Skocz do zawartości

[2 szosy] Który rower lepszy?


Atypical

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, proszę o poradę. Mam do wyboru w podobnej cenie (różnica 100-200 zł) 2 szosy - nowego karbonowego Focusa Paralane na osprzęcie Shimano 105, czy używany w b. dobrym stanie Specialized Roubaix expert SL4  na ultegrze. Rower ma posłużyć na dłuższe wycieczki, trochę amatorskiego ścigania. Na plus focusa przemawia jego większa uniwersalność przez możliwość włożenia szerszych opon. Wiem, że pewnie spec jest lepszy, ale czy średniozaawansowany amator zauważy znaczącą różnicę w jeździe na obu rowerach?

Z góry dzięki za podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Roubaix'a to -gdy szukałem roweru - dostałem na dwa dni testowy egzemplarz, (ale młodszy niż ten, już z future shockiem) i efekt jazdy próbnej był taki, że kupiłem rower innej marki. Warto byłoby sprawdzić czy ten konkretnie rower nie ma tylnej piasty 135 x 12 bo przez pewien czas w niektórych modelach Specialized stosował taki patent i może być kłopot przy ewentualnej chęci zmiany kół.

Paralane posiadałem (ale jeszcze z ramą SL, w nowym roczniku rama ma identyczną geometrie, ale już nie jest SL) i -w mojej opinii- rama jest bardzo komfortowa pod względem tłumienia nierówności. W zestawie są dedykowane błotniki, ale uważam, że ich mocowanie jest rozwiązane beznadziejnie - ale to drobiazg. Sztyca ma średnicę 25,4 mm co nieco zawęża wybór gdyby -z jakiegoś powodu- była chęć czy potrzreba wymiany. Niektórzy nie są zadowoleni ze sztywnych osi RAT - ja z nimi nie miałem żadnych kłopotów, poza tym za grosze można je wymienić na standardowe wkręcane osie.

Gdybym ja miał wybierać to w ogóle tego Specializeda nie brałbym pod uwagę, tym bardziej, że te wkładki Zertz (czy jakoś tak) to tylko atrapa i producent szybko ten pomysł zarzucił.

Edycja: teraz doczytałem, że przy Specializedzie jest dopisek: "This frame is only compatible with SCS wheels"', a więc -przynajmniej w mojej opinii- już zupełnie nie ma sensu zawracać sobie nim głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Paralane posiadałem (ale jeszcze z ramą SL, w nowym roczniku rama ma identyczną geometrie, ale już nie jest SL) i -w mojej opinii- rama jest bardzo komfortowa pod względem tłumienia nierówności.

Również tak uważam. Profile widełek tylnego trójkąta  + wąska sztyca robią robotę.

Rama w wersji SL była bardzo lekka. Ona chyba niewiele przekraczała 900 g. Znając życie zapewne zrezygnowali z tej wersji ze względu na koszty. 

Cytat

wkładki Zertz (czy jakoś tak) to tylko atrapa i producent szybko ten pomysł zarzucił.

No nie tak szybko, bo wkładki Zertz stosowano bodajże przez 7 lat produkcji. Do czasu wejścia Future Shock. Zertz to jakaś odmiana elastomeru. Taka wkładka miała za zadanie pochłaniać, w jakimś procencie, takie drobne drgania o wysokiej częstotliwości. I tyle. Na większe nierówności w zasadzie nic nie mogła już poradzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Roubaix z 2015 roku tyle że na mechanicznej ultegrze. Z wkładkami zertz absolutnie nic się nie dzieje i nie słyszałem żeby ktoś z nimi miał jakiekolwiek problemy. Oprócz ramy sztyca również robi robotę. Jeżdżę na 28c , ponoć idzie upchać 33c. Super wygodny endurance spełniający moje wymagania. 

Patrząc na rowery między którymi wybierasz to z jednej strony masz Speca na wyższej grupie( choć ja bym wolał mechaniczna akurat). Z drugiej strony masz Fokusa na sztywnych osiach.

Jeśli w tych samych pieniądzach to sam nie wiem co bym wybrał. Pewnie ten który lepiej by mi przypasował rozmiarem. Wszystko też by zależało w jakim faktycznie stanie jest ten Spec. Przez brak gwarancji na używany rower to Fokus jest rozsądniejszym wyborem.

Przede wszystkim dobierz dobrze rozmiar bo to jest ważniejsze niż różnice w grupach osprzętu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...