Skocz do zawartości

[Przedni hamulec] problem z Shimano BR-M6100 Deore


Sewcio_pl

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam taki problem z hamulcem przednim shimano deore dwutloczkowym takim jak w tytule.

Od początku: Kupiłem komplet nowych hamulców wysyłkowo ze sklepu. Okazało się że trzeba zamontować klamkę do przewodu z zaciskiem. Po filmie instruktażowym skróciłem przewody i... Trzeba w przewody wbić takie srebrne trzpienie. Nie mam w mieszkaniu imadła ani czegoś czym mógłbym dobrze przytrzymać przewód więc ten trzpień wbiłem tak że wystawał z 1-2mm ponad przewód. Ale siedział ciasno więc złożyłem hamulec (z tylnym było to samo) i przedni hamulec dałem do odpowietrzenia (tylny raczej tegl nie wymagał). Wszystko było elegancko, hamulce super pracują ale zauważyłem że wyciekają małe ilości oleju z klamki, od strony tej gumowej osłonki gdzie kończy się przewód przy klamce. No i pytanie. Czy wyciek ten jest spowodowany nie wbiciem tego trzpienia do końca czy inna wada klamki? To nie jest duży wyciek, po prostu palec i ta gumowa osłonka są śliskie a hamulec działa, ale wiadomo mnie to niepokoi, z tylnym hamulcem wszystko ok. Proszę o pomoc. 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawie z hamulcami, powinieneś mieć po dwie takie żółte kostki z kanałem na środku. Wsadzasz w to przewód, zaciskasz kombinerkami i rączką śrubokręta wbijasz.

Jak tak zostawiłeś, to nic dziwnego że układ cieknie. Teraz masz problem, bo trzeba to rozebrać, uciąć kawałek z insertem i oliwką, nałożyć nowe i ponownie odpowietrzyć.

Jak nie wiedziałeś jak to robić, albo miałeś wątpliwości a i tak oddawałeś do serwisu, to czemu nie zostawiłeś im tego do zrobienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skom25 Shimano nie dodaje już tych kostek w komplecie ;) Co ciekawe były kiedyś, jak w pudełku był już całkowicie zmontowany zestaw, a nie ma teraz jak trzeba sobie samemu zmontować ;)

Ja je sobie zostawiłem z jakiegoś starego kompletu hamulców. A jak ich nie ma to pozostają kombinerki/szczypce + ewentualnie kawałek szmatki. Naprawdę można to chwycić na tyle sposobów i tyloma narzędziami, że można było zrobić to od razu dobrze. A teraz pozostało rozmontować, skrócić, nabić nowy element i pewnie jeszcze odpowietrzyć będzie trzeba.

3 godziny temu, Q_u napisał:

kruciec

Że co włożysz..? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio? Co za dziady... Nawet nie wiem skąd, ale ja mam chyba z 6 tych kostek do skracania i z 10 do blokowania tłoczków. Kiedyś dodawali to do wszystkiego.

Tak czy inaczej można zrobić i bez, tylko trzeba pomyśleć i zrobić to z głową. Robiłem tak kiedyś, trzymając właśnie kombinerkami.

Swoją drogą, mam nadzieję że dociskałeś przewód do klamki przy dokręcaniu. Bo jak nie, to mogłeś też zgnieść oliwkę w klamce i wtedy to masz już kompletnie przerąbane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kostki kostkami, ale żeby chociaż dobrą instrukcję dodawali w komplecie skoro trzeba to samemu złożyć ;) Dostajesz świstek z kilkoma informacjami i ostrzeżeniami i poleceniem żeby zeskanować QR code po więcej. A po zeskanowaniu kieruje cię do kolejnego świstka w pdf, niemal identycznego...

Więc pozostaje oglądanie tutoriali na YT + własne domysły, co jak widać różnie się kończy.

Tak wiem, zawsze pozostaje konkluzja "Nie wiesz jak? Oddaj do serwisu" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jeżeli chodzi o instrukcje Shimano, to te dostępne na stronie produktu są aż nadmiernie szczegółowe. Tylko trzeba wiedzieć że tam są.

Sam nie wiem co o tym sądzić. Kiedyś dodawali tyle papieru, że aż żal było patrzeć jak się marnuje. Teraz w drugą stronę. Chociaż ja ostatnio byłem zaskoczony czym innym. Do przerzutki GRX RX410, czyli tego niższego modelu, dostałem kawałek pancerza i sporo końcówek, w tym uszczelniane. Kiedyś dodawali coś takiego tylko w najwyższych modelach ( nie było tego nawet w XT, miałem w manetce Saint)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja dostałem dokładnie wszystko to co na zdjęciu z hamulcem. Te żółte klocki i tak miałem. Jakoś nie mogłem sam tych trzpieni wbić do końca. Z tylnym hamulcem się tak odziwo nie dzieje i w sumie już dziś ten przedni hamulec nie ciekł bardzo, w ogóle nie cieknie bardzo tylko się poci ta osłonka gumowa na końcu klamki. Cóż, jeśli z tego powodu mi się poci klamka to rozbiorę to i w zrobie jak należy. Dzięki za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszego postu zrozumiałem, że wycieki z klamki są w okolicy tej kratki od strony dłoni. Jeśli tak to klamka na śmietnik (reklamacja).

Musisz poprawnie osadzić te piny, skręcić wszystko i odpowietrzyć niestety. Być może samo podstawowe odpowietrzanie od strony klamki załatwi temat.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Dokumosa napisał:

Czego nie dokładają?

Również ostatnio montowałem m6120 i m6100 prosto z pudełka i nie zawierały tych "kostek" ;) Może to kwestia źródła zakupu/dystrybucji, bo w internetach też można znaleźć że zestawy są zubożone o te elementy.

@Sewcio_pl to jak miałeś czym przytrzymać, to wystarczyło tylko postukać nieco dłużej młotkiem w insert aż porządnie wlezie ;) Ja wiem, że po fakcie prosto się mówi, tylko niestety najlepiej uczy się na błędach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.10.2021 o 03:16, Q_u napisał:

Przecież kruciec włożysz ściskając kombinerkami przewód i nawet drugą stroną śrubokręta bijąc w kruciec. Żadna mecyja to zrobić tak jak pisze, dziesiątki razy to robiłem.

Niestety,  nie zawsze ta metoda działa. Znaczy bicie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...