajęty całkowitą przebudową swojego starego marnego trekkinga Krossa - w sumie została z niego tylko rama hehe - i jeszcze jednym rowerem - zatem koszty...

Tak mi przyszło do głowy, czy jednak tej hybrydy pseudo-szosowej nie zrobić na 1x11. Bo coraz bardziej jestem przekonany (po różnych doświadczeniach w międzyczasie), że braknie mi zakresu przełożeń, by to było w miarę uniwersalne w mojej bardzo pofałdowanej okolicy

Będzie kompatybilne coś takiego: klamkomanetka 105 11 rz + przerzutka GRX 11s RD-RX812 SGS 1X11 + dedykowana do tej przerzutki kaseta 11-42 + korba bez zmian czyli SLX FC-M700 11 rz. Koła mam od paru miesięcy gotowe - z bębenkiem na 11 - całe szczęście.

Chodzi mi oczywiście przede wszystkim o to, czy te klamkomanetki zadziałają z tą przerzutką. Dodam, że korba jest Dyna Sys, jeśli ma to znaczenie.

Klamkomanetki 105 oczywiście w wersji na hamulce szosowe mechaniczne.

 

Edytowane przez Miro1970
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Cieszę się.

W ostatnich dniach miałem okazję zaznajomić się z barankami i fitnesami flat bar - i wracam do punktu wyjścia tego wątku - baranek nie dla mnie - będzie płaska kiera, ale poza tym bez zmian - klamkomanetka 105 zostanie zastąpiona przez manetkę 105 + klamki hamulcowe osobno... W konfiguracji napędu nic to nie zmienia.

Zastanawiam się jeszcze nad wielkością przedniego blatu.

Myślałem nad korbą GRX-RX600 40T, ale po pierwsze za droga (i tak ten składak mnie zrujnuje), po drugie w konfiguracji z kasetą 11-42 na mój pagórkowaty teren za twardo.

Blat 38 byłby w miarę ok. Mam korbę SLX M700, niestety z zębatką 34 - większej nie ma dedykowanej. I tu pytanie: zagra ta korba i wspomniana wyżej przerzutka  RD-RX812 SGS z jakimś chińskim blatem NW, typu Deckas? Nic innego nie umiem znaleźć. Linia łańcucha tej korby z oryginalną tarczą to 50 mm.

A może macie jakiś inny pomysł, jaką sensowną korbę 38T 1x11 wpakować do tej konfiguracji? Przypomnę: manetka 105 11s na płaską kierownicę + przerzutka GRX 11s RD-RX812 SGS 1X11 + dedykowana do tej przerzutki kaseta 11-42, 11s.

Nie byłoby żadnego problemu z konfiguracją, doborem tarcz i koronek, gdybym poszedł w całe grupy Deore 5100 11-51 lub SLX M7000 11-46 - a przy tym zakres miałbym lepszy. Ale to ma słaby sens chyba - pakować całościowe napędy MTB do krótkiej ramy endurance, klasycznych szosowych hamulców i (grawelowych) opon 32mm...🙄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, że SLX M7000 bywa dwurzędowe, ale ja potrzebuję 38, nie 36, zresztą w specyfikacji podają, że ta 36  pasuje na dwublatu, nie do jednoblatu. Ok, jak się nic innego nie znajdzie, to będzie chińska.

Nie rozumiem, czemu przedni blat 38 ma się nie zmieścić do ramy, jeśli w oryginale była tam bodajże korba 50-34 szosowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Miro1970 napisał:

po drugie w konfiguracji z kasetą 11-42 na mój pagórkowaty teren za twardo

Już bez przesady, ratio poniżej 1 gdzie budujesz rower stricte na asfalt to aż nadto. 

Poza tym ci muszę przypomnieć

W dniu 24.10.2021 o 09:01, Miro1970 napisał:

Zrobiłem już parę dni temu obliczenia - najbardziej miękki bieg Nexusa 8 z korbą 38 i tylną zębatką 20 - jakie mam - prawie idealnie odpowiada przełożeniu 1:1, czyli np. 34/34 albo 42/42. To mi zupełnie wystarczy na podjazdy.

A rower będziesz miał lżejszy i bardziej responsywny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...