Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Shimano Deore XT 781 vs 786


denipp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy przerzutka tylna Deore XT M781 działa tak samo jak M786 z wyłączonym sprzęgłem ? Mam obecnie 781 i zastanawiam się nad wymianą na 786. Czytałem, że sprzęgło powoduje dużo cięższą pracę manetek i jest gorzej ją wyregulować. Moje pytanie brzmi czy jeżdżąc na co dzień z wyłączonym sprzęgłem odczuję różnicę z porównaniu z 781.  Chciałbym używać sprzęgła w momencie kiedy będą jeździł po bardziej wyboistych terenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem zmiany w pracy manetek. Sprzęgło mam włączone na stałe na płaskim nawet nie wiesz, że włączone na wertepach wręcz odwrotnie :D Wyłączam tylko przy zdejmowaniu łańcucha, koła, regulacji. Regulacja jest taka sama bo robisz ją z wyłączonym sprzęgłem. 

Po pierwszych wertepach docenisz sprzęgło i jazda bez niego będzie bardzo irytująca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tak to mniej więcej wygląda. Sprzęgło jest nieodzowne w MTB, zwłaszcza w przypadku napędów 1xX - bo tak one są skonstruowane. Ale poza tym, to jedna z tych rzeczy które są fajne, ale nie są niezbędne.  W sześciu z moich rowerów mam sprzęgła mam w dwóch - oba to duże enduro fulle. Czy czuć?

W jednym rowerze mam ZEE ustawione na mega sztywno. Dosłownie - przerzutka skrzypi przy zmienia biegów. Napęd 1x10.
W drugim dwuzawiasową LX z długim wózkiem, napęd 3x11.
Zmiana biegu w tym drugim wymaga mniejszej siły. Ale oba działają przewidywalnie i nie ma z nimi problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie opór stawiany przez hamulec rolkowy załączany sprzęgłem pokonywać powinny nogi nie kciuk. Nie mniej jednak różnica na kciuku jest odczuwalna. 

Co do M781 vs. M786 - jeśli łańcuch nie spada (a zakładam, że nie bo to przerzutki do napędów 2/3x10) to neopren na rurce łańcuchowej załatwia temat. IMHO wartość dodana w tym przypadku żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując... kupując 786 zamiast 781 mogę zawsze jeździć na płaskim z wyłączonym sprzęgłem i to będzie kopia 781 a jeśli będę planował jazdę po nierównym terenie to mogę to sprzęgło załączyć, aby uzyskać lepsze napięcie łańcucha. Różnica cenowa miedzy tymi dwoma przerzutkami jest na poziomie kilkunastu złotych. Pytanie czy trwałość tych dwóch przerzutek jest porównywalna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, denipp napisał:

Czyli podsumowując... kupując 786 zamiast 781 mogę zawsze jeździć na płaskim z wyłączonym sprzęgłem i to będzie kopia 781 a jeśli będę planował jazdę po nierównym terenie to mogę to sprzęgło załączyć, aby uzyskać lepsze napięcie łańcucha. Różnica cenowa miedzy tymi dwoma przerzutkami jest na poziomie kilkunastu złotych. Pytanie czy trwałość tych dwóch przerzutek jest porównywalna ?

Tak, będziesz zsiadał z roweru, włączał i wyłączał, bo akurat na 500 metrach asfaltu odpadnie Ci kciuk od zmiany biegów...

Poruszasz problem który nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca chyba się zrozumieliśmy.... Ja w swojej okolicy zazwyczaj jeżdżę po mniej dziurawych drogach rowerowych i obecna przerzutka spełniała swoją rolę (m781). Teraz przyszła pora na jej wymianę i zastanawiam się czy nie kupić wersji ze sprzęgłem, które będzie można użyć w momencie kiedy zmienię scenerię. Zastanawiałem się tylko czy napięcie łańcucha jest takie same w przerzutce bez sprzęgła jak w przerzutce które je ma ale jest rozłączone. Tyle w temacie. Czy ktoś sie przesiadał z m781 na 786 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, denipp napisał:

Różnica cenowa miedzy tymi dwoma przerzutkami jest na poziomie kilkunastu złotych.

 

4 godziny temu, denipp napisał:

Teraz przyszła pora na jej wymianę i zastanawiam się czy nie kupić wersji ze sprzęgłem, które będzie można użyć w momencie kiedy zmienię scenerię.

 

Jeśli te kilkanaście cebulionów nie robi Ci różnicy to kup 786 - lepiej mieć sprzęgło i go nie używać niż nie mieć i nagle za nim płakać, imo ;)  Za jakiś czas zachce Ci się 1x i sprzęgięłko na zadzie będzie musowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

786 używam tylko z włączonym sprzęgłem w rowerze XC i napędzie 2x10. 781 mam w chwascie 1x10 do zastosowań gravelowych i co ciekawe jeszcze nie udało mi się "zgubić" łańcucha mimo że nie mam zębatki NW na korbie a tylko ogranicznik dla łańcucha dorobiony ze starego uchwytu od lampki rowerowej 😉 Co do porównania to różnica w działaniu manetki jest tak naprawdę pomijalna i bardzo szybko o tym zapomnisz. Sprzęgło przydaje się w terenie ale te przerzutki i tak mają dość mocne sprężyny więc bez też da się jechać ale różnice słychać wyraźnie. Oczywiście sprzęgło to kolejny element który może się zepsuć i już wymieniałem jego mechanizm w 786. Jeśli zmieniać to na m786 a lepiej na  m7000/8000 bo mają lepszą konstrukcje i przy najbliższej wymianie kasety możesz założyć napęd 11 rz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 11-40, 11-42 i 11-46. Jak donoszą internety 11-50 też ogarnie ale podobno już gorzej to działa. W temacie 11-36 nie testowałem na własnej skórze ale jest masa opinii że działa tak samo dobrze jak 786 a nawet lepiej a jakiś czas temu Orbea miała nawet rower w takiej specyfikacji fabrycznej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...