Skocz do zawartości

[Napęd] Upgrade, plany


keltu

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się ostatnio mocno nad upgrejdem mojego obecnego napędu - liczę na trochę lepszą kulturę pracy ale przedewszystkim brakuje mi lżejszych przełożeń na podjazdach i to jest moja główna "motywacja" - obecny napęd to 1x8 korba 38T z tyłu Altus i kaseta 11-34 no czyli jest bardzo twardo. (chociaż ma to swoje plusy bo dość szybko złapałem formę po długiej przerwie od roweru 😄)

Chciałbym żeby było maksymalnie budżetowo, im taniej tym lepiej. Raczej 1x10 (łańcuchy 11s są niemal 2x droższe od 10'tek), jako że od strony technicznej jestem totalnym laikiem chciałbym dopytać czy dobrze sobie (wstępnie) podobierałem klamoty, oczywiście liczę na sugestie co warto a czego nie i co zmienić.

Z tyłu myślałem o Deorce RD-M5120-SGS - 141 zł. lub RD-M5100-SGS - 180 zł. (ta druga teoretycznie obsłuży 11-51T ale czy także w przypadku 1x10?), manetka SL-M6000 - 99 zł, kaseta Sunshine 10s 11-46T - 140 zł. Co do korby na pewno chciałbym wymienny blat NW, pewnie coś w ten deseń - https://pl.aliexpress.com/item/4001340116665.html? nie wiem tylko czy nie pozostać przy kwadracie, ok 100 zł. różnicy w cenie a budżet już szczerze mowiąc mocno naciągniety. Jeśli chodzi o korbę to myślę też czy nie przejść z blatu 38T na 40T, przy obecnym napędzie korzystam z zębatki 13T z tyłu po płaskim a przy zjazdach tym bardziej trochę brakuje.

Ratio dla starego napędu a tutaj dla nowego z korbą 40T

Dobrze kombinuje? Będzie to wszystko ze sobą banglać? Czy ta Deorka ogarnię korbę 38/40T i zębatkę 46T na kasecie? Wrzucę jeszcze jak wygląda u mnie hak / mocowanie przerzutki żeby się nie okazało że coś nie będzie pasować.

PXL-20211022-175134436.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

M5120 będzie ok przy kasecie 10s 11-46T.

Sprawdź czy masz kasetę czy wolnobieg, jeśli zaczyna się od 13t.

Wielkość zębatki na korbie nie ma znaczenia dla tyłu. Jeśli tylko wejdzie w ramę to wszystko jest ok.

M5100 nie bierz bo z tego co wiem to przy innej kasecie niż 11-51T działa przeciętnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no z tyłu jest 11-34 na pewno kaseta 😄, o 13T wspomniałem tylko po to żeby uświadomić na jakim najwyższym przełożeniu jeżdżę po płaskim żeby ew. łatwiej było zasugerować czy zostać przy blacie 38 czy jednak przejść na 40T z przodu.

No i generalnie chciałbym zaczerpnąć opini czy to wogóle ma sens, rower to Presidio 1 który koszcił 1899 zł. więc w sumie to będzie upgrade o wartości 30% całego roweru. 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, keltu napisał:

 😄kaseta Sunshine 10s 11-46T - 140 zł. Co do korby na pewno chciałbym wymienny blat NW, pewnie coś w ten deseń -

 

Nie podałeś jaki masz rower ale patrząc na foto to jakiś cross. Kaseta 11-46 pod 10s ma fatalne stopniowanie, co odczujesz zwłaszcza podczas jazdy na asfalcie i szybszych odcinkach trasy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alsew napisał:

Nie podałeś jaki masz rower ale patrząc na foto to jakiś cross. Kaseta 11-46 pod 10s ma fatalne stopniowanie, co odczujesz zwłaszcza podczas jazdy na asfalcie i szybszych odcinkach trasy. 

Fitness Presidio 1 ale szczerze mówiąc nie sugerowałbym się tym bo jeżdżę tym rowerem wszędzie.. powiedziałbym że wykorzystuję go jak takiego budżetowego Muirwoodsa.

Powiedzmy że 60/40% asfalt & DDR/szutry & lekki teren, trasy zazwyczaj w okolicach 40-50km. ale parę razy wpadły już 100km+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być budżetowo, to przerzutka, manetka i kaseta. To co podałeś może być. Korbę zostawiasz i blat nie zmieniasz. Otrzymujesz miękkie przelozenia do podjazdów, a jak chcesz szybczej na plaskim to popracuj nad kadencją. Jak już zmieniać korbę to na HTII + blat NW. Budżetowo to MPX11 lub IXF z ali. 

Inna opcja by była kaseta 11-42 + korba + mniejszy blat (34T?). Rozpiętość będzie podobna do 38+11-46, ale bardziej gęsto ułożone przelozenia. Ale sensowna jazda wymagala by wyzszej kadencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, po co się pchać w napęd 1x, jeśli najtańszym sposobem na poszerzenie zakresu przełożeń tego roweru może być po prostu poczciwy napęd 3x. Rama pozwala chyba na montaż przedniej przerzutki, ma nawet oparcie dla pancerza. Kupujesz przednią przerzutkę, manetkę (z grupy Altus to razem ze 100 zł) i korbę 3x z suportem (nawet jakiś TY300 czy Mirandę, znów komplet za około 100 zł) i masz przełożeń do woli w górę i w dół. No jeśli kaseta już zużyta i nie przyjmie nowego łańcucha (bo nowa korba powinna pracować z nowym łańcuchem), to zakładasz nową kasetę. Jeśli korba będzie 42/32/22 (42/34/24) to lepsza będzie kaseta 11-30 lub nawet 11-28. Kasety 8 rz. trochę już staniały i HG31 kupisz za mniej niż 60 zł, a z przyzwoitym łańcuchem KMC X  to kolejna stówa. Czyli za 300 zł masz kompletnie nowy napęd w rowerze, o dużo większej rozpiętości przełożeń, na którym nie będziesz musiał "pracować nad kadencją" na zjeździe ani przepychać zbyt twardych biegów na stromych podjazdach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie wiem, po co się pchać w napęd 1x, jeśli najtańszym sposobem na poszerzenie zakresu przełożeń tego roweru może być po prostu poczciwy napęd 3x.

OOOOO! To! To!

Przez przypadek wpadł mi w rower napęd 3x11 ( ok, w jeden z rowerów ). Korba 40/30/22, kaseta 11-28. Jestem posikany jakie to fajne :P Kurbel altusa na grubego osia kosztuje ok 180zł. Przerzutka tył zostanie, kaseta zostanie. Do dokupienia suport + manetka  ( przednie sprzedają za bezcen ostatnio ) + przerzutka też. I włala mamy zakresu po łokcie. Do tego to jest, z tego co widzę 8rzędów, to można sobie różne hybrydy szosowo/grawelowo/górskie robić wymieniając kasety na specjały z aliexpress za ~50zł.

Można też iść w drugą stronę i 2x8 sobie zrobić na tym samym kurbelu altusa, ale zamiast 40/30/22 wziąć 36/22 i jest uniwersalnie z blatu i do podjazdu z młynka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważałem też dorzucić przednią przerzutkę ale sam nie wiem.. podoba mi się idea 1x, poza tym nie ukrywam że chciałbym też trochę odchudzić ten rower dlatego jest mi trochę nie w smak dorzucać przerzutkę i korbę 2-3x, wiem że w Decu mają tanią korbę Altus 2x pod HT2 (chyba nawet 36/22) ale wydaje mi się że ta tarcza 22T była by właściwie nie używana, potrzebuję trochę lżejszych przełożeń ale bez przesady. 😄 Chociaż nie ukrywam że cenowo kusi. Eh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że np. kaseta 8rz 11-28 będzie dużo lżejsza od tych 10-11rz o dużej rozpiętości, jak i Twojej obecnej 11-34.

HG51 (255g): https://allegro.pl/oferta/kaseta-shimano-alivio-hg51-hg-51-8-rz-11-28t-10899477432

Taki napęd 3x8 z kasetą 11-28 (a nawet 11-30) obsłuży też lekka tylna przerzutka szosowa (8-10rz, oprócz 4700) ze średnim wózkiem, np. 5701 GS lub Ultegra 6700 GS. 105-kę można jeszcze kupić w dobrej cenie: https://www.centrumrowerowe.pl/przerzutka-tylna-shimano-105-rd-5701-pd753/?v_Id=30242

Deore RD-M5100 czy 5120 ważą około 100 g więcej od 5701. 

image.jpeg.f97a8c10731cbb07f7a175cc3943800a.jpegimage.jpeg.0339eb416c18e58b9c6517db0826f557.jpeg

Możesz też znaleźć jakąś używkę XT  (9rz)- to bardzo trwale i precyzyjne przerzutki i kultura zmiany begów na pewno będzie większa niż z obecnym Altusem.

Dlatego jeśli rozsądnie dobierzesz części, taki napęd 3x8 wcale nie musi być dużo cięższy od 1x. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, keltu napisał:

ale wydaje mi się że ta tarcza 22T była by właściwie nie używana, potrzebuję trochę lżejszych przełożeń ale bez przesady. 😄 Chociaż nie ukrywam że cenowo kusi. Eh.

No trochę lżejsze przełożenia można załatwić za pomocą 46/30 (FC-TY501-2, od 150zł). Przy okazji będziesz miał też twardsze :) Tylko może być suport do wymiany, TY potrzebuję 123 mm.

PS Tylko na pewno są opory do pancerza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

Kurna nadal nie mogę się zdecydować ale na ten moment chyba jednak ciągnie mnie bardziej w stronę pierwotnego pomysłu z chińską korbą 1x + blat NW 36 może 38T, kaseta 10s 11-42 i SL-M6000+RD-M5120 tylko te koszty trochę bolą.. nie powiem pomysł z 2x i korbełem Altusa 36/22 w połączeniu z kasetą 11-28 jest kuszący ale odrzuca mnie strasznie fakt niewymienialnych nitowanych blatów w tej korbie. Nie jestem też pewien czy przednia przerzutka nie pokrzyżuje mi planów wrzucenia pełnych błotników na zimowy okres. Może jakieś alternatywy dla tej korby w tych okolicach cenowych z wymiennym blatem i nie na kwadrat? Duża tarcza w granicach 36-40 do tego jakiś młynek, poprosiłbym też o jakieś konkrety co do manetki/przedniej przerzutki najlepiej z linkiem jeśli się da. ;)

Edit:

Swoją drogą nie będzie chyba problemu z 1x10 w przypadku RD-M5120? Bo Shimano podaje w specyfikacji 42T (2x11/10-rzędowa), 46T (1x10-rzędowa), stopniowanie tej kasety 11-42 bardziej mi odpowiada nie wspominając o cenie, z jakiegos powodu Sunshine 11-46 jest jakieś 30% droższa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra udało mi się dziś kupić korbę i kasetę w super cenie na Ali z okazji 11.11 więc już właściwie przesądzone będzie 1x10 (chociaż korba ma otwory na drugi blat 64BCD więc mam ew. furtkę do skorzystania z 2X), teraz muszę tylko czekać na dostępność przerzutki w Biosternie ale w sumie nie śpieszy mi się bo zamierzam jeszcze przejeździć zimę na tym Altusie. Aha i po namyśle jednak wybrałem blat 36T.

Korbeł 36T/175mm + kaseta Sunshine 10s 11-42  i za wszystko zapłaciłem 210,14 zł. 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2021 o 12:55, keltu napisał:

chociaż korba ma otwory na drugi blat 64BCD więc mam ew. furtkę do skorzystania z 2x

Ta korba to właściwie 3x 104\64. Ale można ją używać jako 1x, 2x, 3x. Tylko jeżeli się nie mylę w przypadku 2x trzeba i tak używać przerzutki 3x. Nie jestem pewny nt manetki, chyba 2x może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...