Skocz do zawartości

[Bloki] MTB w butach szosowych


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Mam buty szosowe z możliwością montażu bloków MTB.

Jak bardzo złym pomysłem jest chodzenie w takiej konfiguracji? Próbował ktoś z Was? Blok niszczy się bardzo szybko?

Dobra, właśnie sobie uświadomiłem że but będzie miał wtedy minimalne podparcie, tylko na szczęce... Po co w ogóle coś takiego robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem tak cały sezon i jakoś wybitnie nie przeszkadzał ten blok w chodzeniu bo nie jest aż tak śliski żeby się co kilka kroków wywalać ale sporo bardziej śliski niż blok szosowy. Po jakiś 6kkm nie było na nim śladów od chodzenia, nic się nie wytarło a porównałem do nowych bloków w butach mtb. Tylko w zasadzie po co tak chcesz zrobić? Ja chciałem buty szosowe (lepsza wentylacja i twardsze) z możliwością przejścia na pedały szosowe w przyszłości a nie w tej samej chwili i się to sprawdziło ale jakbym miał tak po prostu zrobić żeby but ładniej wyglądał na szosie to bez sensu kompletnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem raczej nie przy dojściu do roweru, ale przy podejściu pod górę, jak jest mega stromo. W środę tak darłem (koło Puław) - krok do przodu, podciągnięcie roweru, hamulce i kolejny krok - buty MTB mają bieżnik, na gładkiej podeszwie kroku bym nie zrobił, żałowałem, że nie wkręciłem kołków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skom25 napisał:

Po co w ogóle coś takiego robić?

Po co są buty szosowe przystosowane również do bloków mtb? Dla większości z nas po nic... ale jak Cię poproszę o to abyś stał się adwokatem takiego rozwiązania to sam argumenty znajdziesz. Kilka rowerów, przyzwyczajenie do większego luzu bloków, preferencje etc. A to że w butach chodzi się tak albo srak to jest argument tylko dla części ludzi bo dla baaaaaaaaardzo wielu nie ma żadnego znaczenia bo nie chodzą nigdy i nigdzie w butach rowerowych. Tak trudno sobie wyobrazić gościa, ma kilka rowerów a przewagą jego aktywności jest powiedzmy lekki teren ceni sztywność butów a np. CX'a w lecie używa jako szosy bo nie jest szosowcem ale buduje na tym nogi i płuca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, nie wiem jak to będzie wpływało na podeszwę. Jestem sobie także w stanie wyobrazić sytuację, gdy stopa leci na bok, bo nie ma podparcia. Ogólnie nie wygląda to dobrze.

Jutro chyba przyjdzie adapter, to podziele się wrażeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip. No ale Ty to Ty masz konkretny rower... dla Ciebie to na pewno byłby problem. Ja tez bym takiego rozwiazania nie chciał...  Ty masz jak wspomniałem konkretny rower który wymaga ileś tam wpieć w trakcie jazdy, pewnie czasem podparcia nagłego nogą etc... na szosie tego typu dylematów... jakby mniej. Mało to szos z pedalami spd? Wpiąłeś się i wypiąłeś po razie a dzieliło te zdarzenia 3h. Po prostu znajdzie się ktoś komu takie rozwiązanie podejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mocowania do SPD w butach szosowych są np po to by takie buty używać na spinningu -> tam zawsze jest mocowanie SPD, nigdy SPD-SL.

Ponadto, niektórzy mają kilka rowerów i niekoniecznie są zainteresowani by do każdego roweru musieć używać inne buty. Ja dość często jeżdże w butach spd do mtb na szosie. Są porównywalnie sztywne a w razie potrzeby można w nich nawet tańczyć, są zwyczajnie bardziej praktyczne. Jedyny minus to kilkaset gram więcej, przy casualowej jezdzie czy treningach nieistotne. Stąd też do butów szosowych mam przykręcone bloki spd a w szosie pedały spd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem SM-SH40. Jestem pozytywnie zaskoczony. Adaptery są wykonane naprawdę bardzo ładnie, ciężko się do czegoś przyczepić. Na zdjęciach tego nie widać, ale jakieś 3 mm ( grubość) części na której się staje, jest wykonane z gumy. Dodatkowo na wierzchu jest czymś pokryta, żeby zwiększyć przyczepność.

Ogólnie "na sucho" polecam. Dam kiedyś tam znać jak się sprawdza podczas jazdy.

Dla porównania wrzucam zdjęcie, na którym widać taki sam adapter, wykonany przez renomowaną firmę SIDI...

IMG-20211003-085046555-HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.10.2021 o 17:17, Mihau_ napisał:

jeśli po prostu przykręcisz blok do buta to będziesz leżał co kilka kroków

Ja mam przykręcone do buta bezpośrednio i jakoś daje radę w nich chodzić. I na szczęście jeszcze się nie wywróciłem. Rowerem dojeżdżam do pracy, więc z parkingu muszę przejść do szatni, po płytkach ceramicznych, nie jest to wielka trudność. Trzeba uważać, ale się da. Najgorzej jest po schodach, trzeba stanąć na każdy schodek, obiema nogami.

To są moje pierwsze spd i przejechałem na nich dopiero 1000+ km, więc może nie mam innych przyzwyczajeń i dlatego to działa :D

Ja trochę z przymusu jeżdżę w takiej konfiguracji, ponieważ nie mogłem kupić butów mtb. O SM-SH40 nie wiedziałem, chyba zakupie na próbę.

Z drugiej strony po waszych postach tak się zastanawiam co jest łatwiejsze:

- chodzenie w butach szosowych z blokami mtb
- chodzenie w bytach szosowych z blokami szosowymi

Może lepszym rozwiązaniem będzie zakupienie SPD-SL, zamiast tego adaptera SM-SH40.

SPD-SL były w pierwotnym planie, ale po radach z forum zakupiłem SPD :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JWO napisał:

SPD-SL były w pierwotnym planie, ale po radach z forum zakupiłem SPD :D 

Ludzie z forum to radzili, żebyś kupił standardowy zestaw SPD. Ty zakombinowaleś pod górkę i kupiłeś do tego jednostronne bloki i buty szosowe. Masz zatem wszystkie główne wady obu systemów. 

Choć jak patrzę na ten adapter shimano, to chodzenie w nim może być jednak nieco prostsze niż w SL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ludzie z forum to radzili, żebyś kupił standardowy zestaw SPD.

Nie odbieraj tego jako reklamacji. Rady były dobre. Decyzja też była dobra. Niestety ostatni punkt wykonania (brak butów mtb), wywrócił cała zasadność tego planu. Powiedzmy, czynniki zewnętrzne położyły dobry plan :D 

Przynajmniej wiem że da się chodzić w butach szosowych :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System spd fajnie się sprawdza jeśli mamy kilka różnych rowerów i chcemy lub musimy używać jednych butów. Ale zakładanie spd do butów szosowych to ostateczność, choć @skom25 świetnie sobie poradził z adapterem- to jedyna sensowna opcja.

Dla amatora, podróżnika, do roboty tylko system spd, jak dla mnie umożliwia normalne chodzenie nawet po mieście. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzić to se można i na łyżwach... W szosowych butach się nie chodzi nie tylko dlatego że jest mniej wygodnie niż w butach mtb... Ale też dlatego że ich szkoda, niszczą się 10x szybciej. A bloki..? To miękki plastik z delikatną gumką, cóż ja co miesiąc nie mam ochoty zmieniać. Więc nie zakładam takich butów jak Mam w planach spacer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...