Skocz do zawartości

[tylna Piasta] Merida - wada fabryczna smarowania tylnej piasty


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie

W sieci widziałem filmy, oraz otrzymałem informacje od przyjaciół że Merida ma jakieś problemy ze smarowaniem tylnej osi/piasty co objawia się dziwnymi stukami

np tutaj: https://youtu.be/X3gG6s0gkg8

Ja ostatecznie nie kupiłem Meridy Silex ale Meridę Speeder 500 z rocznika 2020 i na rowerze zrobiłem dopiero 150km.
Pytanie czy mnie ten problem też może dotyczyć? Jak to sprawdzić ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Se wcisnąć" każdy może tak czy inaczej ale łaskawie niech każda marka/firma (sklep) odliczy to sobie od ceny finalnego wyrobu, który jest wypuszczany klientowi jako wadliwy. Czasy złodziejstwa przy obecnych cenach już minęły i nastały czasy wymagania tego za co płacimy. Więc nie tyle należy się drama co delikatnie to napisawszy danie za takie coś komuś z liścia w pysk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, skom25 napisał:

Od kiedy suche łożysko stuka?

Zależy jakie i gdzie. Notorycznie jest oszczędzanie na łożyskach i smarowaniu w zawieszeniach. Ja miałem sucho w sterach a po ledwie dwóch latach pękł wianek w łożysku FSA czyli nie firmy krzak. Tego nie widać tylko trzeba było się dostać po uszczelkę. Temat znany i częsty. Zresztą nie chodzi tylko o to czy jest sucho czy nie tylko podejście, że ktoś ma sobie coś sam smarować bo tak rzekło grono szpecjalistów. A już wyzwiska od kretynów to poziom mułu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś natknąłem się na filmik tego rowerzysty odnośnie smarowania łańcucha woskiem Momum (borykałem się z koniecznością zbyt częstego smarowania IMO) i po tym jak zobaczyłem że gość "paćka" cały łańcuch z zewnątrz żeby mniej rdzewiał to raczej trudno brać te wskazówki na serio, ale fakt faktem że zaprezentowane fabryczne smarowanie tych łożysk to tak raczej średnio wygląda (ok. 6:15 min filmiku, aczkolwiek stop-klatka raczej słabej jakości).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały łańcuch to się woskuje gdy robimy to woskowanie chałupniczą metodą i wrzucamy cały łańcuch do stopionych świec ...

W instrukcji jest informacja że wosk trzeba kłaść jak każdy inny smar, też nie do końca wierze w te 300 km na jednym smarowaniu, u mnie na momum to tak max to jest 80 km przy czym już przy jakiś 60 łańcuch robi się wyraźnie głośniejszy.

A co do tylnej piasty to w meridzie to coś tam chyba jest na rzeczy, znajomy w swoim silex 400 też miał taki problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 8 miesięcy temu...

Jednak coś jest na rzeczy z tymi piastami w rowerach Merida. Mam Merida Speeder 500 i  zrobione 900 km i tylne koło huczy podczas obracania na stojaku rowerowym.
Rozebrać i nasmarować? Bębenek trzeba ściągać czy wystarczy piastę wymienić? Te łożyska są wymienne?
Szukałem na stronach joy-tech i novatec ale brak tam instrukcji serwisowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2021 o 21:13, Petros601 napisał:

Witam Serdecznie

W sieci widziałem filmy, oraz otrzymałem informacje od przyjaciół że Merida ma jakieś problemy ze smarowaniem tylnej osi/piasty co objawia się dziwnymi stukami

np tutaj: https://youtu.be/X3gG6s0gkg8

Ja ostatecznie nie kupiłem Meridy Silex ale Meridę Speeder 500 z rocznika 2020 i na rowerze zrobiłem dopiero 150km.
Pytanie czy mnie ten problem też może dotyczyć? Jak to sprawdzić ?
 

Obejrzałem te wideło.

HAHA HAHA HAHA HAHA HAHAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!

I JESZCZE PALUCHEM SMARUJE, ale do ŁOŻYSK nie dał - LOOOOOOOOOOOOOOOOL 

Padłem. Koleś bierze się za smarowanie z tarczą przykręconą do koła, wyciera smar silikonowy na zapadkach i dziwi się, że nie ma smaru na osi. Kriszna mi świadkiem, że heheszkałem przez pół godziny.

10 godzin temu, Petros601 napisał:

Jednak coś jest na rzeczy z tymi piastami w rowerach Merida. Mam Merida Speeder 500 i  zrobione 900 km i tylne koło huczy podczas obracania na stojaku rowerowym.
Rozebrać i nasmarować? Bębenek trzeba ściągać czy wystarczy piastę wymienić? Te łożyska są wymienne?
Szukałem na stronach joy-tech i novatec ale brak tam instrukcji serwisowej

Łożyska są standardowe - i to tak szczerze standardowe - na gumowej osłonie powinno być wybite coś w stylu 6009 2RS, 6803 RS - to jest oznaczenie łożyska i po takim się szuka. Ewentualnie po wyszarpaniu starego po prostu zmierz i wrzuć te wymiary w internet, znajdziesz oznaczenie.

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...