Skocz do zawartości

[renowacja] Lakier na ramie z lat 90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zanabyłem drogą kupna ramę z lat 90 - mam fazę na retro-styl. Rama na rurkach cr-mo Tange. Porysowana, tu i ówdzie ruda wystaje, ale lakier jest w dobrym stanie - tzn, wygląda na dający się uratować. I to chciałbym zrobić. Do tej pory zwykle po prostu bym dał do malunku proszkowego, ale to 'do tej pory'.

Jakbyście się za to zabrali - bo nie chcę zepsuć? Mam papiery ścierne, mam pasty polerskie, mam narzędzia.

Odnośnik do odpowiedzi

Pokaż zdjęcia.

Masz wiertarkę z regulacją obrotów? Jeżeli tak, to dokup tarcze z rzepem i pady polerskie ( twardy i miękki wystarczą). Umyj dokładnie, bo to kluczowe i poleruj.

Rysy i odpryski zrobisz lakierem zaprakowowym, ALE musisz kupić taki z utwardzaczem. To znaczy że idziesz do sklepu dla lakierników i prosisz o dorobienie 100/200 ml lakieru zmieszanego z klarem. Do tego powinieneś dostać utwardzać, który mieszasz z lakierem przed malowaniem. Najlepiej sobie trochę odlać, bo jak połączysz całość to wiesz co się stanie.

Jakie masz pasty? Nie łudź się że jakaś Tempo czy G3 to dobra pasta polerska i coś nią zdziałasz.

Aha, no i z racji że to stal, to ja przed zaprawkami, tam gdzie jest goły metal, nałożyłbym APP RSTOP. To wiąże rdzę jeżeli jakaś tam jest i zabezpiecza. Dodatkowo działa trochę jak podkład pod zaprawki.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do odpowiedzi

Mam wiertarkę, mam kątówkę, mam polerkę wibracyjną. Kilka past różnego kalibru. Tempo też się znajdzie :P

Zrobię jakieś foto jak dotrę do warsztatu. Na razie foto z aukcji na allegro. Stery i suport już wytargałem ( BB-UN50, niestety, na złom ). Na razie waham się czy robić to na gravel, czy na mtb ( tzn, czy dać dropsy czy prosty kierownik ).

tan7.JPG

tan6.JPG

tan5.JPG

tan4.JPG

tan3.JPG

tan2.JPG

tan1.JPG

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, skom25 napisał:

Tu nie ma czego polerować. Dramat.

Jaki dramat? Ta rama po wypolerowaniu i okresowym nałożeniu wosku będzie jeszcze dwadzieścia lat jeździć. W ostateczności można dać warstwę klaru i tyle.

Osobiście preferuję zachowanie oryginalnego malowania i naklejek - rower ma wtedy historię, a każda rysa przypomina, że był używany zgodnie z przeznaczeniem. 

Tempo to wcale nie jest taka zła pasta - i to nawet ręcznie bez narzędzi da się przy jej pomocy uzyskać dobry efekt. 

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, KrissDeValnor napisał:

Te lakierowe pajęczyny kwalifikują się chyba tylko do zdarcia do gołego...

Przecież to są namalowane cętki. Tak się kiedyś malowało.

Tam gdzie lakier jest pęknięty i jest trochę korozji zeszlifować drobnym papierem ściernym na mokro, by było gładko i tyle. Po nawoskowaniu to nie będzie rdzewieć. 

Odnośnik do odpowiedzi
  • Mod Team

Widzę specyficzne malowanie, ale wydawało mi się ( być może niesłusznie, i są to tylko powierzchowne ryski ), że na podsiodłówce widać też właśnie drobne pajęczynki popękanego lakieru.
Poza tym, te rdzawe ogniska tak łatwo da się usunąć ( żeby to miało ręce i nogi, a nie było pudrowaniem syfa ) ?

Odnośnik do odpowiedzi

@kamilmozejSuport już został wyciągnięty - i był to problem :) gdyż ktokolwiek go instalował, zrobił to bez smaru. Ale puszka suportu jest już czysta i błyszcząca. Tak samo jak i główka ramy.

@KrissDeValnor @skom25 To nie są pęknięcia, ale właśnie takie kleksy farby i głównie przez nie chcę zachować lakier - dzisiaj się już takich dziwactw nie robi :) Poza tym, tak jak pisze @marvelo - to ślady historii ramy :)

tes10.jpg

tes11.jpg

tes12.jpg

tes13.jpg

tes14.jpg

tes15.jpg

tes16.jpg

• +1 pomógł 1
Odnośnik do odpowiedzi