Skocz do zawartości

[przerzutka] Claris 2x i trymowanie


mathu

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem do końca zadowolony z ustawienia przerzutki przedniej w Aspre 1 (Claris 2x). Ogólnie nie mam żadnych problemów ze zmianą biegów czy ustawieniem zakresów tak żeby praktycznie zlikwidować ocieranie, ale żeby poprawnie działało mi trymowanie H -> L muszę przykręcać linkę przy maksymalnie wkręconej śrubie baryłkowej i potem z kolei maksymalnie ją odkręcić, tak jakbym nie naciągał wystarczająco linki ręką. Jeżeli tego nie zrobię to klik w dół po prostu zrzuca bieg na mały blat bez trymowania. Próbowałem kilka razy naciągać i przykręcać i nie widzę różnicy. Tylko w granicznym położeniu baryłki zaczyna to działać. Czy powinienem po prostu naciągnąć linkę "na chama" kombinerkami czy może to jakoś wynika z ustawienia L na przerzutce (kręcenie L zmienia naciąg linki, może mam coś za blisko lub za daleko?). 

Kolejna sprawa - czy to jest normalne że także przy wrzucaniu z małego na duży mam dwa kliki i pierwszy wskakuje na pozycję trymowania H -> L? Manual Shimano nie wspomina o trymowaniu "z dołu" tylko każą wrzucić H i potem lekko L. 

Ostatnia rzecz - kiedy naciąg linki jest taki że nie działa mi trymowanie H -> L to udaje mi się znaleźć takie położenie baryłki że właściwie nic nie obciera na całym zakresie, ale wtedy przy wrzucaniu L -> H mam wrażenie że mam aż trzy kliki zanim wskoczy duży blat. Dlaczego tak się dzieje? Klamkomanetki do Clarisa 3x są chyba inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest FD-R2000

Spróbuję z pokręceniem H w takim razie. 

Doczytałem też że Claris 3x jest kompatybilny z 2x więc to jest pewnie manetka 3x i dlatego przy bardzo małym naciągu dam radę wkliknąć ten trzeci blat (który wtedy wypada na moim drugim). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem dzisiaj nad przerzutką i wydaje mi się że tam mają być trzy kliknięcia. Ustawiłem jeszcze raz wszystko jak trzeba i jeszcze dodatkowo naciągnąłem linkę przy pomocy śruby L (to znaczy tak ją przekręciłem żeby wózek się trochę przesunął, łatwiej mi było później nawinąć linkę bez luzu, potem przekręciłem śrubę L z powrotem). Ustawiłem limity jak trzeba i dalej mam trzy kliknięcia przy wrzucaniu na duży blat. Ale wydaje mi się że po prostu tak ma być. Obserwowałem co robi przerzutka przy kolejnych klikach i robi tak:

0. pozycja na małym blacie, przerzutka "wisi" na wstępnym napięciu linki

1. klik wózek o milimetr przesuwa się w stronę dużego blatu - według mnie to jest trymowanie L- > H (sprawdziłem faktycznie pomaga zrobić całkowity przekos z małego blatu na najwyższy bieg)

2. klik łańcuch wskakuje na duży blat ale wóżek jest minimalnie przesunięty w kierunku małego jak przy trymowaniu H -> L

3. klik wóżek przesuwa się całkowicie na zewnątrz do limitu śruby H i przerzutka jest ustawiona na brak przekosu i najwyższe biegi

 

Jeżeli teraz kliknę zrzucaniem na mały blat to najpierw wóżek przeskakuje do pozycji 2. a potem do pozycji 0. 

 

W instrukcji klamkomanetek Clarisa jest faktcznie wspomniane że jest tam funkcja trymowania i na dużym i na małym blacie natomiast nie jest wspomniane że przy wchodzeniu na duży powinna też wskakiwać pozycja 2. Ale najwyraźniej tak to działa żeby płynnie przejść przez wszystkie położenia? Czyli np. jadę sobie na tylnym biegu 2 i decyduję że zmieniam blat na duży, to robię dwa kliknięcia i mam od razu trymowanie bez koniecznośći przechodzenia 3 -> 2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale najwyraźniej tak to działa żeby płynnie przejść przez wszystkie położenia? Czyli np. jadę sobie na tylnym biegu 2 i decyduję że zmieniam blat na duży, to robię dwa kliknięcia 

Nie, tylko mała dźwignia wymaga pojedynczych klików. Dużą możesz sobie oczywiście klikać jak klikasz ale jak naciśniesz zdecydowanie i wychylisz tę dużą dźwignię mocno to przeklika sama przez pośrednie położenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...