Skocz do zawartości

[Strava] Strefy tętna


dj_bortas

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Chciałem się dowiedzieć, jakie są Wasze doświadczenia z ustawianiem stref tętna w Stravie. Aktualnie korzystam z domyślnie dobranych wartości, jednak wydają mi się one nieco zbyt niskie. Przykładowo na ostatnich zawodach moje średnie tętno wyniosło 177 BPM, a maksymalne 190. Rozkład stref tętna wg Strava to: obraz.png.00389fb6949fb1fd5e18f109e0c6a98e.png

Wydaje mi się, że zakresy stref są źle dobrane. Mogę prosić o opinię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baza wiedzy i różne metody obliczania na podstawie LTHR i HR Max w pliku:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1vjRnvTZ7rPtUU42sjM_0dKB4CoT_D_vZ/edit?usp=sharing&ouid=114396698846902147278&rtpof=true&sd=true

Ja też korzystam z Coggana. Jeżeli średnie tętno z zawodów to 177 u Ciebie to możesz na początek przyjąć tą wartość jako LTHR właśnie.

Jeszcze tu trochę w bardziej zwartej formie:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1UiwiLpvZwdPz0z44rA7LLYrOh08x1PogEdu9uITnjsw/edit?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam,

chcę zacząć treningi cardio, dowiedziałem się że najlepsze spalanie tłuszczu jest przy pulsie na poziomie 65% tętna maksymalnego.

Moje maksymalne to 220-53=167 a 65% ze 167 to 108,55 uderzeń na minutę.

I tu mam 2 wątpliwości:

Po pierwsze przy tak niskim tętnie nie czuję wysiłku, nawet oddech nie przyspiesza, przynajmniej przez pierwsze 20 minut... Więc czy to ma sens ?

Po drugie, ważniejsze, używam do pomiaru pulsu aplikacji decathlon coach, która wyświetla wartość w bpm oraz %cardio. No i np. moje 108 bmp to jednocześnie 39% cardio.

I teraz proszę o pomoc: czy ja źle policzyłem że ma być 108,55 bpm ?

czy też wskazywane przez aplikację 39% cardio to nie 39% mojego tętna maksymalnego, tylko w takim razie 39% czego ? Co to jest to %cardio ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze policzyłeś 108,55, ale co to oznacza? Tyle, że przy tym tętnie będziesz pewnie procentowo spalał najwięcej tłuszczu. Jadąc z tętnem powiedzmy 120 spalisz więcej tłuszczu, ale mniej procentowo względem węgli, po prostu przy 108 będziesz w stanie jechać dłużej niż przy 120, tylko tyle.

2 strefa z reguły nie powoduje odczuwalnego zmęczenia, można jechać tak kilka godzin, aczkolwiek tętno maksymalne obliczane ze wzoru nie jest liczbą miarodajną bo każdy organizm jest inny i inaczej wytrenowany. Warto zrobić test na HR Max lub lepiej LTHR i na tej podstawie określić strefy.

Nie odpowiem na pytanie odnośnie aplikacji Decathlon, nie używałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...