Skocz do zawartości

[Napęd] Zmiana 2xAlfine 11 na 1x12 Sram 10-52. Wykonalne? Ma sens?


carbonbike

Rekomendowane odpowiedzi


Cześć
Mam Shimano Alfine 11 z zębatką 23T na kole oraz 24T i 39T na korbie, napinacz Alfine CT-S500. Przejechałem na tym prawie 18 tys. kilometrów. Myślę by spróbować czegoś innego.

Zastanawiam się czy da radę założyć piastę 1x12 z kasetą 10-52T. No i nie mam porównania - jeździłem wyłącznie na przekładniach planetarnych. Najpierw Nexus 7, a teraz Alfine 11.

Czy taki zestaw pasowałby do mojego roweru i był kompatybilny ze sobą? I czy warto?

Zębatka korby:    RACE FACE Narrow Wide 104BCD 30T
Kaseta:    SRAM GX Eagle XG-1275 10-52 (albo XX1/X01)
Piasta:    DT SWISS 350 142/12 CL ASRAM R28 BM ASM W, H350NCDRR28SA9943S
Adapter do piasty:    DT Swiss HWGXXX00S3218S
Zacisk:    DT SWISS RWS 10 ALU THRU BOLT 135MM / Ø10MM
Przerzutka:    SRAM XX1 Eagle Type 3  1x12
Manetka:    GX Eagle Trigger (albo XX1/X01)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Czy taki zestaw pasowałby do mojego roweru?” 
 

A jaki to rower? Alfine kojarzy się z miastem lub turystyką i jak napisał RafalxM 30 zębów w korbie to może być mało. Poza tym twój zestaw daje ogromną rozpiętość. Jeśli używasz często przełożeń z obu skrajów, to 1*12 może być problemem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

I Też możesz zapomnieć o takich przebiegach na blisko 20kkm. Chyba ze kupisz XX1 eagle kasetę i łańcuch. I jeżeli będziesz dbał 10-15k na tym idzie zrobić. 

Na pewno zyskasz na masie bo kaseta + koło + przerzutka + manetka wyjdzie sporo lżej niż alfine który no lekki nie jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, carbonbike napisał:

Mam Shimano Alfine 11 z zębatką 23T na kole oraz 24T i 39T na korbie

To jest oryginalne przełożenie czy customowe ? Shimano zaleca przełożenie w okolicach 1,9-2,1. Przyczym Shimano nie podaje przy jakim momencie obrotowym ulega uszkodzeniu piasta.

19 godzin temu, carbonbike napisał:

Zastanawiam się czy da radę założyć piastę 1x12 z kasetą 10-52T.

Do czego ci taki zestaw będzie potrzebny ? Góry, ciężki teren, rajdy ?

19 godzin temu, carbonbike napisał:

Czy taki zestaw pasowałby do mojego roweru i był kompatybilny ze sobą? I czy warto?

Jaki to rower ? Potrzebne są dane : jaka rozpiętość tylnego trójkąta ?

 

19 godzin temu, carbonbike napisał:

Przejechałem na tym prawie 18 tys. kilometrów. Myślę by spróbować czegoś innego.

Z całą pewnością nową konfigurację można "brutalniej" traktować w trudnym terenie (zmiana przełożeń pod obciążeniem)

Alfine za to działa i działa i działa ... dopóki nie zmieniasz przełożeń pod obciążeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Dobór zębatki w korbie jest świadomy i wiem, że zakres byłby mniejszy niż to co posiadam, wiec to akurat nie podlega dyskusji. Te 18 tys. to w 5 sezonów w warunkach asfaltowych górskich. Rower to handbike. Nie wykluczam XX1/X01 Eagle kasety i łańcucha.

Rozpiętość osi napędowej jest kompatybilny z przekładnią planetarną Alfine 11 czyli 10x135mm i do tego jest ten adapter. Nie znalazłem piasty z systemem SRAM XD o rozmiarze 10x135mm, ale znalazłem wymieniony w pierwszym poście adapter.

Interesuję mnie czy to da radę założyć, czy będzie działać i jak duży zysk byłby z braków wewnętrznych oporów jaki jest w Alfine 11. No do tego zyskam na masie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zysk ze zmniejszonych oporów to około 3%.

Cytat

Interesuję mnie czy to da radę założyć

Pytanie najważniejsze. Do czego chcesz przykręcić tylną przerzutkę ? Masz w ramie hak/mocowanie przerzutki tylnej ?

Jeśli nie ma to trzeba szukać adaptera.

Cytat

Rower to handbike

Model potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak model handbike, bo to indywidualna robota.

Mam mocowanie do napinacza Alfine CT-S500. W miejsce tego napinacza można przykręcić przerzutkę?

Rozpiętość osi napędowej jest kompatybilna z przekładnią planetarną Alfine 11 czyli 10x135mm. Są piasty pod taką oś czy DT SWISS 350 142/12 CL z adapterem wymienionym w pierwszym poście to jedyna opcja?

 

PS: Wg tej tabelki opory są większe niż 3%

Gearbox-Efficiency-Testing-01-768x614.jp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jestem już po zmianie. Informuję, że jak najbardziej da się wymienić Shimano Alfine 11 na piastę z kasetą SRAM 10-52 12s. Co więcej zaprojektowałem adapter, który pozwala założyć zębatkę montowaną na 4 śruby (104 BCD) na korbę gdzie zębatka była montowana na 5 śrub (74 BCD). Testowałem - działa. Zyskałem na masie i rzeczywiście czuć mniejsze opory.

Jakieś pytania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...