Skocz do zawartości

[Odkręcanie] Tylna oś - kierunek odkręcania? Szybkiej pomocy!


Nial

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Potrzebuję szybkiej pomocy. Jaki jest kierunek odkręcania tylnej sztywnej osi 148mm? Nie mogę za cholerę koła odkręcić, czy to się odkręca odwrotnie do wskazówek zegara a przykręca zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, czy może z tyłu jest odwrotnie niż z przodu? Bardzo proszę o szybką pomoc 😕 Klucz wkłada się po stronie nienapędowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie. To na back jest więcej niz 20 nM, bo długim klucem próbowałem, coś aż strzeliło i się wycofałem bo się boję że zaraz piernicznie. Najgorze że jutro 130 km po górach a ja w razie przebicia koła nie zdejmę :D Tak mi dokręcili na bike fittingu 😕 Będę musiał do serwisu z tym jechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Nial napisał:

Cześć,

Potrzebuję szybkiej pomocy. Jaki jest kierunek odkręcania tylnej sztywnej osi 148mm? Nie mogę za cholerę koła odkręcić, czy to się odkręca odwrotnie do wskazówek zegara a przykręca zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, czy może z tyłu jest odwrotnie niż z przodu? Bardzo proszę o szybką pomoc 😕 Klucz wkłada się po stronie nienapędowej.

Klucz po stronie nienapędowej i odkręcasz jak normalną śrubę czyli odwrotnie do wskazówek zegara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Wcale nie takie najgorsze, bo zawsze można wbić torxa, najgorsze jest jak na skutek korozji oś zespawała się z osią piasty ... to wtedy bez zwykle bez heavy engineering się nie obejdzie. 

Pół biedy jak końcówka osi jeszcze z ramy wystaje, jak jest totalnie schowana może być to nierozbieralne w najgorszym przypadku. Wtedy trzeba wycinać piastę z ramy co nie jest ani łatwe ani bezpieczne. 

Polecam użyć opalarki na piastę nagrzać ją solidnie aaaale bez przesady by gumowe elementy się nie sfajczyły .Następnie momentalnie schłodzić oś wewnątrz, np zmywaczem do hamulców, Rozszerzona od ciepła jedna oś i schłodzona druga ułatwi zruszenie i umożliwi odkręcenie. 

Naturalnie piasta do kapitalnego serwisu po takim zabiegu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...