Skocz do zawartości

[nawigacja] prosta do zaplanowanej trasy


wymiennik

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie ten temat już był wielokrotnie wałkowany. Ale jest mnogość informacji o różnych nawigacjach i już się gubię w tych numerkach kolejnych modeli.

Poszukuję nawigacji, do której będę mógł kablem lub inaczej wgrać trasę przygotowaną na kompie (googlemaps, komoot itp).

- trasa musi być wyświetlana na liczniku na mapie

- licznik musi prowadzić po śladzie, informować o skręcie, dystansie do celu itd. W momencie zjechania z wgranej trasy, musi informować o tym fakcie i pomóc wrócić na wcześniejszą trasę. Nie chcę aby nawigacja sama mi przeliczała trasę po swojemu; tylko powrót na moją trasę

- bateria musi wystarczyć do nawigacji przez jeden dzień, powiedzmy min. 15 godzin

- nie potrzebuję planowania trasy na liczniku

- nagrywanie śladu, trasy i możliwość wrzucania jej do stravy - czyli jeśli jak dobrze to rozumiem taką funkcjonalność, to łączenie przez wifi w domu i upload do stravy z poziomu licznika

- dobra widoczność trasy na liczniku

- funkcje typowo "licznikowe" (prędkość bieżąca, średnia, maksymalna, godzina, nachylenie itp.) mile widziane.

- funkcji treningowych nie potrzebuję

- mapy kolorowe, chyba że będzie coś co spełnia ww. funkcje, cena będzie ciekawa, licznik będzie dobrej jakości, to mogą być ewentualnie monochromatyczne

Czy jest coś takiego co nie kosztuje 1000 złociszy i nie jest skomplikowaną maszynką obliczeniową?

Dziękuję za jakiekolwiek propozycję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

- bateria musi wystarczyć do nawigacji przez jeden dzień, powiedzmy min. 15 godzin

Cytat

Czy jest coś takiego co nie kosztuje 1000 złociszy i nie jest skomplikowaną maszynką obliczeniową?

1000 to ty z tymi wymaganiami przekraczasz i to grubo

garmin 830, 1030, wahoo roam

a i tak nie wiem czy któryś 15h wytrzyma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wymiennik napisał:

No to w takim razie niech będzie krócej - ok. 10 h.

i zostają te same modele😁

Pomijając produkty mało znanych firm najtaniej, które są jakimś promilem rynku to i tak zaczynamy od kwot na poziomie 1200 czyli wahoo bolt, garmin 530 i ewentualnie bryton 750

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, abra napisał:

I wtedy ergonomię szlag trafia i sprzęt przestaje być wymarzonym. 

No tak, już będę mniej aero 😁

Liczyłem, że zamknę się w 1000, ale chyba może być problem.

Dziękuję za propozycję. Zacznę szukać coś o nich w necie.

Czy Garmin eTrex 22x lub 32x ma możliwość wysyłania bezpośrednio śladu do Stravy, czy trzeba to zrobić przez zgranie śladu na kartę SD, przeniesienie na komputer i wgranie śladu przez stronę internetową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tematach związanych z rowerem lepiej raz a porządnie by uniknąć niepotrzebnych, pośrednich wydatków. Ty w imię oszczędności rzędu 3-4 stów na kilka lat (bo liczniki to nie jest wydatek na sezon) zaczynasz szukać urządzenia, które nawet nie jest dedykowane do roweru. Do jakiegoś 22x nawet czujników nie podłączysz bo ant+ nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz już wydać 1k za nawigacje, to już trochę lepiej dołożyć i mieć coś sprawdzonego.

https://projectbike.pl/sklep/wahoo-fitness/liczniki-rowerowe-gps/nowosc-wahoo-elemnt-bolt-2021/

Są jeszcze 3 na stanie, sam w tym sklepie kupiłem ten model i póki co mnie nie zawiódł i spełnia swoje zadania jak i moje wymagania 😉.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam te nawigacje i wybrałem dwie, które wydają mi się, że spełnią wymagania.

Garmin Edge Explore i Mio Cyclo 215

Oba można znaleźć poniżej 1000. Mio ok. 800, Garmina można znaleźć poniżej 1000. Oba bez dodatkowych czujników.

Mio nie ma bezprzewodowego przesyłania danych, tylko kablem, a Garmin ma wifi.

Już odpuściłem sobie jakieś duże wymagania co do czasu pracy na jednym ładowaniu. Po prostu będę musiał szybciej jeździć, żeby zdążyć przed rozładowaniem do domu. 😁

Który lepiej wybrać, który jest lepszy, czym różnią się w praktycznym użytkowaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Explore nie ma wifi. Mam to urządzenie. Dane są przesyłane do Garmin Connect przez BT ,dalej synchronizacja ze Stravą. 
Explore działa u mnie max 11g 20 min z trzema czujnikami Ant+, podświetlenie ekranu na 10%.

Istone jest by wystrzec się aktualizowania softu inaczej Edge dostaje muła w działaniu. Na oryginalnym sofcie 5.30 działa znośnie.

Istotna rzeczą może być  3 calowy ekran ,fajnie wszystko widać. 


 Etrex 35 

Urządzenie nawigacyjne na baterie / aku czas działania ok 14-15 godzin.

Ma Ant+ oraz Bt łączy się z garmin connect. Ekran 2,6 cala brak funkcji treningowych. Uchwyt rowerowy w komplecie. Jest na kanale film o nim ,trochę ciapowaty ale większość zagadnień jest pokazana. 

image.jpg

image.jpg

Jeszcze mapa

image.jpg

Na zdjęciach Edge Explore

image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniany Etrex 35, zasilanie, cyt.:

"Długi, 16-godzinny czas działania na bateriach i możliwość użycia standardowych, wymiennych baterii AA sprawiają, że nie musisz martwić się o ładowanie w czasie wyprawy".

W kontekście zasilania: w przypadku odbiorników turystycznych to duża przewaga nad typowo "rowerowymi", które mają aku wbudowane. Już nie raz podmieniałem "w plenerze" rozładowane "paluszki" (używam akumulatorki ni-mh) na zapasowe, które wiozłem na wypady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ronina napisał:

Explore nie ma wifi. Mam to urządzenie. Dane są przesyłane do Garmin Connect przez BT ,dalej synchronizacja ze Stravą. 
Explore działa u mnie max 11g 20 min z trzema czujnikami Ant+, podświetlenie ekranu na 10%.

Istone jest by wystrzec się aktualizowania softu inaczej Edge dostaje muła w działaniu. Na oryginalnym sofcie 5.30 działa znośnie.

Istotna rzeczą może być  3 calowy ekran ,fajnie wszystko widać.

5.30 to najnowszy soft Garmina. Nie da się go zaktualizować.

11h... Mój w sumie nowy, bo mi przez bardzo krótki czas pracy na baterii Garmin wymienił w lipcu Explore na nowy egzemplarz. Wyciągam max 8 godzin z dwoma czujnikami przy rejestracji trasy. Nawigowanie żre zdecydowanie więcej, więc główną wadą Explore jest bateria, autor może zapomnieć o 10 godzinach.

 

 

Widzę, że nowy Bolt ma LIVE TRACKING na którym mi osobiście bardzo zależy. Macie ktoś Bolta i możecie napisać jak toto działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie liczniki Wahoo mają Live Tracking. Musisz mieć włączoną apkę wahoo i dostęp do sieci. Możesz udostępnić link ręcznie, albo automatycznie do każdej aktywności np przez maila. Jak masz na całej trasie dobry zasięg, to wszystko działa ładnie, jak gdzieś zgubisz, to tracking potrafi czasem nie wstać po tym. Osoba która ma linka widzi twój ślad, zaplanowaną trasę (jeśli jedziesz wg trasy oczywiście) i podstawowe dane typu dystans, średnia itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym się objawia skandaliczność baterii w Edge Explore? Jak długo trzyma, przy jakiej aktywności?

Czy można ładować Etrex'a 35 przez USB jak są w środku akumulatorki czy trzeba wyjąć akumulatorki i wsadzić je do zewnętrznej własnej ładowarki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli wyrysuję sobie trasę w Google maps lub Komoot i wrzucę ją do Explore, Etrex 35, Mio 215 to czy urządzenie będzie chciało zmienić tę trasę wg własnych algorytmów? Czy można ustawić w takich nawigacjach nawigację "na sztywno" dokładnie po wyrysowanym i zaplanowanym wcześniej śladzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma mozliwosci ładowania przez usb Etrexa. Tylko szybka wymiana baterii i ponowne wlaczenie i kontuynuacja zapisu.

 

Jazda po sladzie wgranym jest sztywna ,jedziesz tak jak narusujesz. Moj miesieczny Explore trzyma poki co 11 godzin z czujnikami oraz jazda po sladzie. Gdzies czytalem ze aktualizacja do map 2020 zamula edga i drenuje baterie. Urzadzenie sobie wowczas slabiej radzi z przeliczniem tras. Wiec tego nie zrobilem. Jednakze na te chwile nadal uwazam ze za te kase  ekran 3cale plus aplikacja GC za free to okazja . Dzis juz nic nie posztuje mniej niz 1000zl. Edge 130plus? Maly monochom z 1,8 ekranem czas dzialania ten sam. Raczej nie.

Kup sobie Etrexa jesli nie przeszkadza wyglad. Jesli robisz dlugie trasy docenisz paluszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, wymiennik napisał:

A czym się objawia skandaliczność baterii w Edge Explore? Jak długo trzyma, przy jakiej aktywności?

Mam drugi egzemplarz. Samo zapisywanie śladu z podświetleniem 10% daje mi czas pracy max 7 godzin. Trzy dwugodzinne przejażdżki i zostają w baterii resztki energii. Z prowadzeniem po śladzie 0% mam po 5 godzinach jazdy. Dwa razy mniejsza Sigma Rox 11 działała mi dwa razy dłużej, no ale zachciało mi się Garmina...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W etreksie trzeba chyba zamieniać ślady na trasy, żeby sygnalizował skręty i takie tam (to się robi za pomocą basecampa - na kompie), można też jechać po śladzie. Jak się pilnuję, żeby wyłączać nawigację na dłuższych postojach, to na komplecie 2xAA etreksy 20 i 30 wytrzymują po około 24-26 godzin, Oregon 600 mojej niewiasty na dwóch paluchach wytrzymuje około 15-16 godzin, a to urządzenie dużo szybsze i wygodniejsze w obsłudze, niż etreksy z joystickiem. Jest jeszcze ogniwa pośrednie - Etrex 35 Touch, urządzenie mniejsze od Oregonów, ale szybsze ood klasycznych etreksów, ma BT, więc można je skomunikować z telefonem, na komplecie paluszków wytrzyma też tak jakoś po środku, te 20 h potrafi podziałać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...