Skocz do zawartości

[suport] BB-RS500 - wymiana po 2 sezonach ?


kaweff

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem !

Chwile temu sprawilem sobie uzywanego Cube'a (kogo teraz stac na nowe rowery:)) no i robie wlasnie przeglad "pozakupowy".

Po zdjeciu lancucha zauwazylem ze korba chodzi ze srednim oporem (z pedalami robila ze 2-3 obroty po zakreceniu) i ten opor jest zdecydowanie wyczuwalny tez po wyjeciu korby i kreceniu samym lozyskiem w misce. Przebieg mysle, 3-5 tys. Okolice miski byly niezle zasyfione ale mysle ze nic do lozyska sie raczej nie dostalo bo chodzi cicho, zadnego piachu na kulkach etc. Z tego co zdazylem zauwazyc BB-RS500 to najnizsza polka, wiec nie wiem jak tu z zywotnoscia ? Ktos podpowie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po maśle kręcą się chyba tylko suporty na ceramicznych łożyskach. Do pierwszego większego błota i wody. ;) Podobnie jest z piastami na ceramicznych łożyskach. Ładnie się to kręci na stojaku jak jest nowe, wtedy owszem - robi wrażenie. Po czasie już tak kolorowo nie jest. No chyba, że rower trzyma się pod pierzyną i jeździ wyłącznie w określonej temperaturze i wilgotności. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Po maśle kręcą się chyba tylko suporty na ceramicznych łożyskach. Do pierwszego większego błota i wody

To jak spór facetów co ważniejsze, długość czy technika. Zwolennikami drugiej opcji, są Ci którym brakuje pierwszej. :D 

4 godziny temu, kaweff napisał:

(z pedalami robila ze 2-3 obroty po zakreceniu)

U mnie robi 30 (słownie: trzydzieści), rower ma przejechane 10000km +.
Dzisiaj prawdopodobnie będę zmieniał łańcuch to zrobię eksperyment jeszcze raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, JWO napisał:

To jak spór facetów co ważniejsze, długość czy technika. Zwolennikami drugiej opcji, są Ci którym brakuje pierwszej. :D 

Ja raczej nie widzę tu parareli. 

 

Godzinę temu, JWO napisał:

U mnie robi 30 (słownie: trzydzieści), rower ma przejechane 10000km +.

U mnie BB52 prawie tyle robi, Accent z łożyskami FAG czy Endura jeszcze więcej.  Ale prawdę mówiąc nie zwracam na te opory większej uwagi. Ceramicznych bym nigdy nie założył.

I chyba nigdzie nie spotkałem sie z wiarygodnymi pomiarami oporów pod obciążeniem. Pewnie dlatego, że sa w granicach błędu pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjalem korbe, wykrecilem wklad, oczyscilem z zewnatrz co sie dalo, zalozylem, przesmarowalem, zalozylem korbe, skrecilem - rezultat ten sam 2-3 obroty (bez pedalow) i staje.

Troche mam zgrzyt z tym bo 20 lat jezdzilem na korbie ktora nie dawala wyczuwalnych oporow i po prostu mnie to drazni, moze nie wplywa odczuwalnie w trakjcie jazdy ale i tak. Mozliwe tez ze za mocno skrecilem korbe ? Mam na mysli plastikowa srube mocujaca ramie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby Ci się kręciła 30 razy na zwykłych łożyskach, to znaczy, że nie ma w nich smaru. Nowy suport ze stalowymi łożyskami zawsze będzie kręcił się z "oporami". Korba obróci się 3 razy i stanie. Z czasem, gdy smar się zużyje i częściowo wymyje, korba będzie kręcić się lżej, ale też nie powinna robić 15 czy 20 obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pierwszego oporu i 1/8 wstecz. Zresztą sam sprawdź jak się korba kręci bez dokręconej prawie wcale nakrętki, tak samo sie powinna kręcić z dokręconą. Przecież to te dwie imbusowe śruby stabilizują pozycję korby, ta plastykowa służy tylko do tego, żeby nie było luzu osiowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...