Skocz do zawartości

[moc] Jak "przenieść" waty z treningu na zawody?


Zazi

Rekomendowane odpowiedzi

Moją główną dyscypliną jest MTB (maratony do 70km i 1000m przewyższeń). Próbowałem też indywidualnej jazdy na czas, kryteria uliczne, wyścigi szosowe na płaskim i w górach, a także jeden szutrowy na 200km+. Generalnie na treningu generuję waty jak "koń", a na zawodach jeżdżę jak my little pony i jedyne co mogę zrobić to postrzelać tęczą z tyłka. Jakieś sugestie jak można to poprawić?:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trenuj z kołami cięższymi o pół kilo od tych "zawodowych", sprawdź biorytm ;) 

Jeżeli masz problem w MTB a wcześniej też w kritach, tt itp. to może problem leży w psychice a nie fizyce?  

Musisz napisać więcej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki to nieprawidłowy tapering, a jaki prawidłowy? Jakie muszą być spełnione niezbędne warunki aby w ogóle móc zacząć sugerować się ATL/CTL/TSB?

pytam całkowicie poważnie i bez złośliwości (!)

@Zazi z czego wniosek "końskie waty na treningu, a na zawodach my little pony", rzucisz jakieś przykłady konkretne? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nieprawidłowy tapering to na przykład załadowanie -30 TSB w dniu wyścigu ;) No pytanie co OP robi, bo tak samo można zapytać o prawidłowy trening, na co nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nieprawidłowy tapering to na pewno taki, który nie optymalizuje zmęczenia/formy w dniu wyścigu. Co do prawidłowego wrzuciłem wyżej link do filmu Dylana Johnsona, który jest podsumowaniem badań w tym temacie. Zresztą jest to też sprawa indywidualna (tak samo jak optymalne TSB), no ale coś o OPa nie działa.

Co do poprawności wykresu PMC to też jest sporo zmiennych - prawidłowo ustawione FTP, aktualne ATL (czyli de facto >42 dni danych), podobny pomiar mocy w każdym z używanych rowerów i pewnie coś by się jeszcze znalazło ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trenuję z pomiarem mocy w rowerze (zimą trenażer). Zazwyczaj 5 razy w tygodniu. W przygotowaniach do sezonu korzystałem z trainerroad (gotowy plan na kilka miesięcy), teraz testuję xert (sam wybieram na to co mam ochotę pojechać w danym dniu na podstawie zmęczenia i typu zawodnika). W tej chwili sezon już praktycznie jest zakończony, więc podejście do jazdy jest luźniejsze. Wtorek i czwartek jeżdżę na dosyć prostych rundach w lesie dla poprawienia samopoczucia. Środa trening z XERT. Sobota szutrowanie w stylu "romantyczno-przyrodniczo- obyczajowym". W niedzielę rundy na trudniejszej trasie. Odnośnie watów (dla mnie to jest duża moc). Zrobiłem sobie przejażdżkę, żeby sprawdzić ile dam rady wycisnąć: 346W z 20 minut (znormalizowana 358W). Najlepszy wyścig MTB z 20 minut 303W (znormalizowana 283W). Dla porównania pierwszy test rampowy na trainerroad (01.2020 205W i 226W). Moja waga waha się od 79-82kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, safian napisał:

Nieprawidłowy tapering to na przykład załadowanie -30 TSB w dniu wyścigu ;) No pytanie co OP robi, bo tak samo można zapytać o prawidłowy trening, na co nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nieprawidłowy tapering to na pewno taki, który nie optymalizuje zmęczenia/formy w dniu wyścigu. Co do prawidłowego wrzuciłem wyżej link do filmu Dylana Johnsona, który jest podsumowaniem badań w tym temacie. Zresztą jest to też sprawa indywidualna (tak samo jak optymalne TSB), no ale coś o OPa nie działa.

Co do poprawności wykresu PMC to też jest sporo zmiennych - prawidłowo ustawione FTP, aktualne ATL (czyli de facto >42 dni danych), podobny pomiar mocy w każdym z używanych rowerów i pewnie coś by się jeszcze znalazło ;) 

no ok :) dodałbym, że testy muszą być rzetelne, regularne w odstępach czasu nie dłuższych niż 6 tygodni, i zależnie od tego co było wcześniej jest potrzebny odpowiedni okres aby CTL zaczął odzwierciedlać rzeczywistość. Materiał fajny.

7 godzin temu, Zazi napisał:

Trenuję z pomiarem mocy w rowerze (zimą trenażer). Zazwyczaj 5 razy w tygodniu. W przygotowaniach do sezonu korzystałem z trainerroad (gotowy plan na kilka miesięcy), teraz testuję xert (sam wybieram na to co mam ochotę pojechać w danym dniu na podstawie zmęczenia i typu zawodnika). W tej chwili sezon już praktycznie jest zakończony, więc podejście do jazdy jest luźniejsze. Wtorek i czwartek jeżdżę na dosyć prostych rundach w lesie dla poprawienia samopoczucia. Środa trening z XERT. Sobota szutrowanie w stylu "romantyczno-przyrodniczo- obyczajowym". W niedzielę rundy na trudniejszej trasie. Odnośnie watów (dla mnie to jest duża moc). Zrobiłem sobie przejażdżkę, żeby sprawdzić ile dam rady wycisnąć: 346W z 20 minut (znormalizowana 358W). Najlepszy wyścig MTB z 20 minut 303W (znormalizowana 283W). Dla porównania pierwszy test rampowy na trainerroad (01.2020 205W i 226W). Moja waga waha się od 79-82kg

Znormalizowana nie może być niższa niż bezwzględna, a poniżej 20min z założenia jest niepoprawna. Powiedz mi co to za wyścig MTB 20-minutowy? Jeżeli trwał dłużej to ile, i jaka była średnia bezwzględna i znormalizowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najlepszym wyścigu, o którym wspominałem wyżej udało mi się wykręcić średnią moc 270W. (ponad 2 godziny jazdy). Rozumiem, że na zawodach dochodzą inne czynniki, które mogą obniżyć moc no jazda w grupie, której nie lubię, sprzęt mechaniczny (samochody, traktory, kombajny), czy butowanie na podjazdach, bo za długo gapiłem się na przednie koło. Na zawodach najlepiej jeździ mi się z przodu. Jak tylko ktoś wyjeżdża przede mnie od razu "rura mięknie" i jadę wolniej niż wcześniej sam. Może po prostu nie nadaję się do MTB i warto skupić się na szosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Zazi napisał:

średnia moc 270 W, znormalizowana 283 W z 20 min 304 W (czas 2:21:30 dystans 63,93 km). Jeżeli uważasz, że jestem internetowym trollem zgłoś temat do moderatora i po sprawie. Pytam, bo nie wiem. Chyba od tego jest forum.

Spokojnie. Wcale nie wygląda jakbyś jechał jakoś specjalnie za słabo patrząc na znormalizowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...